התלמידים הערבים עדיין מופלים לרעה

קיים ניסיון של משרד החינוך להוספת תקציבים ולתמיכה בבתי הספר היסודיים החלשים ובחטיבות הביניים החלשות, אך זהו ניסיון עמום שלוקה בחסר

פאדי סמעאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידים בבתי ספר נוצריים שובתים במחאה על אפליה של מערכת החינוך, ב–2015
תלמידים בבתי ספר נוצריים שובתים במחאה על אפליה של מערכת החינוך, ב–2015 צילום: אמיל סלמן
פאדי סמעאן

דו"ח הממצאים המרכזיים של המערכת לשיקוף תקציבי החינוך הוא אחד הדו"חות השנתיים המרכזיים ביותר של משרד החינוך. הדו"ח, שפורסם בסוף יוני, מתאר את ההשקעה התקציבית של המשרד בתלמידים במדינה. בדומה לכל השנים הקודמות, גם השנה מצייר הדו"ח תמונה חיובית — בניכוי הערבים. למרות השקיפות שבה מתגאה משרד החינוך, ניסיונות רבים לקבלת תשובות נכשלו.

הממשלה ומשרד החינוך התחילו ב–2015 ליישם את תוכנית התקצוב הדיפרנציאלי בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. מטרת התוכנית היא לגשר על הפערים בין בתי הספר הממוקמים, לפי מדד הטיפוח, במקום נמוך מבחינה חברתית־כלכלית לבין אלה הממוקמים גבוה, באמצעות הוספת שעות לימודיות.

הדו"ח הוא אחד הכלים היחידים שבאמצעותם אפשר לעקוב אחר הפערים הקיימים במערכת החינוך ואחר מידת היישום של תוכנית התקצוב הדיפרנציאלי. הדו"ח מלמד על פערים בהקצאת התקציבים הממשלתיים, במיוחד בין האוכלוסייה היהודית לערבית, ועל יישום חלקי ולא הוגן של התוכנית. הדו"ח אינו כולל את התקציבים שהרשויות משקיעות בתלמידים — מה שעלול להרחיב את הפערים, לאור הדירוג החברתי־כלכלי הנמוך של הרשויות הערביות.

הפערים בין התלמיד היהודי שמקבל יותר שעות לבין התלמיד הערבי קיימים בכל השכבות במערכת החינוך. לדוגמה, בבית הספר היסודי, תלמיד ערבי חלש מקבל כ–80% מהשעות השבועיות שמקבל תלמיד יהודי. בחטיבות הביניים תלמידים יהודים מקבלים 40% יותר שעות הוראה בשבוע לעומת תלמיד ערבי.

אף שהפערים האלה מפורסמים במסמכים רשמיים של משרד החינוך וידועים לכל, התוכניות המיושמות אינן תורמות לשיפור המצב. תוכנית התקצוב הדיפרנציאלי מקצה לחברה הערבית 34.5% בלבד מסך השעות הלימודיות בתוכנית, בעוד נכון ל–2016, התלמידים הערבים היו 69% מכלל התלמידים בבתי הספר המוגדרים חלשים או בינוניים. חלוקת המשאבים הזאת אינה פרופורציונלית.

כשבודקים את יישום התוכנית ומשווים בין 2015 ל–2016, אפשר לראות תוספת של שעות לבתי הספר המדורגים כחלשים עד בינוניים. עם זאת, תוספות אלה הן כה מזעריות — בין 2.4 דקות ל–6 דקות לשבוע — עד כי מתעוררות שאלות בנוגע למנגנון חלוקתן וליעילותן.

שאלות אלה מתחזקות לאור מסקנות בדו"ח, שלפיהן בשכבת היסודי, התוכנית מיושמת בעיקר באוכלוסייה היהודית; בחטיבת הביניים, התוכנית מיושמת אך ורק בקרב התלמידים היהודים. למרבה הצער, השאלות על כך נותרות ללא מענה למרות ניסיונות חוזרים ונשנים לקבל תשובות.

ועדת החינוך של הוועד הארצי לראשי הרשויות המקומיות הערביות, שחברים בה עמותות אזרחיות, ראשי רשויות, מומחים וחברי כנסת, מנהלת את המאבק של הציבור הערבי לשקיפות במערכת החינוך ולחלוקה הוגנת של תקציבים ושעות לימוד. הוועדה שמה דגש על התייחסות הממשלה ומשרד הפנים לשכבת בתי הספר התיכונים, שבהם לומדים 90 אלף תלמידים ערבים — וש–94% מהם מדורגים במקומות נמוכים במדדים החברתיים־כלכליים (לעומת 41% בקרב יהודים). למרות זאת, עד היום לא חוברה תוכנית ייעודית לגישור על הפערים ולשוויון הזדמנויות בבתי הספר התיכונים.

אי־אפשר להכחיש שקיים ניסיון של משרד החינוך להוספת תקציבים ולתמיכה בבתי הספר היסודיים החלשים ובחטיבות הביניים החלשות. עם זאת, זהו ניסיון עמום שלוקה בחסר, מזניח את סוגיית הפערים בין יהודים לערבים ומדלג על שכבה גדולה של תלמידים. לאור כל זאת, דבר אחד ברור כשמש: האפליה במשרד החינוך עדיין קיימת.

הכותב הוא רכז מחקר ופיתוח במרכז אינג'אז, מרכז מקצועי לקידום השלטון המקומי ברשויות המקומיות הערביות, וחבר בוועדת החינוך של הוועד הארצי של ראשי הרשויות הערביות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"