היכונו לביאת הקוריאנים

ההסכם מיועד לבטל קרוב ל– 99% מהמכסים בין המדינות, ועשוי לתרום להכפלת הסחר בין הצדדים בתוך 20 שנה

אליס אברמוביץ' ורפאל אוליאל
בנות מצלמות סלפי - מכירה של מכשיר סמסונג בסיאול. הסכם הסחר הוא הזדמנות לחדור לשוק הקוריאני ולאסיה בכלל
מכירה של מכשיר סמסונג בסיאול. הסכם הסחר הוא הזדמנות לחדור לשוק הקוריאני ולאסיה בכללצילום: בלומברג
אליס אברמוביץ' ורפאל אוליאל

אחרי שנים של מגעים, אפשר לומר בגלוי: הקוריאנים באים. המשא ומתן הממושך בין ישראל לדרום קוריאה על הסכם סחר חופשי הבשיל בעת האחרונה, והוא עשוי להיחתם עוד השנה. ההסכם המתגבש יביא להסרת המכסים על מוצרים רבים, ובהם כלי רכב, מכשירי אלקטרוניקה ומוצרי צריכה רבים, ולהוזלתם. התקווה היא שההסכם יהיה פתח לבאות, ומדינות נוספות ירצו להצטרף ולכרות עם ישראל הסכמים דומים. לצרכן הישראלי זה יעשה טוב, וכנראה גם זול.

לאחר שהתפצלה משכנתה מצפון, החלה קוריאה הדרומית את דרכה העצמאית כמדינה חקלאית ענייה, נטולת אוצרות טבע של ממש. היא צמחה במהירות לאורך שנים, וכיום היא מדורגת במקום 23 במדד החופש הכלכלי של הריטג'. התמ"ג של המדינה כיום הוא כ–1.4 טריליון דולר — קצת יותר מפי ארבעה מזה של ישראל.

בין ישראל לקוריאה יש דמיון מפתיע: שתיהן סובלות מצפיפות אוכלוסין ניכרת ביחס לשטחן, שתיהן שכנות של אויבים מרים ושתיהן סובלות מדלות במשאבי טבע המחייבת אותן להפנות מבט החוצה ולכבד את כללי הסחר הבינלאומי.

הסכם הסחר המתגבש בין שתי המדינות נושא עמו פוטנציאל מסחרי אדיר לישראל. קוריאה היא היצואנית החמישית בגודלה בעולם, כשבין יעדי היצוא העיקריים שלה (במונחים כספיים) נמצאות סין (131 מיליארד דולר), ארה"ב (72 מיליארד דולר), וייטנאם (26.6 מיליארד דולר), הונג קונג (26.3 מיליארד דולר) ויפן (25.5 מיליארד דולר). מדובר בכלכלה הרביעית בגודלה באסיה, ביצרנית המכוניות הרביעית בעולם, במדינה בעלת מספנות ענק המייצרות יותר משליש הספינות בעולם, וביצרנית המחשבים והטלפונים הסלולריים השנייה בגודלה בעולם. ישראל, לעומתה, מייצאת בכ–70 מיליארד דולר בשנה, מה שמציב אותה במקום 42 בדירוג היצוא העולמי.

התפתחות הכלכלה של קוריאה השפיעה רבות על קשריה עם המזרח התיכון, בעיקר עם מדינות המפרץ הפרסי. המזרח התיכון נהפך לשוק מועדף עבור חברות קוריאניות, במיוחד בגלל הפרויקטים הגדולים שבהם זכו, בין השאר בתחום הבנייה.

גורם כלכלי שני היה הצורך המתעצם והולך באנרגיה לצורך תדלוק הכלכלה. התלות בנפט הביאה את הקוריאנים לאמץ מדיניות של ניטרליות פוליטית ביחס לישראל, בין היתר בשל החשש התמידי כי תמיכה בישראל תעמיד בסכנה את מעמדה של קוריאה במזרח התיכון. עדות לרגישות זו ניתן למצוא כבר בשנות ה–60, אז גינו מדינות ערב את קוריאה הדרומית בשל קשריה עם ישראל. חרם הנפט ב–1973 גרם להתקררות נוספת ביחסי המדינות, ולא לחינם נעדרו כמעט כל המותגים הקוריאניים הגדולים מהשוק הישראלי עד לשנות ה–90.

בשנות ה–90 חל שינוי ניכר במצב: ישראל נהפכה לשוק חשוב יותר עבור קוריאה הדרומית, ותאגידים קוריאניים התחילו לחדור לשוק הישראלי. שבירת החרם הערבי, הנסיקה הטכנולוגית של ישראל והצטרפותה לקהילה הבינלאומית תרמו לשיפור היחסים.

כיום, המדינות חתומות על הסכמים רבים בתחומים שונים, והסכם הסחר המתגבש עונה על צורכיהן של שתי המדינות: עבור ישראל, קוריאה היא אחד השערים למזרח אסיה, ויתרונותיה הבולטים בתחומי הטכנולוגיה העילית (יצוא מעגלים משולבים, מחשבים וטלפונים), ובתחומים נוספים כמו מכוניות, ספינות וכדומה. עבור קוריאה, ישראל נחשבת לפלא בתחום הביטחון והלוחמה בטרור, ולמצטיינת בפיתוח מדעי וטכנולוגי, בעיקר בתחומי הטכנולוגיה העילית.

הסכם הסחר המתגבש חסר תקדים בהיקפו, שכן הוא מתפרש על כלל המוצרים התעשייתיים והחקלאיים, ובהם תחומי הרכב, האלקטרוניקה והתרופות לצרכן. ההסכם למעשה מיועד לבטל קרוב ל–99% מהמכסים בין המדינות, ועשוי לתרום להכפלת הסחר בין הצדדים בתוך 20 שנה.

עבור חברות ישראליות מדובר בהזדמנות פז לחדור לשוק בקוריאה הדרומית, ובאסיה בכללה. עבור יבואנים מדובר בהזדמנות נפלאה ליבוא מוצרי ביניים ומוצרים מוגמרים, מה שיזמן לצרכן הישראלי מוצרי איכות מעולים במחירים נמוכים בהרבה.

אברמוביץ' היא עורכת דין,שותפה במחלקת מיסוי עקיף וסחר חוץ במשרד איתן מהולל שדות. אוליאל הוא עורך דין במחלקה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?