החופים שייכים לכולנו

ממשלת ישראל פיספסה הזדמנות היסטורית לתקן את עוולת הבנייה בחופים

לידיה מורדבינקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוף פלמחים, 2014
חוף פלמחים, 2014צילום: מוטי מילרוד
לידיה מורדבינקין

כולם אוהבים את החופים. כמעט לכל אחד מאתנו יש את החוף האהוב עליו — החוף שבו בילה בנעוריו, זה שהוא נהנה לגלוש או לרוץ בו, החוף שבו חווה התאהבות, או זה שהוא בא אליו לבד כדי לרוקן את המחשבות. חופי הים הם בין מוקדי הבילוי היחידים בישראל שניתן ליהנות בהם ללא תלות במצבו הכלכלי של האזרח.

ואולם בשנים האחרונות הגישה לחופי הים הולכת ומצטמצמת. כיום יש 53 תוכניות בנייה המאיימות לגזול ולהרוס את הסביבה החופית הטבעית שבה התברכה ישראל. רבות מהתוכניות האלה תוכננו עוד לפני קום המדינה, וכעת לאחר שהוצאו בשקט מהמגירה, הן עלולות לצאת לפועל — ולנגוס בחופי הים שלנו.

והיכן חוק החופים אתם שואלים? בחוק לשמירת הסביבה החופית, שנחקק ב–2004, יש פירצה. החוק החשוב אינו חל על תוכניות בנייה שאושרו לפני שנה זו — מה שגורם ליזמי נדל"ן, ולעתים גם לרשויות מקומיות שמתגייסות לטובתם, לנצל לרעה את המצב, בניגוד לטובת האינטרס הציבורי.

ב–2014 נערך סקר על ידי מגמה ירוקה ומכון שריד, שתוצאותיו הצביעו באופן חד־משמעי על כך שהציבור אינו מעוניין בבנייה על החופים. כ–85% מנשאלי הסקר ענו שאינם מעוניינים כלל שיבנו במרחק של 300 מטר מקו המים, ויותר מ–80% ענו שלדעתם אין צורך בהקמת מלונות נוספים בחופי הים.

באחרונה עלה התיקון לחוק החופים להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה, על מנת לסגור את הפירצה המדוברת ולשים סוף לבנייה על החופים. זו היתה הזדמנות היסטורית עבור ממשלת ישראל לתקן את עוולת הבנייה בחופים, ולבחור בציבור על פני רווחים פרטיים של טייקוני נדל"ן. משום מה, בחרו חברו הקואליציה, כולל השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, להצביע נגד התיקון.

אנחנו, הציבור וארגוני הסביבה, נמשיך להילחם עבור חופים פתוחים לכולם, ולעולם לא נסלח לפוליטיקאים שמכרו אותם לחבריהם העסקנים. כאשר נישאל, בכל פעילות מחאה, בדיונים בבתי המשפט ובוועדות התכנון, מדוע אנו מעכבים עבודות של עוד פרויקט בנייה על החופים — נזכור להפנות את אותן השאלות לשר להגנת הסביבה ולחברי הקואליציה.

הכותבת היא פעילה בארגון מגמה ירוקה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים