חוק ההסדרים צריך להדאיג את כולנו

הכנסת צריכה לחוקק חוקים לאחר דיון מעמיק, שבו נשקלו כל היתרונות והחסרונות, ולא באמצעות משמעת סיעתית

אוהד שפק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ועדת הכספים בדיון הלילי שבו אושר
חוק מיסוי דירה שלישית
ועדת הכספים בדיון הלילי שבו אושר חוק מיסוי דירה שלישיתצילום: אמיל סלמן
אוהד שפק

בערב ט"ו באב (6 באוגוסט) ביטל בג"ץ את הפרק בחוק ההסדרים העוסק במיסוי ריבוי נכסים (הידוע בכינויו חוק מס דירה שלישית) והרס למשרד האוצר את החגיגות.

בג"ץ קבע כי נפל פגם מהותי בהליך החקיקה, שכן לא ניתנה לחברי הכנסת אפשרות לקיים דיון ראוי ולגבש עמדה מושכלת לגבי המס. מדבריהם של השופטים בהחלטה, ומדיון שנערך כמה חודשים קודם לכן, נראה כי מדובר בהחלטה היוצאת נגד הכנסת וקובעת את אשמתה מעל לכל ספק. ואולם הנושא גדול מדי וחשוב מדי מכדי לעסוק בו אך ורק סביב שאלת המסים שהמדינה מעוניינת להטיל על בעלי הדירות המרובות או אשמת הכנסת.

בפתח הדיון שנערך בבג"ץ זעק היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, את זעקתה של הרשות המחוקקת, כשביקש מבית המשפט העליון לקבוע סטנדרט עדכני להליכי החקיקה בכנסת. ינון הדגיש כי אם לא ייקבעו אמות מידה תקפות עלול להיווצר מדרון חלקלק, וייתכן שבעתיד הלא־רחוק הליכי חקיקה רבים יהיו דומים להליך שבו נחקק החוק המדובר.

דברי חקיקה אלה, כמו רבים אחרים בחוק ההסדרים, באו לעולם באישון לילה ובזמן קצר בלבד, בלי שהיה לחברי הכנסת זמן לקרוא או להבין את הנושאים לפני שהצביעו. מדברי ינון היה ניתן לקרוא ביקורת חריפה נגד כוחה הדורסני של הממשלה, ונגד היותה של הכנסת חותמת גומי בלא מעט הליכי החקיקה.

החלטת בג"ץ עסקה אמנם בחוק מס דירה שלישית, אבל למעשה מתייחסת בעיקרה לדמוקרטיה הישראלית, ולאיזונים והבלמים הקיימים בין הרשויות השונות. הרשות המחוקקת דרשה מהרשות השופטת שתפעיל את כוחה וסמכותה כדי לרסן את הרשות המבצעת, לפני שתצבור כוח רב מדי — והרשות השופטת נעתרה לה.

בשיטה הדמוקרטית, וכדי שהעם יהיה הריבון האמיתי, על הרשויות לאזן זו את זו ולמנוע מרשות מסוימת לצבור כוח רב יותר משאר הרשויות, שאותו תוכל לנצל כדי לפגוע במיעוט ולקדם את עריצות הרוב. אפשר להיות בעד או נגד חוק מס דירה שלישית, לטעון ליעילות החוק ולחלופין לחוסר השפעתו על שוק הדיור, אפשר להיות בצד הימני של המפה הפוליטית או בצד השמאלי. אין זה משנה בבואנו לבחון את הליך החקיקה של חוק ההסדרים, שבו משרדי הממשלה מקדמים דברי חקיקה בהליך מזורז וחריג, המעורר בעייתיות רבה מבחינת ההליך הדמוקרטי התקין.

ינון הדגיש כי בעשר שנותיו בכנסת לא ראה פגם כה חמור כמו שהיה בהליך החקיקה של חוק מס דירה שלישית. דבריו בבית המשפט העליון צריכים להוות תמרור אזהרה גדול, בוהק ומהבהב לנו — אזרחי מדינת ישראל. ביטול חוק מס דירה שלישית על ידי שופטי בג"ץ הוא קריאה ברורה לממשלה לחדול מהשימוש הבלתי־תקין שהיא עושה במנגנון החקיקה של חוק ההסדרים ודומיו. ביטול החוק צריך לאותת לכנסת כי יש לחוקק חוקים לאחר דיון מעמיק ורציני, שבו נשקלו כל היתרונות וכל החסרונות, ולא באמצעות משמעת סיעתית.

הכותב הוא עורך דין המייצג קבוצה של בעלי דירות בעתירתם לבג"ץ נגד חוק מיסוי ריבוי נכסים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?