זעקת המתמחים בראיית חשבון הצליחה

מנהלים צריכים לבחון את צורכי העובדים וליזום הליכים לשיפור תנאי העסקתם - ללא מאבקי עובדים מיותרים

נתן שוקרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המחאה החברתית בקיץ 2011
המחאה החברתית בקיץ 2011 . ההסכם הקיבוצי בפירמת EY הוא המשך ישיר למחאהצילום: אמיל סלמן
נתן שוקרון

ספק רב אם חסידי השוק החופשי או אנשי ארגוני עובדים היו מאמינים כי הכותרת "הסכם קיבוצי נחתם בפירמת רואי החשבון הגדולה בישראל" תרצד ביום מן הימים על גבי המסכים באתרי החדשות השונים. ההסכם שנחתם באחרונה בבית ההסתדרות הוא נקודת מפנה בעולם העבודה המאורגנת בפרט ובמשק בכלל.

גם כיום, אם תשאלו את האמא היהודייה מהו המקצוע אותו היא מייעדת לבנה, סביר להניח כי ראיית חשבון תהיה בין התשובות הראשונות שתשיב. ואולם אותה אמא אינה מודעת לשחיקה המתמדת בתנאי העסקתם של רואי החשבון, במיוחד בתקופת ההתמחות הארוכה. שעות עבודה אינסופיות, תנאי שכר נמוכים והתמחות ארוכה מדי — הם רק חלק מהבעיות עמן מתמודדים רואי החשבון.

היוקרה המקצועית הנלווית לעיסוק ופוטנציאל ההשתכרות הגבוה בעתיד, היו במשך תקופה ארוכה עלי התאנה של הבעיות האקוטיות המלוות את המקצוע. ואולם המציאות האמיתית בשטח יצרה תסיסה ותסכול רב, שהובילו להקמת התאגדות העובדים ב–EY לפני כשנה וחצי.

בישראל של 2017, דרישות כמו שכר ראוי למתמחים ולעובדי מטה, קרן השתלמות, סבסוד ארוחות צהריים והגדלת רווחתו של העובד, כבר מזמן אינם בגדר מותרות, אלא המשך ישיר למחאה החברתית הגדולה שפרצה בקיץ 2011 והוציאה לרחובות מאות אלפים שקראו לשינוי המציאות הכלכלית, בעיקר בקרב מעמד הביניים. בעלי המקצועות החופשיים הם דוגמה נוספת לציבור שהבין שיש בכוחו לחולל שינויים, והחליט שלא לאפשר שחיקה מתמדת בתנאי ההעסקה הבסיסיים שלו או יחס מזלזל למתמחה.

ניתן להניח כי ההסכם הקיבוצי שנתחם, יהיה כדור שלג שיתגלגל לשאר פירמות ראיית החשבון בישראל, ואולי אף למשרדי עורכי דין. התאגדויות נוספות בענף ובשאר ענפי המקצועות החופשיים הן רק שאלה של זמן. הלקח למנהלי אותם המשרדים בפרט ולמנהלים בכלל הוא שכדאי לבחון את צורכי העובדים, ואף ליזום הליכים לשיפור תנאי העסקתם ללא מאבקי עובדים מיותרים או פוגעניים. לצערנו, לעתים מנהלי ארגונים גדולים עסוקים בשורת הרווח ומבינים מעט מדי ומאוחר מדי את רחשי לבם של עובדיהם.

במהלך כשנה וחצי של משא ומתן אינטנסיבי ומורכב שניהלנו, אחת המטרות שעמדו לנגד עינינו היתה לגרום להנהלת הפירמה להבין כי קיים גורם חדש עמו יש לדון, להתייעץ ולעדכן בנושאים שעל הפרק. מטרה נוספת היתה ליצור הסכם שלא יהיו בו מנגנונים כמו קביעות, שמביאים לא אחת את העובדים לבינוניות. במקומם, שמו הצדדים דגש על מנגנונים שיביאו את העובדים למקסום יכולותיהם והבאת הפירמה ועובדיה לשיאים חדשים. ההסכם בפירמת EY ייבחן במהלך השנים הקרובות, ורק אז ניתן יהיה להגדירו כהצלחה, אך כבר היום ניתן לומר שעובדי הענף יחוו שיפור בתנאי העסקתם.

הכותב הוא עו"ד בפירמת רואי החשבון EY ישראל וממובילי התאגדות העובדים בפירמה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים