לקצר את ימי החופשה בבתי הספר

הפתרון המוצע גורע מהמורים רק 4.5 ימי חופש, ולראשונה כולל את טובת התלמידים, המורים והמשק כולו

עודד פורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הורים וילדים בחוף הים
הורים וילדים בחוף היםצילום: אורן זיו
עודד פורר

בעוד כמה שבועות יחזרו ילדי ישראל אל ספסל הלימודים, כשהם שבעים מימי החופש הגדול. זה שנים רבות שנושא חופשות התלמידים וילדי הגנים עולה לסדר היום, אך השינוי המיוחל אינו מגיע. הבעיה מתחילה מהעובדה שהפער בין ימי החופשה של ההורים בישראל לימי החופשה בבתי הספר הוא מהגבוהים בעולם, לצד אחוזי תעסוקת נשים בישראל שהם מהגבוהים ב–OECD.

הפער בין מספר ימי החופשה של ההורים לאלה של המורים יוצר נטל כלכלי כבד על המשק כולו, ואף פוגע בפריון. זאת, במקביל לעובדה שילדים יוצאים מהמסגרות החינוכיות לתקופה ארוכה — ובחזרתם לבתי הספר ולגנים, רבים מהם סובלים מקשיי הסתגלות. אם לא די בכך, זמן קצר לאחר שיבתם מהחופשה הארוכה, הם יוצאים לחופשת חגי תשרי, וזה עוד לפני שהזכרנו את ימי האיסרו חג, שבהם כל המשק עובד פרט למערכת החינוך, ל"ג בעומר, חנוכה והחופשה שלפני חג הפסח.

הורים שכירים יכולים לבחור להשתמש בימי החופשה המגיעים להם ממקום העבודה, או למצוא סידור אחר לילדיהם בימים שהם בחופש, אך למאות אלפי עצמאים אין את היכולת לבחור. יום חופש שלהם הוא יום שבו העסק שלהם לא פועל ומפסיד כסף — יום שבו עובדיהם נאלצים לצאת לחופשה חד־יומית הוא יום שבו הפריון של העסק שלהם נפגע.

באחרונה הסתיימו דיוניה של ועדת המשנה לבחינת ימי הלימודים במערכת החינוך, ומסקנותיה הן מהמאוזנות ביותר שהוגשו בנושא. הקו שהנחה את חברי הוועדה במהלך הדיונים היה לראות את המשק בראייה כוללת, במטרה להקל משמעותית על עומס החופשות ולהזניק את הפריון במשק כלפי מעלה. משכך, מסקנות הוועדה לא עסקו רק במשך החופשות, אלא גם בעומסים הנוצרים מהן ובאופן פיזור הימים על גבי לוח השנה. במקביל, ניסתה הוועדה לסגור את הפער בין מספר ימי החופשה של ההורים לאלה של המורים בתנועת מספריים — להגדיל את ימי החופשה לכלל המשק, ולצמצם את מספר ימי החופשה למורים.

המסקנות העיקריות של הוועדה כללו שינוי של מועד פתיחת שנת הלימודים לתאריך העברי א' באלול — מהלך שנועד להתאים את לוח החופשות השנתי, המתנהל לפי לוח השנה העברי, לחופשת הקיץ, וליצור חודש של לימודים רצופים לפני ראש השנה. כך, במקום שהתלמידים יחזרו מחופשת הקיץ ובתוך שבוע ייצאו לחופשה נוספת, הם יוכלו לחוות התאקלמות אמיתית במסגרת הלימודים, ובנוסף עומס החופשות יוקל.

הוועדה המליצה גם לבטל את חופשת האיסרו חג, שמנותקת מהנהוג במשק כולו ויוצרת נטל כבד על הציבור. לבסוף, ביקשה הוועדה לקצר את חופשת הקיץ לשישה שבועות. מנגד, הומלץ להוסיף ימי חופשה להורים, ולקדם את התוכנית לשישה סופי שבוע ארוכים (יום ראשון חופשי שש פעמים במהלך השנה) — ובכך להחזיר למורים ימי חופש.

לכל ההצעות האלה מתווסף "בית הספר של החופש הגדול" מטעם משרד החינוך, הפועל כבר כיום בכיתות הנמוכות במהלך חופשת הקיץ, חופשת חנוכה והחופשה שלפני פסח. בדרך זו הצלחנו לצמצם את הפער בין ימי החופשה של המורים לימי החופשה של ההורים ב–20 יום, ומהמורים נגרעים רק 4.5 ימי חופשה.

מנתוני המועצה הלאומית לכלכלה ומרכז המחקר והמידע של הכנסת, עולה כי העלויות הישירות לתוכנית זו מוערכות ב–890 מיליון שקל (כולל פיצוי למורים על תוספת ימי העבודה) — אך צפי ההחזר למשק ולהכנסות המדינה כתוצאה מצמצום הפער בימי החופשה זהה לכך, ואף גבוה יותר.

נראה כי לראשונה הונח על השולחן פתרון כולל, שמתייחס לטובת התלמידים, לצד טובת המשק והמורים. פתרון זה פוגע באופן מינורי בלבד בתנאי ההעסקה של המורים, ונותן להם גם הטבות משמעותיות. אני קורא למורים, לשר החינוך נפתלי בנט ולשר האוצר משה כחלון להיכנס מיד למשא ומתן על בסיס המתווה שאושר על ידי ועדת החינוך, ולהביא בשורה אמיתית לכלל אזרחי ישראל.

הכותב הוא ח"כ מטעם ישראל ביתנו ויו"ר ועדת המשנה לבחינת ימי הלימודים במערכת החינוך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"