רוצים הישגים חינוכיים?תעלו את רף הקבלה במכללות להוראה

העלאת איכות המורים בישראל היא ההשקעה הכדאית ביותר. אין גורם המשפיע יותר על הלמידה של התלמידים

חיים שקד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידים במעבדת כימיה. "איכותה של מערכת חינוך לא יכולה לעלות על איכות מוריה"
חיים שקד

שנת לימודים נוספת הסתיימה, ומערכת החינוך הישראלית עודנה מדשדשת בתחתית הטבלה של מבחני ההישגים הבינלאומיים. בסבב האחרון של מבחני פיז"ה, שתוצאותיו פורסמו לאחרונה, שוב היה הדירוג של בני ה–15 הישראלים מאכזב עד מביש: באוריינות מדעים דורגה ישראל במקום 40 מבין כלל 70 המדינות המשתתפות, באוריינות קריאה במקום 37, ובאוריינות מתמטית במקום 39. בכל התחומים אנחנו הרבה מתחת לממוצע ה–OECD, ולמעשה אנחנו כמעט במקום האחרון מבין המדינות המפותחות.

יש הטוענים כי כיום השכלה כבר אינה המפתח לתעסוקה ולהכנסה גבוהה. הנתונים מלמדים שאין זה נכון: השפעתה של רמת ההשכלה על סיכויי התעסוקה עודנה אדירה, ואף הולכת ומתחזקת. בעשור האחרון התרחב פער האבטלה בין בעלי רמות השכלה נמוכות וגבוהות בכל קבוצות הגיל. גם ההשפעה על פערי השכר העמיקה: אם לפני עשור פער השכר הממוצע במדינות ה–OECD בין בעלי השכלה נמוכה לגבוהה היה 75%, כיום הוא יותר מ–90%. מחקרים בעולם אף מצאו שהישגי התלמידים מסבירים באופן מובהק חלק ניכר מהשונות בצמיחה ארוכת הטווח בין מדינות.

אז מה צריך לעשות כדי לשפר את הישגי התלמידים? רבים מצביעים על תקציב החינוך כשורש הבעיה של מערכת החינוך הישראלית. ואכן, ההוצאה לתלמיד בישראל נמוכה במידה ניכרת מהמקובל במדינות המפותחות, והיא כ–7,850 דולר לתלמיד, לעומת ממוצע של כ–10,500 דולר במדינות ה–OECD. ואולם לאמיתו של דבר הקשר בין תקציב מערכת החינוך להישגיה הוא מורכב. די אם ניתן את הדוגמה של ארה"ב, שכמעט הכפילה את ההוצאה הציבורית לתלמיד ולא הצליחה להביא לשינוי משמעותי בהישגים הלימודיים.

אם יש משהו שמחקר החינוך יודע לקבוע בוודאות, זה שאיכות המורים היא הגורם המשפיע ביותר על הלמידה של התלמידים. מחקרים מלמדים כי תלמידים שזכו למורים אפקטיביים למדו יותר מפי שניים מתלמידים שמוריהם אינם אפקטיביים. ההשפעה של איכות המורים היא מתמשכת ומצטברת, ותלמיד שנקלע לרצף של מורים לא טובים יתקשה להתגבר בהמשך הדרך על הנזק הלימודי שנגרם לו. השאלה מי הם המורים המלמדים בכיתות, מהן היכולות שלהם וכיצד בדיוק הם מבצעים את עבודתם, תקבע את התוצאות של ילדינו הרבה יותר מגורמים אחרים כמו תוכניות לימודים, מספר ימי לימוד או גודל הכיתה.

לכן, אם מדינת ישראל רוצה שמערכת החינוך שלה תגיע לתוצאות טובות יותר, היא צריכה בראש וראשונה לשפר את איכות המורים. בבחינות הפסיכומטריות ב–2016 היה הציון הממוצע של הפונים לתחום החינוך 446, הנמוך ביותר מבין כלל התחומים שאליהם פנו הצעירים שנבחנו. גם במבדקים בינלאומיים התברר כי רמת הידע של המורים הישראליים בתחומי השפה והמתמטיקה היא מהנמוכות בעולם. בלי שינוי מהותי באיכות כוח האדם המאייש את מערכת החינוך שלנו לא יהיה שיפור של ממש, שכן כפי שכבר קבע דו"ח מקינזי - "איכותה של מערכת חינוך אינה יכולה לעלות על איכות מוריה".

המדינות המובילות במבחני ההישגים הבינלאומיים מצאו את הדרך למשוך אנשים איכותיים למערכת החינוך. מתברר כי לא נדרש לכך תקציב גבוה. יש לשנות את המנגנונים לבחירת המועמדים להוראה מבחינת הקריטריונים לקבלה, רמת הסינון ומועדו; לשנות את אופן התקצוב של המוסדות המכשירים את מורי העתיד, כך שיהיה כדאי להם לקבל רק את הטובים ביותר; ולשנות את מבנה השכר של המורים המתחילים, כך שהשכר הראשוני של מורה יהיה גבוה יותר מכפי שהוא כיום.

גם אם נדרש לכך תקציב, מבין כל האפשרויות שבפנינו, העלאת איכות המורים היא ההשקעה הכדאית ביותר.

ד"ר שקד הוא ראש החוג לחינוך במכללת חמדת הדרום האקדמית לחינוך ליד נתיבות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש