היבוא המקביל מסתדר גם בלי העזרה של רשות ההגבלים

יבוא מקביל הוא תוצר של יוזמות יבואנים, ולא של התערבות רשות ההגבלים — שתוביל לפגיעה בכיס הצרכן

אליס אברמוביץ'
סכיני גילוח ג'ילט פיוז'ן
סכיני גילוח ג'ילט פיוז'ןצילום: נמרוד גליקמן
אליס אברמוביץ'

באחרונה פירסמה רשות ההגבלים העסקיים הצעה לתיקון חוק ההגבלים העסקיים, בה מוענקת לממונה על הרשות הסמכות "לתת הוראות ליבואן המורשה", כדי למנוע מצב שבו זה יפעל לפגוע בתחרות מצד יבוא מקביל. הצעת החוק נועדה למנוע סיכול של יבוא מקביל — דבר ש"עלול לפגוע משמעותית בתחרות ובצרכן" ולהפחית את הריכוזיות. עם זאת, בפועל הצעת החוק עלולה דווקא להגביר את הריכוזיות ולהפחית את התחרות.

יבוא מקביל הוא מצב שבו לצד היבואן הבלעדי או הרשמי של מוצר מסוים פועלים גופים נוספים, המייבאים את המוצר גם הם. גופים אלו, בניגוד ליבואן הרשמי, לא קיבלו מהיצרן הזר זכות לייבא את מוצריו, והם רוכשים אותם בדרך עקיפה — לדוגמה באמצעות סיטונאים בחו"ל, שקנו את המוצרים מהיצרן. יבוא מקביל הוא תהליך טבעי שהתקיים תמיד בכל העולם. אפשר לדמותו למעין שסתום לחץ, המונע מיבואן רשמי לגבות מחירים גבוהים מדי על המוצרים שהוא מייבא.

מדינת ישראל הפגינה בעבר גישה עוינת למדי ליבוא מקביל, ובמקרים לא מעטים הלכו רשויות המדינה יד ביד עם יבואנים רשמיים, והטילו עליו מגבלות רגולטוריות וביורוקרטיות. בתי המשפט, לעומת זאת, נקטו עמדה שונה, כפי שעולה למשל מפסק דין בעניין מחסן היבואן נגד טומי הילפיגר, שבו נקבע כי יבוא מקביל לישראל הוא לא רק מותר, אלא גם חיוני ורצוי.

ואכן, התוצאות בשטח מלמדות כי התועלת לצרכן מיבוא מקביל רבה, כפי שעולה מפרסומים בעיתונות בשנים האחרונות. כך לדוגמה, היבוא המקביל של קפה ג'ייקובס הוביל לצניחה מסחררת במחיר שבו הוא מוצע לצרכן, מ–34.90 שקל בממוצע ל–19.90 שקל בממוצע. הירידה במחיר של קפה ג'ייקובס גררה אחריה ירידה גם במוצרים של מותגי הקפה הנמס האחרים. בדומה לכך, מארז רביעייה של סכיני גילוח ג'ילט פיוז'ן ביבוא מקביל נמכר כיום ב–45 שקל בממוצע במקום ב–70 שקל בממוצע, ומחיר חבילת תחבושות של אולווייז ירד ב–28% בעקבות היבוא המקביל — מ–26.90 שקל בממוצע ל–14.10 שקל בממוצע. ירידה דומה נרשמה בשלל מוצרים אחרים, ובהם נעליים ומוצרים לתינוקות.

היבואנים הרשמיים אינם מאושרים מהמצב הזה, ומציבים מכשולים בדרכו של היבוא המקביל באמצעות הפעלת היצרנית, ולחלופין באמצעות ניצול לרעה של הליכים משפטיים. כך, יצרנית שוקולד נוטלה, חברת פררו רושה, פעלה למנוע יבוא מקביל על ידי רשת ויקטורי, באמצעות אי־מתן תעודות כשרות למוצר — אף שהוא מיוצר באותו קו ייצור ממש של המוצרים בעלי תעודת הכשרות שהיבואן הרשמי מייבא. במקרה אחר עתרה חברת טמפו לבית המשפט בבקשה לאסור יבוא מקביל של בירה הייניקן, בטענה שהבקבוקים ביבוא המקביל אינם מתאימים למילוי חוזר, ואם ייכנסו בטעות לפס המילוי הם עלולים להתפוצץ. במקרה נוסף, שנדון השנה בבית המשפט, ניסתה חברת לטפוד למנוע יבוא מקביל של שוקולד ליימה, משום שהיצרן הטביע על אריזת המוצר את שמה של היבואנית הרשמית. בכל המקרים הללו דחו בתי המשפט את דרישות היבואנים הרשמיים, וציינו בהחלטותיהם כי קבלת עמדותיהם תפגע בתחרות החופשית.

פתיחת השוק ליבוא מקביל היתה תוצר של יוזמות של יבואנים ורשתות שיווק, ולא תוצר של התערבות רשות ההגבלים העסקיים, האמונה על התמודדות עם מונופולים. בהצעת התיקון לחוק הורחבה סמכות ההתערבות של הרשות לכל יבואן רשמי, ללא כל התחשבות בנתח השוק שלו. בנוסף, בעוד שבהצעת התיקון הקודמת נדרש הממונה להצביע על מעשה מפורש של היבואן המורשה, כעת די בקיום "חשש" — שבפועל הממונה מגדיר אותו כרצונו — כדי להקים לו זכות להתערב ו"לתת הוראות ליבואן המורשה" בדבר צעדים שעליו לנקוט.

הרחבה זו של סמכות הממונה נראית תמוהה. בהתחשב בהיסטוריה ובנסיבות שבהן נוצר היבוא המקביל, כמו גם בעמדת בתי המשפט, המעודדת יבוא כזה — ספק אם יש תבונה בחקיקה המרחיבה את סמכותו של הממונה על רשות ההגבלים העסקיים אל מעבר לגבולותיה הטבעיים, על כל הפעילות העסקית בישראל, בלי קשר להיקפה. מצב כזה עלול להוביל ל"מס רגולטור" על הפעילות העסקית, לפגיעה מהותית באיכות השירות שיבואנים רשמיים יכולים להעניק לצרכנים, ובשורה התחתונה — לפגיעה בכיסו של הצרכן.

הכותבת היא שותפה במחלקת מיסוי עקיף וסחר חוץ במשרד עורכי הדין איתן מהולל שדות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?