משרד החינוך צריך לטפל גם בגיל הרך

יש להכריז על החינוך בגיל הרך כעבודה מועדפת, ולהפנות בוגרי צבא לתחום לאחר קבלת הכשרה מתאימה

שולמית ביסמנובסקי
ילדים בעון יום של נעמת באשדוד, בדצמבר האחרון
מעון יום של נעמת באשדוד, בדצמבר האחרוןצילום: אילן אסייג
שולמית ביסמנובסקי

אחרי מאבקים רבים, אישרה הכנסת באחרונה את הקמת המועצה הלאומית לגיל הרך — מי שאמורה להושיע את הענף המצוי בסבך הביורוקרטיה כבר שנים רבות. תפקידה המרכזי והמורכב יהיה ליצור תיאום בין המשרדים השונים המטפלים כיום בגיל הרך: החינוך, הרווחה, הכלכלה, הבריאות והאוצר.

רק השבוע נחשף עומק המשבר שבו שרוי תחום הגיל הרך — שחלקו הגדול נובע מחוסר התיאום בין המשרדים — כשמשרד החינוך החליט להחיל את חוק הצהרונים גם על צהרונים הפועלים במעונות, שחלק מהכיתות בהן נמצאות תחת אחריות משרד הרווחה. לפי הפרסומים, ארגונים המפעילים צהרונים ציבוריים ורשתות צהרונים גדולות יסגרו את הצהרונים שלהם, שכן הסבסוד במסגרת החוק יביא לכך שגופים אלה לא יוכלו להפעיל את הצהרונים במחיר המרבי שייקבע בצו. רק באזור המרכז מדובר בעשרות צהרונים, שבהם לומדים כ–2,600 פעוטות. המדינה עומדת לשפוך את התינוק עם המים, ושוב ההורים והילדים ייצאו נפסדים.

מהלך זה ממחיש יותר מכל את המחלוקות על התקציבים בתחום החינוך והטיפול בגיל הרך בישראל, והכל על גב הפעוטות. זה מה שממתין כעת למועצה הלאומית החדשה.

סך המשימות העומדות בפניה של המועצה הוא רחב, וכולל בין היתר מתן פתרונות לבעיות כמו מחסור באנשי צוות ובעיקר בסייעות ומטפלות איכותיות; דאגה לפיקוח מאסיבי בתוך הגנים; התאמת סדר היום והתזונה, כולל בצהרונים; תגבור מערך צוות המטפלים הפארא־רפואיים; התאמת התכנים ופינות הגן העירוני בהתחשב בגיל הצעיר של הילדים המבקרים בו, שזקוקים לתנאים שונים מאשר ילדים בוגרים יותר; צמצום מספר הילדים בכיתות הגן; והגדלת הצוות ביחס למספר הילדים.

אולם המשימה הראשונה והחשובה מכולן העומדת לפתחה של המועצה היא להעביר למשרד החינוך את סמכות הפיקוח על מסגרות לגיל לידה עד גיל שלוש. זאת, כדי לשמור על רצף חינוכי מגיל הלידה ועד סיום תקופת הלימודים, וכדי שהילדים יזכו לחינוך איכותי קרוב יותר ככל האפשר לגיל הלידה.

המשימה השנייה במעלה היא להכריז על החינוך בגיל הרך כשירות חיוני במדינה, להכריז על מסגרות החינוך לגיל הרך כמקומות עבודה ותעסוקה מועדפים, ולהפנות בוגרי צבא לעבודה בתחום, לאחר קבלת הכשרה מתאימה בחודשי השירות האחרונים שלהם בצבא. באופן זה תוכל המדינה להתגבר על המחסור בכוח אדם איכותי לעבודה בגיל הרך, ובו זמנית לאפשר לצעירים וצעירות רבים להתמקצע בתחום הכל כך חיוני למדינתנו.

השנים הראשונות לחייו של ילד הן הקריטיות ביותר להתפתחותו והצלחתו בעתיד. החינוך בישראל צריך להתחיל מגיל הלידה, ועובדי החינוך בגיל הרך צריכים להיות הטובים והאיכותיים ביותר. לפי מחקרים, כל שקל שיושקע בחוכמה בגיל הרך יחסוך להורים ולמשק כולו 7–12 שקל בעתיד. חינוך טוב הוא לא הוצאה — הוא השקעה לטווח ארוך.

הכותבת היא ד"ר לחינוך ומומחית לחינוך בגיל הרך, הורות וניהול

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"