העתיד כבר כאן: הכסף נהפך לדיגיטלי - והילדים מתקשים להבין את חשיבותו

אחת ההשלכות המרכזיות של המהפכה הדיגיטלית היא הפיכתם של המושגים הפיננסיים לבלתי מוחשיים

טלי תאני־הררי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביטקוין
ביטקויןצילום: Benoit Tessier/רויטרס
טלי תאני־הררי

הכלכלה עברה בשנים האחרונות מהפכה בזכות התפתחויות טכנולוגיות דרמטיות. העולם הפיננסי, שהתבסס על ניירות, שטרות ומטבעות משתנה לנגד עינינו ונהפך במהירות לעולם וירטואלי כמעט לחלוטין. הפלטפורמות הטכנולוגיות הקיימות מאפשרות לכלכלה לעבור לעולם הדיגיטלי.

באשר לאינטרס הציבורי, ניכר כי מדינות רבות מעוניינות להוביל את הכלכלה לעולמות הדיגיטליים. נראה כי מקבלי ההחלטות מסכימים כי בעולמות אלה קל יותר להילחם בתופעות הגורמות למדינה להפסדים גדולים, כמו הלבנת הון, וקל יותר ליצור בהם תחרות המטיבה עם הצרכנים. אי לכך, מדינות מעודדות את הבנקים וגורמי מסחר נוספים להירתם לשינוי.

גם בישראל ניכר כי מקבלי ההחלטות מעודדים את המעבר לכלכלה הדיגיטלית. בשנה שעברה פירסמה המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, מדיניות חדשה שתאפשר למהפכה הדיגיטלית להתעצם במערכת הבנקאות בשנים הקרובות. לדבריה, כך ניתן יהיה להגביר את הנוחות והמגוון בצריכת השירותים הבנקאיים ולהגביר את השקיפות.

נראה כי העתיד כבר כאן — רוב הכסף כיום כבר אינו מודפס, בין אם מדובר בביטקוין, בהעברה בנקאית, בפלטפורמות לתשלום אלקטרוני (כמו פייפאל) ובארנקים דיגיטליים שנהפכים לשכיחים. הבנקים הופכים להיות דיגיטליים אף הם ומאפשרים ביצוע של יותר פעולות מקוונות, ללא צורך בהגעה פיזית לסניפים. לצד הפעילות הפיננסית הקלאסית, ניתן לראות שגם המסחר נהפך לווירטואלי הרבה יותר — חנויות וירטואליות רבות מציעות את מרכולתן ברשת ואף מוקמים קניונים וירטואליים המציעים מגוון רחב של מוצרים ומותגים.

שינויים אלה מאתגרים את היכולת של הצרכן הצעיר להבין את העולם הפיננסי שבו הוא גדל, ולפתח מיומנויות נדרשות בהתאם. אחת ההשלכות המרכזיות של המהפכה הפיננסית הדיגיטלית היא הפיכתם של המושגים הפיננסיים לבלתי מוחשיים. במקום מטבע שניתן לחוש, למסור לקופאי בסופר או להכניסו לקופת החיסכון, המטבע הממוחשב קשה הרבה יותר להבנה עבור הצעירים.

נראה כי תופעה זו של אובדן המוחשיות תהיה בעיה עבור הילדים, בשל מגבלות קוגניטיביות המאפיינות את תהליכי עיבוד המידע שלהם. ילדים מעבדים מידע מוחשי תחילה בעיקר באמצעות החושים, ורק מאוחר יותר באמצעות המשגה, ולכן החשש הוא שיילך ויגדל הפער בין המיומנויות הנדרשות לצרכנים הצעירים להתמודדות עם העולם הפיננסי הלא־מוחשי — לבין היכולות הקוגניטיביות העומדות לרשותם.

פער זה מחייב את קובעי המדיניות לחשיבה ולגיבוש תוכנית לקידום האוריינות הפיננסית של הילדים, שתוביל להפיכתם לצרכנים נבונים המסוגלים להתמודד עם העולם הפיננסי הווירטואלי ולהתפתח למבוגרים אחראים, יציבים ובעלי ביטחון כלכלי. תוכנית זו צריכה לכלול תכנים חינוכיים שישולבו כחלק אינטגרלי מתוכנית הלימוד החל בכיתה א', ואף קודם לכן, והיא צריכה לשלב גם את ההורים, בשל תפקידם המכריע. המהפכה הפיננסית הדיגיטלית כבר כאן, ומוטב שקובעי המדיניות ייזמו כבר עכשיו מהפכה נוספת — בתחום החינוך הפיננסי.

הכותבת היא סגנית ראש החוג למינהל עסקים, המרכז האקדמי פרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון