האלימות בבתי החולים גואה, והמדינה לא מספקת פתרון

המשרד לביטחון פנים צריך למצוא תקציב ולייעד אותו לאיוש 24 שעות של נקודות השיטור ליד חדרי המיון

יהודה אדלר
אחיות ואחים בבי"ח. למצולמים אין קשר לכתבה
למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דודו בכר
יהודה אדלר

משרד הבריאות פתח בקמפיין להפחתת מקרי האלימות כלפי צוותים רפואיים. בין 2013 ל–2016 נרשמו 3,000 אירועים אלימים נגד רופאים, אחיות ואנשי מינהלה רפואית. לפי מחקר של מכון ברוקדייל־ג'וינט, מתוך 3,000 מקרים, כ–800 דווחו למשטרה — ובעקבות זאת רק שמונה עד עשרה מקרים הגיעו למיצוי הדין (2%).

האלימות הגואה הובילה להקמת ועדה למיגור והתמודדות עם אלימות במערכת הבריאות, שתגבש תוכנית פעולה. כרופא נתקלתי באלימות מילולית ופיזית. חלק ממקרי האלימות לא היו של החולים, אלא של בני משפחה מלווים.

המשרד לביטחון פנים החל כבר ב–2015 לטפל בתופעה, וקבע שהיא נרחבת ופוגעת בביטחון הצוותים. לפי התוכנית הלאומית למיגור האלימות בבתי החולים, פוגע פוטנציאלי חייב להבין שהוא עשוי להיענש בחומרה. לשם כך הוקמו מרכזי שיטור קהילתיים (מש"קים) במקום בולט (לרוב ליד חדר המיון), שאמורים לספק מענה מהיר. בנוסף, מערכי האבטחה בבתי החולים תוגברו ועברו הדרכה. גם מערך ההסברה לציבור הוגבר.

נקודת החולשה במרכזי השיטור היא שהם מאוישים בחלקם על ידי מתנדבים ולעתים אף אינם מאוישים כלל, בשל מחסור בכוח אדם. כך נהפכה התוכנית הלאומית לכותרת גדולה עם פעילות מועטה. כתוצאה מכך, ב–2017 הוכרזה שביתה בבית החולים מאיר, לאחר שבן של חולה תקף צוות. בבית החולים אסף הרופא זרק מטופל מחשב על אחות. במארס, אחות בחולון הוצתה למוות. האלימות רק גוברת.

"המרכז להעצמת האזרח" בדק בנובמבר 2015 את החלטת הממשלה מ–2013 להיאבק באלימות נגד צוותים רפואיים. מסקנות הבדיקה העלו שרוב מקרי האלימות נעשים על ידי בני משפחה של חולים באזור חדרי המיון. מסקנות נוספות עסקו באי־השלמת סל חקיקה בנושא הענישה וההרתעה. ההסתדרות הרפואית גיבשה גם היא תוכנית, אבל היא מתבססת על תקציב שנתי שהמדינה עדיין לא העמידה לבתי החולים למטרת שיטור, כפי שהוסכם בעבר.

כדי לטפל בבעיה, המשרד לביטחון פנים צריך למצוא תקציב ולייעד אותו לאיוש במשך 24 שעות של נקודות השיטור ליד חדרי המיון. במקרים של מסירת מידע על מחלה קשה למשפחת המטופל, רצוי שיהיה באזור מאבטח סמוי. הגופים הממשלתיים צריכים להגביר את ההסברה ולסיים את החקיקה הנוגעת לענישה.

נכחתי כרופא בביקור בניו יורק כשמשפחה השתוללה בחדר מיון. בתוך שתי דקות הופיעו שלושה אנשי ביטחון של בית החולים, וחמש דקות מאוחר יותר הגיעו שני שוטרים בתפקיד. ההשתוללות נבלמה במהירות וביעילות ואחד המשתוללים נלקח למעצר. גם אצלנו צריך לשפר את מהירות הטיפול ביד קשה במשתוללים וליישם מדיניות כוללת שתרתיע ותעניש.

פרופ' אדלר הוא קרדיולוג, סגן דקאן במרכז ללימודים אקדמיים וחבר הנהלת בית החולים שיבא

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן