באר שבע שמה בצד את הסכמי הגג

ייתכן שהפרט המעניין ביותר בתוכנית המתאר החדשה הוא שהעירייה דחתה את רוב הבנייה החדשה בשכונות החלשות

עמית דובקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שכונה ו' בבאר שבע
שכונה ו' בבאר שבע. הבנייה החדשה תחכהצילום: אליהו הרשקוביץ
עמית דובקין

באחרונה יצאה בשורה יוצאת דופן מבאר שבע, העיר הדרומית המתוכננת להיות המטרופולין הרביעית של מדינת ישראל. בירת הנגב קידמה תוכנית מתאר חדשה העומדת בניגוד גמור להסכמי הגג, ובניגוד גמור לכוונה להרחיב את המטרופולין צפונה לעבר שטחי מדבר המרוחקים קילומטרים רבים ממרכז העיר. על פי תוכנית מהפכנית זו, תקדם העירייה הקמה של 30 אלף יחידות דיור חדשות דווקא במרכז העיר הוותיק, רובן הגדול במסגרת התחדשות עירונית. תוכנית זו תוציא לעולם שכולו טוב את איי המצוקה.

כל מי שנכנס בשערי בירת הנגב, בואכה שדרות רגר ומול אוניברסיטת בן גוריון והמרכז הרפואי סורוקה, נגלים לו משני עברי השדרה שיכונים מתפוררים כמו ד', ד' צפון, ו', ו־ג'. על פי התוכנית החדשה ייבנו במקום שיכונים אלה בנייני מידות חדישים, ובד בבד, לא פחות חשוב, יקודמו שטחי מסחר ותעסוקה של 3 מיליון מ"ר בבירת הנגב הרעבה למקומות עבודה.

זהו בהחלט שינוי מרענן, דווקא בתוך המבול האדיר של קידום הסכמי גג ביותר מ–20 עיריות ורשויות מקומיות, כולל אישור גורף מהחודש שעבר של 46 אלף יחידות דיור חדשות באשדוד, ובסך הכל כרבע מיליון יחידות דיור בעשור הקרוב. זאת, בהוצאה אדירה של מיליארדי שקלים מתקציב המדינה, ללא בדיקת היתכנות, ללא תשתיות בסיסיות של כבישים ומוסדות ציבור ותוך אפשרות ריאלית שרוב דירות אלה יירכשו, אם בכלל, על ידי משקיעים.

באר שבע נחשבת אחת הערים המובילות במסגרת הסכמי הגג, ומתוכננות בה כ–20 אלף יחידות דיור חדשות, בנוסף ל–30 אלף המתוכננות ממילא מצפון לעיר, ובסך הכל 50 אלף יחידות דיור חדשות שהיו אמורות להפוך את העיר בת 220 אלף תושבים למטרופולין לכאורה, בת 400 אלף תושבים. מדוע לכאורה? משום שכבר כיום סובלת בירת הנגב ממחסור כרוני במקומות תעסוקה, שהיה מחריף שבעתיים כתוצאה מבנייה חדשה ובלתי־מבוקרת זו. כמו כן, נוצר בעיר הדרומית קיטוב גדל והולך בין השכונות החדשות לבין מסת השיכונים הגדולה שנבנתה בשנות ה–50, ה–60 וה–70, שהיה מחריף עוד יותר כתוצאה מהבנייה החדשה, שלא לדבר על כך שהיה סותם את הגולל סופית על כל אפשרות לקדם התחדשות עירונית במרכז העיר הוותיק והמתפורר.

ייתכן שהפרט המעניין ביותר בתוכנית המתאר החדשה הוא העובדה שבפועל העירייה דחתה לפרק זמן בלתי־ידוע את רוב רובה של הבנייה החדשה בשכונות שהיו אמורות להיות ממוקמות בקצה המדבר.

יתרה מכך, נוצר כעת קונפליקט מעניין מאוד בין ההתחדשות העירונית המתוכננת במרכז העיר לבין הסכמי הגג, שאף הם אמורים בחלקם הגדול להתבצע במעטפת הצפונית של העיר. סביר להניח שקונפליקט זה יבוא לידי ביטוי כבר בזמן הקרוב, משום ששתי התוכניות — תוכנית המתאר החדשה מחד גיסא והסכמי הגג מאידך גיסא, משקפות בפועל תפישה מנוגדת. האחת, ניצול זכויות קרקע בשטחים קיימים, עיבוי מרכז העיר והפיכת באר שבע מ"עיר של שכונות" לעיר חזקה עם מרכז עסקים ראשי מודרני ותוסס; והשנייה — חיזוק תמונת הראי הקיימת של עיר עם מרכז מתפורר ומדולדל שצמודות אליו שכונות־שכונות, ללא אופי עירוני אינטגרטיבי.

הכותב הוא בעלי עמית יחסי ציבור, חברת אסטרטגיה ומיתוג נדל"ן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים