המשימה הראשונה של נציב שירות המדינה החדש: יעד אפקטיבי לייצוג ערבים

ייצוג משמעותי ואפקטיבי של האזרחים הערבים יוכל להבטיח קידום שותפות אמיתית שלהם בעיצוב מדיניות וקבלת החלטות

סמאח אלחטיב איוב
לשכת התעסוקה וואדי ג'וז
צילום: אמיל סלמן
סמאח אלחטיב איוב

לפני שנה בדיוק פירסמה נציבות שירות המדינה את הדו"ח השנתי שלה ל–2015, העוקב אחר קצב ההתקדמות של ייצוג האוכלוסייה הערבית, לרבות הדרוזית והצ'רקסית, בשירות המדינה. אנשי הנציבות מיהרו להכריז על "בשורה" משמעותית - לאחר שנים של מאמצים, ובאיחור של שלוש שנים, הממשלה סוף־סוף הגיעה ליעד שקבעה לעצמה.

מנתוני הדו"ח עולה כי שיעור ייצוג האזרחים הערבים הוא 9.7% מכלל עובדי המדינה - אף שהם מהווים כמעט 20% מהאוכלוסייה, וחרף מעמדם כבני עם יליד ומיעוט לאומי בישראל. עוד עלה בדו"ח כי שיעור הנשים הערביות מכלל עובדי המדינה היה 3.8% בלבד. בדו"ח גם בלט במיוחד תת־ייצוג של האזרחים הערבים במשרות הבכירות ובחלק מהמשרדים המשפיעים באופן משמעותי על האי־שוויון כלפי החברה הערבית.

למעשה שיעור הייצוג ההולם שאליו הגיעה הממשלה אינו נחלת כל משרדי הממשלה. למשל, שיעור העובדים הערבים במשרד האוצר היה 3.4%; במשרד הבינוי והשיכון - 4.3%; במינהל התכנון - 4%; במשרד הכלכלה - 6%; ובנציבות שירות המדינה - 4.9% בלבד.

יתרה מזו, בחלק ממשרדי הממשלה ומיחידות הסמך, שיעור הייצוג של האזרחים הערבים היה 0%. בין היחידות "המאופסות" ב–2015 ניתן למנות את לשכת הפרסום הממשלתית (שעל פי פרסומים גייסה שני עובדים ערבים בשנה האחרונה), המשרד לשוויון חברתי, המכון לפריון עבודה, המכון לבטיחות בדרכים ונתיב.

זה זמן רב שראש הממשלה מתלבט בנוגע למינוי נציב שירות מדינה חדש וקבוע. הנציב הקודם, משה דיין, סיים את תפקידו בסוף מאי, ועדיין לא מונה נציב חדש. אודי פראוור, ראש אגף תכנון ומדיניות במשרד ראש הממשלה, מונה לנציב הזמני, אך לא ברור לכמה זמן ומי יחליף אותו בתפקיד.

כך או כך, הנציב הנכנס יצטרך להכריע, מיד עם כניסתו לתפקיד, לגבי דרישה דחופה - הצבת יעד ממשלתי עדכני עבור ייצוג הולם של האזרחים הערבים בשירות המדינה.

היעד החדש צריך להלום את שיעור האוכלוסייה הערבית מכלל האוכלוסייה בישראל, בהתאם לעיקרון שמנחה את הממשלה ביחס ליתר הקבוצות הזכאיות לייצוג הולם על פי חוק (אתיופים, נשים, חרדים ועוד). כך למשל, בינואר 2016 התקבלה החלטת ממשלה בעניין קביעת יעד לייצוג הולם בשירות המדינה ליוצאי אתיופיה, שבה נקבע "שיעור ייצוגם בשירות המדינה לא יפחת משיעורם באוכלוסייה".

יתר על כן, היעד החדש צריך להתייחס גם לייצוג הולם של האזרחים הערבים בדרג הבכיר - זה שיש ביכולתו להשפיע על מנגנון קבלת ההחלטות, ולייצג את קול החברה הערבית. בנוסף, יעד הייצוג צריך להתייחס לחלקן של נשים ערביות מכלל עובדי המדינה.

יש חשיבות רבה לקביעת יעד עדכני חדש לייצוג האזרחים הערבים בשירות המדינה, מכיוון שהוא ידרבן את כלל משרדי הממשלה לפעול באופן אקטיבי לקידום ייצוג הולם לחברה הערבית בשירות הציבורי בכלל ובעמדות מפתח בפרט. היעד החדש והמעודכן יעודד את משרדי הממשלה ליישם את החובה החוקית הקבועה בדין, וימנע את המשך אשליית הציבור, כאילו הממשלה השיגה את היעד וכרגע נותר רק לשמר אותו. בניגוד למסרים שמועברים לציבור, אנחנו רואים כי עדיין מוטלת על הממשלה ועל נציבות שירות המדינה מלאכה רבה לקידום ייצוג הולם של האזרחים הערבים.

בניגוד לעמידה ביעדים מספריים בלבד, כעת הממשלה נדרשת לקדם ייצוג משמעותי ואפקטיבי של האזרחים הערבים - ייצוג שיש בו כדי לחולל שינוי ולהשפיע על מערך קבלת ההחלטות. רק ייצוג שכזה יוכל להבטיח קידום שותפות אמיתית של האזרחים הערבים בעיצוב מדיניות, בצמצום האי־שוויון בהקצאות, ותוך מימוש זכות האזרחים הערבים להעסקה. משימה חשובה זו חייבת לעמוד בראש סדר העדיפויות של נציב שירות המדינה הנכנס - ללא קשר לזהותו.

הכותבת היא עורכת דין, רכזת פרויקט ייצוג הולם של החברה הערבית בשירות הציבורי, במחלקה למדיניות שוויונית בעמותת סיכוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?