הטובים לחינוך, באמצעות חוזים אישיים

מורה צעיר צריך לחיות עם שכר נמוך בתחילת דרכו המקצועית, ולמורה ותיק ושחוק קשה לעזוב את המערכת כששכרו בשיאו

אמנון אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדים בכיתה
צילום: עופר וקנין
אמנון אלדר

באחרונה פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) כי ממוצע ציוני הבחינה הפסיכומטרית של המורים נמוך מהממוצע הארצי של כלל הנבחנים (ציון של 545 נקודות). אמנם הבחינה הפסיכומטרית אינה חזות הכל, ואהבת התלמידים, המסירות, היצירתיות ואהבת המקצוע שווים לא מעט, אבל אין להתעלם מנתונים אלה, המהווים אינדיקציה ליכולות גבוהות ובעיקר לאפשרות הבחירה בין תחומי תעסוקה שונים.

אין חולק כי איכות המורים היא הגורם המשמעותי ביותר להצלחת מערכת החינוך, ועל כן חיוני לערוך שינוי בתנאים סביבתיים ותעסוקתיים ולמשוך את המצוינים להוראה.

כדי להעלות את איכות חדר המורים יש לפעול בכמה מישורים: האחד, לתגמל מורים איכותיים ולתת אפשרות לקידום מורים מצטיינים — לא רק לפי ותק ופיתוח מקצועי, אלא גם על פי הערכת המנהל (באישור המפקח); השני, להכיר בוותק המקצועי הקודם של מורים שעשו הסבה להוראה ממקצועות חופשיים. כך נוכל להרוויח את אותם אידיאליסטים שעבדו במערכות אחרות ומבקשים לתרום במערכת החינוך, אך פעמים רבות נמנעים מכך בשל שכר התחלתי נמוך ולא פרופורציונלי לשכר הקודם שלהם; המישור השלישי הוא שינוי בשיטת הפיתוח המקצועי. יש לתת גמישות למורים בתהליכי התפתחות, ולפתוח מסלול של אופק התפתחותי פנים־מערכתי; מישור נוסף הוא הרחבת האוטונומיה של המורים — בתכנים ובדרכי לימוד, בניצול שעות רבות שנוספו למערכת ברפורמות עוז לתמורה ואופק חדש, ובמתן אפשרות ללמידה אחרת, לדוגמה שני מורים שמלמדים יחד.

הסכמי השכר של המורים לא תמיד מטיבים עם המורים הצעירים. הקביעות הניתנת למורים משאירה במערכת מורים שלעתים אין להם מקום בה, ופוגעת בעיקר במורים הטובים שצריכים לעבוד יותר כדי להגיע לאיכויות החינוך והלמידה. מנתוני הלמ"ס עולה כי פערי השכר בין עובדי הוראה בשיא הקריירה (גילים 54–65) לבין עובדי הוראה בתחילת הקריירה (גילים 34-25) מגיעים ל–109% (בחטיבות העליונות). המשמעות כפולה: מורה צעיר צריך להיות אידיאליסט כדי לחיות עם שכר נמוך בכ–50% מהמורה היושב לידו בחדר; ובנוסף, למורה ותיק שמרגיש שחוק אבל עדיין לא זכאי לפנסיה, קשה מאוד לעזוב את המקצוע דווקא כששכרו בשיאו.

לפיכך, יש לפתוח מסלול של חוזים אישיים עבור מורים מצוינים, ללא תלות בגיל, בוותק ובמספר ההשתלמויות. בדרך זו מנהלים יוכלו להעסיק מורים טובים שירצו זאת, בחוזה אישי ובשכר גבוה — ללא קביעות והסכמי שכר, כמו בשוק החופשי. במקביל, יש להמשיך ולפעול לשדרוג איכות המורים באמצעות פיתוח יזמות ואוטונומיה. שאלת מקורות התקציב לצורך זה צריכה להיפתר, אך תחילת הדרך יכולה להיות בהקצאה של חוזים אישיים ל–10% מהמורים. מהלך כזה יעורר שיח של מצוינות בחדרי המורים ויסייע להעלאת איכות החינוך בישראל.

ד"ר אלדר הוא מנכ"ל רשת אמי"ת, רשת חינוך הנתמכת על ידי ארגון מתנדבות למען ישראל ותורה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות