לא להכניס את הבנקים לבית הספר

התנהלות כלכלית ויחס נכון למערכת הבנקאות הם נושאים חשובים ביותר - ועליהם להיות מטופלים בזהירות הראויה

 הדס ברוה
הדס ברוה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדים לומדים מחשבים
ילדים לומדים מחשביםצילום: אמיל סלמן
 הדס ברוה
הדס ברוה

באחרונה פורסם כי במסגרת יוזמה חדשה של משרד החינוך ובנק ישראל, יגיעו נציגי הבנקים בישראל לכיתות ט' ברחבי הארץ, יעבירו לתלמידים תכנים הקשורים למערכת הבנקאות ולחיסכון וילמדו אותם מושגים בכלכלה.

על פי הפרסומים, התכנים הלימודיים יפותחו בבנק ישראל, אך יועברו על ידי מדריכים חיצוניים מטעם הבנקים, שיגיעו לבתי הספר שיגישו בקשה לכך במשרד החינוך.

תוכנית זו היא העלאת הילוך בהכנסת גורמים מסחריים למערכת החינוך, משתי בחינות. ראשית, התנהלות כלכלית נכונה ויחס נכון למערכת הבנקאות הם נושאים חשובים ביותר, שצריכים להיות מטופלים בזהירות הראויה, אפילו בהשוואה לנושאים חשובים אחרים שנכנסו בשנים האחרונות למערכת החינוך, כמו תזונה נכונה. מכאן שהכנסת גורמים מסחריים לבתי הספר - דווקא לצורך מתן מענה לימודי בתחום זה - מעוררת תהייה.

ההיבט השני הבולט בתוכנית, הוא זהותם של הגורמים המסחריים. הבנקים הם מהגורמים הכלכליים החזקים ביותר בישראל, עד כי קשה להעלות על הדעת גוף מסחרי אגרסיבי יותר מהבנקים בישראל בכל הקשור בפרסום ושיווק. לפיכך, הפתח שניתן להם להיכנס למערכת החינוך ולהשפיע על ילדים בגיל כה צעיר הוא מדאיג, בלשון המעטה.

תהייה נוספת שיש להעלות בהתייחס לתוכנית החדשה, היא מדוע נבחרו דווקא הבנקים להעביר לתלמידים את עקרונות ההתנהלות הכלכלית הנכונה, בשעה שישנן אופציות אחרות טובות בהרבה. בשנים האחרונות נוספו למערכת החינוך מורים רבים שעברו הסבת מקצוע לחינוך והוראה. חלק גדול מהם הגיעו מתחומי הכלכלה או מתחומים משיקים. למה שאותם מורים לא יוכשרו, כך שילמדו בעצמם את התכנים שיפותחו על ידי בנק ישראל?

אפשרות נוספת לחינוך כלכלי שאינו מתבצע ישירות על ידי הבנקים היא האופציה שנבחרה על ידי צה"ל לפני כמה שנים. בצה"ל החליטו להעביר לחיילים סדנאות בתחום ההתנהלות הכלכלית, וכדי להוציא לפועל את הסדנאות התקיים מכרז מסודר, שבו נבחרה חברה העוסקת בתחום החינוך הכלכלי.

חלופה נוספת יכולה להיות פנייה לגופים ציבוריים העוסקים בתחום הצרכנות והחינוך הפיננסי, כמו המועצה הישראלית לצרכנות או עמותת פעמונים - זו לבטח אפשרות טובה בהרבה מהפקדת העניין בידי הבנקים.

סביר להניח כי הבנקים לא יקבלו תשלום במישרין עבור השירות שיספקו למשרד החינוך. אך אסור לשכוח שהבנקים הם ארגונים שמטרתם להשיא רווח לבעלי המניות, ומן הסתם הם שקלו היטב את הרווח שתסב להם ההשתתפות בתוכנית החדשה, כתוצאה מהחשיפה לקהל הצעיר שתוגש להם על מגש של כסף. במקום שיש רווח, יש גם מי שמפסיד - במקרה הזה, אלה אנחנו וילדינו.

הרצון להכניס תכנים כלכליים לתוכנית הלימודים במערכת החינוך נכונה ומבורכת - אך את נציגי הבנקים חובה להשאיר מחוץ לכותלי בית הספר.

הכותבת עומדת בראש משרד עורכי הדין הדס ברוה, המתמחה במשפט מנהלי ודיני חינוך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים