חיוב עצמאים בהפקדות לפנסיה: האם הגישה הפטרנסליסטית לחיסכון ארוך טווח מוצדקת?

החקיקה החדשה קובעת כי עצמאי שלא יפקיד לפנסיה החל מ-2018 צפוי לקנס של 500 שקל, אך מונה גם רשימת מקרים שבהם לא חלה חובת ההפקדה

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עצמאים עובדים בבית קפה
צילום: יעל אנגלהרט
אריאל כץ
אריאל כץ

במסגרת הניסיון לתמרץ חיסכון לטווח ארוך, התחולל שינוי משמעותי מאוד בנוגע להפקדות עצמאים לקופת גמל לקצבה (קרן פנסיה וביטוח מנהלים), החל מ-2017. בעבר הסתפקה המדינה במתן תמריצים חיוביים בדמות הטבות מס לעצמאים שחסכו לפנסיה. אולם החל מהשנה הפקדות לפנסיה אינן רק זכות המעניקה הטבת מס, אלא גם חובה, שלצידה ניצבת סנקציה - בדמות קנס שיוטל במקרים מסוימים שיפורטו במאמר זה.

השאיפה לעודד חיסכון לטווח ארוך מצד המדינה הינה כמובן ראויה, ונועדה להבטיח קיום ראוי ובכבוד לאחר הפרישה מהעבודה, מבלי שהאדם יהפוך לנטל על החברה ועל מערכת הרווחה. עם זאת, לא ברור כלל כי יש מקום לגישה פטרנליסטית המחייבת חיסכון לתקופת הפרישה בדרך של הפקדות לפנסיה. זאת מנימוקים של חופש בחירה ורצון לאפשר אוטונומיה כלכלית, ובשל העובדה שישנם אזרחים רבים החשים חוסר אמון במערכת הפנסיונית ומעדיפים לחסוך בדרכים אחרות (בין היתר עקב איזונים ותיקונים אקטואריים שעשויים להביא לפגיעה ניכרת בסכומים הצבורים בקרן).

חובת ההפקדה לפנסיה

שיעור הפקדות החובה שנקבע לעצמאי הוא 4.45% על חלק ההכנסה שעד מחצית השכר הממוצע במשק (כ-4,750 שקל) ו-12.55% על חלק ההכנסה שעד השכר הממוצע במשק. כך שבסך-הכול, מי שהכנסתו החייבת בהפקדה עלתה על השכר הממוצע במשק, מחויב להפקיד כ-807 בחודש וכ-9,700 בשנה - סכום שאינו מבוטל לכל הדעות.

בנוגע לסנקציה שתוטל על עצמאים שלא יחסכו לפנסיה – אמנם לגבי 2017 נקבעה תקופת הסתגלות שבמהלכה לא יוטלו קנסות, אך עצמאי שלא יפקיד לעצמו לפנסיה החל מ-2018 ואילך צפוי לקנס של 500 שקל, וזאת לאחר שיקבל התראה מהמרכז לגביית קנסות.

בהקשר זה יש לציין כי ישנם עצמאים הפטורים מחובת הפקדה לפנסיה, וביניהם– מי שטרם מלאו לו 21, מי שהגיע לגיל פרישה מוקדמת, מי שמלאו לו 55 שנים על ל-1 בינואר 2017, ומי שבסוף שנת המס טרם חלפו 6 חודשים מהמועד שבו נרשם לראשונה כעוסק במע"מ. זאת מתוך מטרה להקל על אוכלוסיות מסוימות (כגון צעירים, מבוגרים, ואנשים שזה עתה החלו את פעילותם העסקית).

אריאל כץ

בנוסף, נקבע כי לא יוטלו קנסות על עצמאי שהכנסתו החייבת בהפקדה נמוכה משכר המינימום, וכי בנוגע לעצמאי שהינו במקביל גם שכיר – יופחתו מהסכומים החייבים בהפקדה כעצמאי סכומים שהופקדו במסגרת יחסי העבודה.

הטבת המס לחוסכים לפנסיה

כאמור, עצמאים החוסכים לפנסיה נהנים לא רק מכך שלא יוטלו עליהם קנסות ועיצומים, אלא גם מתמריצים חיוביים בדמות הטבות מס. הטבת המס באה לידי ביטוי בדרך של ניכוי וזיכוי. גובה הטבת המס תלוי בהיקף ההכנסות ובהיקף ההפקדות לפנסיה (סכום ההפקדה המקסימאלי המקנה הטבות ב-2017 הינו כ-34 אלף שקל), כאשר עצמאים בעלי הכנסות גבוהות המנצלים את מלוא הטבת המס עשויים לחסוך מעל ל-15 אלף שקל בתשלומי מסים בשנת ההפקדה.

בהקשר זה ראוי לציין כי ב-2017 גדל היקף ההטבה המקסימאלי המוענק לעצמאים החוסכים לפנסיה שלא נהנו מהטבת מס בגין רכישת ביטוח מפני אובדן כושר עבודה, כאשר הוענק זיכוי נוסף של חצי אחוז (0.5%) מהכנסתו של העצמאי, בכפוף לתקרות.

עם זאת, יש לזכור כי משיכת הכספים בעתיד מקופת הפנסיה אינה בהכרח פטורה ממס, ולכן מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע לפני שמגדילים את היקף ההפרשות לפנסיה באופן משמעותי.

לסיכום

כפי שראינו, נקבע שהחל מ-2017 מרבית העצמאים חייבים לחסוך לפנסיה, אף כי מדובר בהחלטה שיש בה משום פגיעה באוטונומיה הכלכלית שלהם. לצד החובה והסנקציות ישנן כאמור הטבות מס משמעותיות המוענקות לחוסכים. אף כי 2017 נקבעה, כאמור, כמעין "שנת חסד" שבמהלכה לא יוטלו קנסות, מומלץ לעצמאים להיערך להפקדות לפנסיה ולשקול להפקיד ולחסוך כבר השנה, בכדי ליהנות מהטבות המס המוענקות לחוסכים, ולא פחות חשוב מכך - בכדי לדאוג לעתידם.

הכותב הוא רו"ח ועו"ד במשרד עמוס כץ ושות' – רואי חשבון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות