חוסר היעילות של הרגולטורים

המקרה של מפעלי התעשייה בחיפה מוכיח: הפקידות הממשלתית בישראל פועלת בהיסטריה, עקב לחץ ציבור

יוסי אריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בתי הזיקוק בחיפה. 30% מכלל החומרים הרעילים במפרץ חיפה נפלטים ממפעלי תעשייה
בתי הזיקוק בחיפהצילום: רמי שלוש
יוסי אריה

המחדלים סביב הטיפול במפעלי התעשייה במפרץ חיפה הולכים ומצטברים, כשמעל הכל מתנוסס לו דגל שחור של אסון תעסוקתי מיותר שאפשר למנוע. אם אכן קיימת הזדמנות נוספת שלא לסגור תעשייה ולחסל אלפי מקומות תעסוקה, תוך לקיחת אחריות הולמת על הסביבה - אסור לנו לפספס אותה, לטובת כולנו. כי בסופו של יום מפעל יצרני ייסגר בישראל, בעיקר בשל סבך ביורוקרטי.

העולם כיום יודע להתמודד היטב עם מפעלים בסמוך למרכזי אוכלוסין - תופעה שכיחה בכל הערים המרכזיות באירופה. בעוד שאצלנו, שרים באים, מצהירים והולכים, והסכנה עוברת מיד אל יד - ועמה גם האחריות הרגולטורית לפתרונות. אם היתה קיימת עבודת מטה מסודרת בממשלה, והיא היתה יודעת לשרטט נתיב ברור של אסדרה ופתרונות, כדי להתמודד היטב עם צורכי הציבור, התעשייה והשלטון המקומי (הפופוליסטי במקרה של חיפה) - לא היינו מגיעים למצב הסבוך הנוכחי, בו יש לתת מענה מהיר בשעת לחץ.

חוקים, תקנות וצווים שהוצאו על מנת להסדיר נושאי סביבה ותשתית, נקבעים היום בישראל בלא שקדם לקביעתם הליך סדור של מציאת פתרון אמיתי לטווח ארוך, תוך בחינת השלכות הרוחב הכלכליות שלהם על המשק. גם התוכנית הלאומית של המשרד להגנת הסביבה היא בגדר הצהרה, שאין בה התייחסות כיצד להשתמש נכון באמצעים מקובלים על מנת לשמור על הסביבה באופן אופטימלי, תוך שמירה על התעסוקה והכלכלה.

בישראל נקבעה בשנים האחרונות חקיקה מחמירה ביותר, שנשענת על חלופות יקרות ללא הצדקה סביבתית ביחס לכל מדינה מערבית. בפועל, כל רגולטור פועל על סמך שיקול דעתו ומוציא הנחיות, בניגוד למקובל בעולם, שבו יוצא היתר אחד מתואם בין כל הרשויות למפעל. ההערכה היא שעלות הביורוקרטיה בישראל גבוהה מהאומדן הממוצע במדינות OECD ב-10%–12% מהתוצר. בישראל, שבה אין אומדן מוסכם על עלות הביורוקרטיה והנזק המשקי בגינה, נאמדת העלות כגבוהה ביותר והיא מדורגת בין המדינות האחרונות בנגישות ובשקיפות של הביורוקרטיה שלה. ב-2011 העריך מנכ"ל האוצר את עלות הביורוקרטיה למשק ב-30 מיליארד שקל בשנה.

הפקידות הממשלתית בישראל פועלת כיום בהיסטריה, כתוצאה מלחץ ציבורי ותקשורתי, וקובעת חקיקה בלתי־מידתית. זו אותה פקידות שהתנגדה למנגנוני החקיקה המקובלים באירופה. אם היה כזה מנגנון, מקרה חיפה כימקלים לא היה ממשיך לעורר מחלוקת כבר 30 שנה, והחלופה הטובה ביותר היתה נבחרת.

המקרה האחרון בחיפה מדגיש עד כמה נדרש מצד ממשלת ישראל להפעיל תהליך התייעלות לפי מודלים בינלאומיים מקובלים מול המגזר העסקי־יצרני. ביורוקרטיה והיעדר מתודולוגיה מובנית ומקצועית בממשלה הכשירו את הקרקע להיסטריה הציבורית והפופוליסטית, שתביא בסופו של דבר לסגירת תעשייה בישראל וליצירת אבטלה, ללא הצדקה סביבתית.

הכותב הוא מנכ"ל המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר