למטבעות הדיגיטליים פוטנציאל לא־ממומש

מבלי להבין מספיק בנושא, רבים רואים בתחום המטבעות הדיגיטליים הונאה אחת ענקית והשקעה ספקולטיבית ומסוכנת

שאול אדרת ואשר סופן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביטקוין
ביטקויןצילום: Benoit Tessier/רויטרס
שאול אדרת ואשר סופן

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, החליט על הקמת ועדה לבחינת הצורך באסדרת הנפקות של מטבעות דיגיטליים מבוזרים (ICOs) לציבור. מדובר בתגובה מתבקשת ורצויה לתופעה שמרבית האנשים שמעו עליה, אך מעטים מבינים אותה לעומקה.

ההגנה הבסיסית לכספי המשקיעים הישראלים מצויה בחוק ניירות ערך שנחקק ב–1968. ניתן לומר בהכללה גסה כי כשנחקק החוק היו ליזמים שני נתיבים עיקריים לגיוס הכסף — ליטול הלוואה מהבנק או לגייס כסף מהציבור באמצעות תשקיף שקיבל את היתר רשות ניירות ערך. ואולם בשנים האחרונות הפלטפורמות המקוונות מאפשרות ערוץ השקעה שלישי — גיוס מימון המונים, המאפשר לציבור להשתתף בהשקעות קטנות יחסית במימון מיזמים שונים. ה–ICOs הם השכלול האחרון בתחום, שמנגיש את ערוץ המימון השלישי לציבור הרחב.

לצד הפוטנציאל הרב גלום בתחום גם סיכון, לאור שטף הנפקות של מטבעות דיגיטליים — במקרים רבים עוד לפני שפותח המוצר שעבורו מגויס המימון — ועקב התנודתיות החדה בערכם של המטבעות הדיגיטליים. עקב כך זכו המטבעות האלה בעיקר ליחס שלילי. יש הרואים בתחום, מבלי להבין בו הרבה, הונאה. אחרים רואים בו השקעה ספקולטיבית מסוכנת. ניתוח זה מתמקד ככל הנראה בסכנה הטמונה למשקיעים, כמעט ללא התייחסות להשלכות האפשריות על הכלכלה הישראלית כתוצאה מאסדרת התחום.

התערבות של רשות ניירות ערך עשויה להעניק לתחום לגיטימיציה. באמצעות רגולציה "רכה" ייווצר אמון, והציבור יוכל להשקיע ביתר קלות במכשירים אלה. כך ייפתחו בפניו אפיקי השקעה שהיו שמורים עד כה לקרנות הון סיכון ולמשקיעים מתוחכמים.

ואולם לאפשרות הזאת יש השפעה מינורית על הכלכלה הישראלית. יש לומר את האמת, הכסף יזרום להשקעות האלה בין אם הנושא יוסדר ובין אם לאו.

אסדרה נכונה של התחום עשויה להזרים לישראל השקעות של מיליארדי דולרים בטכנולוגיות הישראליות, שלא יתמצו רק בגיוס המטבעות הדיגיטליים על ידי חברות ישראליות, אלא יאפשרו גם פיתוח של מרכז סחר עולמי למטבעות וירטואליים ופיתוח טכנולוגיות הנוגעות לעניין. הפוטנציאל הכלכלי אדיר — וגדול אף יותר מתרומת גילויי הגז למשק הישראלי ומתרומת מהפכת ההיי־טק בישראל בסוף שנות ה–90.

למרבה המזל, רשות ניירות ערך בחרה לבחון את הנושא ברצינות, והקימה ועדה לבחינת כלל ההיבטים הכרוכים באסדרת התחום. הרשות לא אימצה את הגישה המתלהמת והלוקה בבורות סביב הנושא, וביקשה לבחון לעומק לא רק את ההשלכה של אסדרת התחום על המשקיעים הישראלים, אלא בעיקר את השפעתה על הכלכלה הישראלית בכללותה.

אדרת הוא שותף במחלקת ניירות ערך וראש מחלקת בלוקצ'יין וחוזים חכמים במשרד שבלת ושות'; סופן הואעורך דין ממחלקת שוק ההון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות