עיכוב פטנטים פוגע בחדשנות

ההחלטות המתקבלות ברשות הפטנטים מביאות לכך שבישראל לא ניתנים פטנטים על המצאות שכן זוכות להגנה בחו"ל

ערן ברקת חן בן דורי־אלקן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רשם הפטנטים לשעבר, אסא קלינג
רשם הפטנטים לשעבר, אסא קלינגצילום: דודו בכר
ערן ברקת חן בן דורי־אלקן

בתחילת השנה פירסם משרד המשפטים קול קורא לבחינת שיטת ההתנגדויות למתן פטנטים. בהתאם לשיטה בישראל, השונה מהנהוג במרבית העולם, התנגדויות לרישום פטנט מוגשות לפני מתן הפטנט, ובעקבותיהן מתנהל הליך משפטי רחב היקף, הדומה במהותו להליכים משפטיים המתנהלים בבתי המשפט. במהלך הליך ההתנגדות מעוכב רישומו של הפטנט.

הקול הקורא שיזם משרד המשפטים פורסם, בין היתר, בעקבות מחקר אמפירי שערכה רשות הפטנטים, בראשותו של רשם הפטנטים היוצא אסא קלינג, בנוגע להליכי התנגדויות לפטנט בישראל ולהליכים מקבילים בחו"ל.

המחקר מצא כי הליכי ההתנגדות אורכים זמן רב מדי, כשש שנים ויותר, והתועלת בהליכי ההתנגדות ככלי סינון מוטלת בספק. כמו כן, נמצא שישראל היא בין המדינות היחידות בעולם המערבי הממשיכה לנהוג בשיטת ההתנגדויות לפני מתן פטנט. עוד עלה מהממצאים כי קיים חשש משימוש לרעה בהליכי התנגדות על ידי צדדים שלישיים.

בעקבות הקול הקורא, הועברו למשרד המשפטים תגובות רבות מגורמים שונים כגון התעשייה האווירית, פארמה ישראל, חברות זרות, עורכי דין ועורכי פטנטים. בין היתר, ביקשו התגובות להביא לרפורמה בהליכים המשפטיים הנהוגים בפני רשם הפטנטים, לרבות ביטול שיטת ההתנגדויות, שכן היא פוגעת בתעשייה החדשנית בישראל ובחו"ל וגורמת לעיכוב משמעותי במתן פטנטים, ובעקבות כך גם ביכולת לאכוף אותם.

חרף ההיענות הרבה והתגובות שהועברו למשרד המשפטים, לא ניתנה עד כה כל התייחסות עניינית של המשרד, ולא נעשתה כל פעילות לקידום הנושא.

לצד הממצאים המחייבים טיפול שעלו בדו"ח של רשות הפטנטים, ניתן להצביע על תופעה מדאיגה נוספת. ברובם של המקרים, ההחלטות המתקבלות ברשות הפטנטים מביאות לכך שבישראל לא ניתנים, או מבוטלים, פטנטים על המצאות חשובות, הזוכות להגנה בארה"ב ובאירופה. למשל, פטנט ישראלי על שם חברות מקבוצת פייזר, שעניינו תכשיר משופר של תרופה לטיפול בבעיות בשלפוחית השתן (דטרוסיטול), כאשר באירופה עומד פטנט אירופי על כנו.

ישראל היא מעצמה של חדשנות, ודווקא משום כך פגיעה בתעשיית החדשנות, החל בתחום ההיי־טק והמחשבים ועד לשוק התרופות, עלולה לפגוע בציבור בכללותו. במחקר שנעשה באחרונה על ידי רשות הפטנטים לגבי תיקים שנסגרו ב–2013–2015, נמצא כי כ–90% מתיקי התנגדות לפטנטים המגיעים להחלטה סופית, מסתיימים בביטולו של הפטנט. נתון זה מתחזק בבדיקה נוספת, שלפיה כל תיקי התנגדות לפטנטים ב–2016 בתחום הכימיה והפארמה שהגיעו להחלטה סופית, הסתיימו בביטולו של הפטנט.

באחרונה נכנס לתפקידו ראש רשות הפטנטים ורשם הפטנטים החדש, עו"ד אופיר אלון, ויש לקוות כי הוא ירים את הכפפה, ויפעל מול משרד המשפטים לקידום הנושא החשוב שהרשם היוצא הניח על השולחן. מובן כי אי־קידום הנושא, מכל סיבה שהיא, עלול להביא לפגיעה בשיתופי פעולה של חברות זרות עם חברות בישראל ולהפחתת ההשקעות בשוק הישראלי. חיסול פטנטים בטווח הקצר יכול להביא להורדת מחירים של מוצרים קיימים, ובכללם תרופות. ואולם בטווח הארוך, מדינה מחסלת פטנטים עלולה להצטייר כיעד לא רצוי להשקת מוצרים חדשים.

הכותבים הם שותפים במשרד עורכי הדין גילת ברקת ושות' מקבוצת ריינהולד כהן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים