כל מתנדב בשירות הלאומי מכניס למדינה מאות אלפי שקלים

המתנדבים, המגיעים מקבוצות מודרות בחברה, צוברים ניסיון שמגדיל את סיכוייהם להשתלב בהשכלה הגבוהה ובתעסוקה

ירון לוץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרשמה למינהלת השירות האזרחי־לאומי בירושלים
הרשמה למינהלת השירות האזרחי־לאומי בירושליםצילום: אמיל סלמן
ירון לוץ

כ–50% מהצעירים בכל שנתון אינם מתגייסים לצה"ל בשל אי־התאמה ופטורים שונים. שער הכניסה שלהם לחברה הישראלית הוא השירות הלאומי־אזרחי. לרשות השירות הלאומי עומדים כ–17 אלף תקנים (משרות מתנדבים) — 7% מהם מיועדים לצעירים עם מוגבלויות, כ–3.5% מיועדים לצעירים בסיכון, לנוער מנותק ולצעירות במצוקה, וכ–26% מיועדים לצעירים מהחברה הערבית. שאר התקנים מיועדים לאוכלוסייה החרדית ולבנות ובני שירות, הפטורים משירות בצה"ל מסיבות שונות.

במחקר על עלות־תועלת לאומית, שנערך על ידי חברת עדליא מטעם הפורום לקידום השירות הלאומי לאוכלוסיות מוחלשות, הוכח מעבר לכל ספק כי אותם צעירים שזוכים להתנדב לשירות האזרחי־לאומי משתלבים טוב יותר בשוק העבודה עם סיום השירות. ממצאי המחקר הראו גם כי על השקעה של כ–43 אלף שקל בממוצע במתנדב, המדינה יכולה להרוויח 200–500 אלף שקל. הניסיון התעסוקתי שהמתנדבים צוברים במהלך השירות הלאומי במוסדות החינוך, הממשלה והבריאות, בשירות המותאם לתנאים ולצרכים המיוחדים שלהם — מסייע להם להגיע לכושר השתכרות עתידי גבוה יותר, המסייע בתמורה לכלכלת המשק הישראלי.

תועלת הנטו ממתנדב חרדי שמגיע לשירות הלאומי מסתכמת ב–460 אלף שקל; תועלת הנטו מנשים ערביות בשירות לאומי היא 504 אלף שקל; התועלת מבעלי מוגבלויות (נשים וגברים כאחד) היא 220 אלף שקל; והתועלת מנשים בסיכון — 310 אלף שקל.

ואולם התרומה הכלכלית למשק הישראלי היא רק החלק הראשון בתמונה הכללית. בחברה שסועה ומלאת פערים חברתיים וסוציו־אקונומיים בין מגזרים ושכבות בחברה ובין פריפריה למרכז — החוסן האזרחי־חברתי הוא בסיס קריטי לקיומה של המדינה, והשירות הלאומי הוא למעשה אפוד המגן האזרחי, המחזק את חוסנה החברתי של מדינת ישראל.

מפעל השירות הלאומי, שנוסד לפני 45 שנה על ידי האגודה להתנדבות, הוא כלי המספק הזדמנות לתרום לחברה. צעירים המגיעים מקבוצות שמודרות מהחברה — כמו בעלי מוגבלויות, נוער בסיכון, מיעוטים וחרדים — מתנסים בפעילות משמעותית, בשגרה יום־יומית, במשמעת ובהעצמה אישית באופן שמגדיל משמעותית את סיכוייהם להשתלב בהשכלה הגבוהה ובתעסוקה משמעותית. המפגשים שנוצרים במקומות ההתנדבות — בתי החולים, בתי הספר והעמותות — מחברים בין חלקים בחברה שלא הכירו זה את זה, ולפעמים אפילו לא ידעו זה על קיומו של זה, ונותנים להם הזדמנות להתמודד במשותף עם אתגריה החברתיים של המדינה.

לאור ההיסטוריה של עמנו ואתגרי ההווה, מדינת ישראל מצטיינת באופן טבעי בשיח ביטחוני. אולם כל מי שמצוי מעט בהיסטוריה העולמית יודע כי האימפריות החזקות ביותר נפלו וקמו על בסיס החברה האזרחית שעמדה מאחוריהן.

לכן, על הממשלה לעודד את ההתנדבות של קבוצות מוחלשות אלה, כדי להגדיל את החוסן החברתי של החברה הישראלית. המפגש הבלתי־אמצעי בין הקבוצות שאחרת לא היו נפגשות, מסייע לקירוב לבבות ולחיזוק החברה הישראלית. מדינת ישראל צריכה לעשות הכל כדי לקדם את ערך ההתנדבות בקרב כל הקהילות המרכיבות את החברה שלה. ההתנדבות היא גאווה, העצמה והכרח. צריך לקדמה בכל האמצעים — ויפה שעה אחת קודם.

הכותב הוא מנכ"ל האגודה להתנדבות — שירות לאומי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל