כולם אוהבים לשנוא את קטאר

קטאר לא תמחק את תאי הזיכרון שלה, שבהם אצורים שמותיהן של המדינות שהפנו לה עורף ושכחו את נימוסיהן

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין: מלך ירדן עבדאללה, מלך סעודיה סלמאן, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, יורש העצר של אבו דאבי מוחמד בן־זאיד אאל נהיאן, ואמיר קטאר תמים בן חמד אאל ת'אני, בפסגה שהתקיימה במאי בריאד
מימין: מלך ירדן עבדאללה, מלך סעודיה סלמאן, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, יורש העצר של אבו דאבי מוחמד בן־זאיד אאל נהיאן, ואמיר קטאר תמים בן חמד אאל ת'אני, בפסגה שהתקיימה במאי בריאד צילום: JONATHAN ERNST/רויטרס
צבי בראל
צבי בראל

"אנחנו אוהבים את קטאר. זו מדינה יפה ונעימה ואנחנו מרגישים בה בטוחים" - כך מספרים הילדים שמשתתפים בסרטון הווידאו המוקרן בחשבון הטוויטר "אני תומך בקטאר". מתחתיו מופיע צילום של ילדות שחוגגות יום הולדת, כשעל כפות ידיהן נכתב בחינה "כולנו בעד קטאר".

ציוצים מרחבי העולם מביעים תמיכה במדינה שלפני כשלושה שבועות נותקה מקשריה עם מדינות המפרץ, מצרים, תימן וירדן. מנגד, הרשת מוצפת בציוצים ארסיים, כאלה שמגנים את "המדינה המושחתת" ואת משפחת השליט הקטארי, תמים בן חמד, ותומכים בכל לב בהמשך החרם עליה.

כלי התקשורת בסעודיה מדווחים, כצפוי, על הקשיים והמתח הרב השוררים בקטאר, ובעיקר על הדאגה מפני מחסור. סיפורים על אגירת מזון, ביטולי טיסות ושינוי באורח החיים מוסיפים לתחושת המצור. לעומתם, ממשלת קטאר מדווחת על מלאי מזון שמספיק לשנה שלמה, על יבוא פרות בטיסות שיספקו חלב למדינה, ועל משלוחים שמגיעים ללא הפסקה מטורקיה ומאיראן.

ניסיונות הפיוס בין קטאר למדינות המחרימות עדיין לא צלחו, והממשל האמריקאי פוסח על שתי הסעפּים. מצד אחד קיים הצבא האמריקאי תרגיל גדול במפרץ, בשיתוף עם כוחות קטאריים, ובכירים בממשל מעלים על נס את תרומתה של קטאר במלחמה נגד הטרור; מן הצד השני, ארה"ב אינה יכולה לנקוט עמדה אנטי־סעודית.

אלא שהחשש אינו רק של אזרחי קטאר, שמונים פחות מחצי מיליון בני אדם. כמיליון ורבע עובדים זרים במדינה, מן הפיליפינים ועד מצרים, אינם יודעים מה יעלה בגורלם. כך למשל, הזהירה מצרים את קטאר לבל תפגע בכ-250 אלף האזרחים המצרים שעובדים במדינה. לכאורה, זו אזהרה מיותרת. קטאר לא קיבלה כל החלטה בעניין העובדים הזרים והיא זקוקה לכל עובד זר, שרובם עסוקים בפרויקטים אדירים של בנייה לקראת המונדיאל שיתקיים ב-2022.

ואולם אחרי שמדינת הפיליפינים הטילה הגבלות חלקיות על נסיעתם של אזרחיה לקטאר, ואחרי שסעודיה הורתה לכל אזרחיה לעזוב את קטאר וגירשה אזרחים קטארים מן הממלכה, חששותיהם של העובדים הזרים רק הולכים וגוברים. כמיליון פיליפינים עובדים במדינות המפרץ, מהם כ-200 אלף בקטאר, והלחצים על הממשל הפיליפיני מצד סעודיה עלולים לתת את אותותיהם - שכן גם בסעודיה עובדים פיליפינים רבים והעסקתם פועלת כמערכת של כלים שלובים. אם יחליטו פקיסטאן והפיליפינים להמשיך לשגר פועלים לקטאר, עלולה סעודיה לנקוט צעדים נגד העובדים שנמצאים שבשטחה.

הודו, מצדה, ממשיכה לשמור על יחסים טובים עם קטאר, שכן כ–7% מכלל הכנסותיה מגיעים מהעברות כספים של עובדים הודים בקטאר, המוערכת כמדינה השלישית בהיקף העברות הכספים של עובדים זרים. עבור מצרים עלולה הפסקת עבודתם של אזרחיה בקטאר להוסיף משקל משמעותי למשבר הכלכלי שבו נתונה המדינה. סילוק של רבע מיליון עובדים, משמעו אובדן הכנסה ליותר ממיליון מצרים, במדינה שבה שיעור האבטלה מגיע לכ–12% — יותר מ–3.5 מיליון בני אדם. גם כ–40 אלף אזרחים ירדנים, כ-50 אלף סורים, 24 אלף לבנונים ועוד אלפי עובדים המיובאים לקטאר ממדינות ערביות אחרות נקלעו למצב של חוסר ודאות.

אם בעבר דווח על עיכובים בתשלומי משכורות ועל התנכלות לעובדים זרים בקטאר ללא צידוק, בימים האחרונים מוצאים עצמם העובדים בפני תופעות של ניצול המצב על ידי מעסיקים, שמתרצים את העיכובים ב"מצב החדש שנוצר במדינה". התירוץ הזה עובד גם בכיוונים אחרים. המדינה שפירסמה את מכרזי הבנייה שבויה על ידי הקבלנים, שרוצים לסיים את העבודות בזמן, כשהם משתמשים בנוחות בצידוק ה"כוח העליון" שפקד את המדינה.

לא רק העובדים הזרים שרויים בדאגה עמוקה לפרנסתם. רשות ההשקעות הלאומית של קטאר שולטת בהון ובנכסים בהיקף של יותר מ-330 מיליארד דולר, המפוזרים בהשקעות ברחבי העולם, בנוסף ליותר מחצי מיליארד דולר בשנה שהיא מעניקה לעמותות סיוע ולארגוני צדקה. קשה למנות את מספר התאגידים הבינלאומיים שבהם היא שותפה, את המוזיאונים שהיא מסייעת במימונם או את מועדוני הספורט שחייבים לה את קיומם. קטאר השקיעה הון רב במדינות אירופה, כמו בריטניה (כ-35 מיליארד דולר), צרפת (כ-10 מיליארד דולר), וגרמניה (כ-5 מיליארד דולר) ובארה"ב, אבל גם במדינות הקטנות והעניות באפריקה ובמרכז אסיה - השקעות שהופכות אותה לשותפה אסטרטגית שיכולה להשפיע גם על מדיניותן של מדינות אלה.

באופן פרדוקסלי, המדינה הזאת, מן הקטנות בעולם - שהנשיא מובארק אמר עליה פעם כי אפשר להכניס את כל תושביה לבית מלון טוב אחד ולגמור עם הבעיה - מחזיקה בין אצבעותיה יותר כלכלה עולמית לנפש ממדינות גדולות בהרבה ממנה. מדינות עניות אלה, כמו גם העמותות והארגונים הבינלאומיים, עלולות להרגיש גם הן את נטל החרם הערבי על קטאר, אם יימשך זמן ארוך מדי. דבר מעניין הוא שרבות מן המדינות המערביות הנשענות על ההשקעות הקטאריות לא מיהרו לגנות את החרם עליה, חוץ מטורקיה שהצהירה במפורש על תמיכתה בקטאר וגינתה את החרם.

לדברי שר האוצר שלה, עלי שריף אל-עמאדי, קטאר אינה מתכוונת למכור את נכסיה בחו"ל בעקבות הסנקציות עליה - לא את הרודס, לא את חלקה בפולקסוואגן וגם לא את ברקליס בנק שבבעלותה. "אנחנו מאוד מרוצים ממצב הנזילות שלנו ומן הפוזיציות שלנו", אמר שריף בראיון ל-CNN. אבל קטאר גם לא תמחק את תאי הזיכרון שלה, שבהם אצורים שמותיהן של המדינות שהפנו לה עורף ושכחו את נימוסיהן. גם זו סיבה לדאגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים