התמרוקים בארץ יקרים? זה לא בגלל היבואנים — אלא בגלל הממשלה

שר הכלכלה כועס, ובצדק, על המחירים המופקעים של תמרוקים בישראל. הוא רק כועס על האנשים הלא נכונים

אליס אברמוביץ
סניף של סופר־פאם בפולין. המחיר בישראל יכול להיות גבוה ב– 30
סניף של סופר־פאם בפולין. המחיר בישראל יכול להיות גבוה ב– 30צילום: סופר-פארם
אליס אברמוביץ

"לא ייתכן שיגזרו פה קופון,״ התקומם שר הכלכלה אלי כהן בפני כלי התקשורת במסיבת העיתונאים שערך לפני שבוע. "מוצרי פרפומריה וטואלטיקה נמכרים באירופה במחירים נמוכים יותר מבישראל", קבל ומיהר להפנות אצבע מאשימה לעבר ״היבואנים הבלעדיים שעושים סיבוב, וגורמים נזק לצרכן הישראלי". ייתכן שהשר היה מיטיב לעשות לו הפנה את מבטו אל ביתו פנימה, שכן חלק ניכר מהפרשי העלות בתחום התמרוקים נובע מרגולציה ממשלתית מכבידה, המייקרת את עלות המוצר לצרכן, ומונעת כניסת מתחרים לשוק.

שר הכלכלה ציין כי פערי המחירים בין ישראל לאירופה מגיעים ל–30% וכי הנחה "את הצוות במשרד (הכלכלה) להשוות מחירים…". ספק אם הצוות במשרד יוכל ללמד את השר כיצד לשים קץ לניצול הצרכנים, שכן את האגורה כדאי לחפש במקום שבו הלכה לאיבוד, ולא מתחת לפנס הנגיש לצוות במשרד.

כדי לייבא מוצרי קוסמטיקה לישראל, על היבואן להצטייד בשני רישיונות: רישיון תמרוקים כללי ורישיון תמרוקים ספציפי. רישיון תמרוקים כללי נועד לכל יבואן בתחום, וכדי להוציאו יש צורך במחסן העומד בכל הקריטריונים של משרד הבריאות וקיבל את אישור הרוקח המחוזי. בין התנאים לאחסון תקין: הקפדה על טמפרטורה, היגיינה ומערכת מיזוג אוויר. מחיר הרישיון הוא 1,325 שקל והוא ניתן לתקופה של חמש שנים, כאשר לאחר מכן נדרש היבואן לחדשו ולשלם שוב את אגרת הרישוי.

רישיון תמרוקים ספציפי ניתן לכל מוצר, כדי שיקבל את אישור משרד הבריאות. מחיר בדיקת המסמכים לכל מוצר על ידי משרד הבריאות הוא כמה מאות שקלים, ואם מדובר במוצר בעל גוונים שונים, יש לשלם תוספת לכל גוון נוסף מאותו מוצר. כשמדובר ביבוא מוצרי איפור בעלי גוונים רבים וקולקציות עונתיות, הסכומים הופכים לגבוהים.

באוגוסט 2016 פורסם כי הממשלה אישרה הקלות ביבוא תמרוקים לישראל במטרה לעודד יבוא מקביל. ההקלה עליה דובר היא יבוא של תמרוקים ללא אישור מכון התקנים, תוך הסתמכות על עמידת המוצר המיובא בתקנים בינלאומיים. זו אכן הקלה מסוימת ברגולציה, אבל מה שכואב ליבואנים — ובסופו של דבר גם מתגלגל אל הצרכן — הוא העלויות.

בנוסף לעלויות הכרוכות בהשגת האישורים הנדרשים ליבוא, על מרבית התמרוקים מוטלים מסי יבוא בשיעורים לא מבוטלים. כך, למשל, על תכשירי איפור לעיניים ולשפתיים מוטל מכס בשיעור של 12% מערך הסחורה. זה שיעור המכס המוטל גם על סבון נוזלי לרחצה, על לקים ושאר תכשירי מניקור ופדיקור, על קצף גילוח ואפטרשייב, על דיאודורנטים ואפילו על תכשירים המיועדים לטיפול בשיניים תותבות — תכשירים, שמטבע הדברים נצרכים בעיקר על ידי קשישים, שהפרוטה לא בהכרח מצויה בכיסם.

מעבר לעלות הכספית, גם הרגולציה כשלעצמה והאופן שבו היא מתנהלת מהווה חסם יבוא עצמאי של ממש. ששי קופרלי, הבעלים של חברת ש.ק. ספיריטס, העוסקת בסחר וביבוא מקביל, הלין אף הוא במסגרת ראיון שנערך עמו ב–2014 על משך הזמן הבלתי סביר לקבלת רישיון יבוא, והסביר כי פרק הזמן הדרוש לקבלת רישיון מסכל למעשה את היבוא המקביל: "הם רוצים שמונה חודשים רישוי. נראה לך הגיוני שאביא סחורה ואעמיד אותה כאן שמונה חודשים עד שאקבל רישוי?"

לרגולציה יש עלויות; יש לה עלויות כספיות, שמקטינות במידה ניכרת את כדאיות היבוא של מוצרים מסוימים. כך, למשל, עלויות הרישוי הגבוהות מביאות לחוסר כדאיות ביבוא של תמרוקים זולים, ובכך הן מצמצמות את המבחר המוצע לצרכן הישראלי.

גם לזמן יש עלויות. יבואן מקביל, שנקרית בדרכו הזדמנות ליבוא תמרוקים מספק בחו"ל שאינו היצרן, לא יכול להרשות לעצמו לבצע את עסקת הרכש מול הספק, ואז להמתין חודשים ארוכים עד שיאות משרד הבריאות לתת לו את הרישיונות הדרושים.

השר כהן כועס, ובצדק, הוא רק כועס על האנשים הלא נכונים. המחירים המופקעים של תמרוקים מיובאים אינם תוצר של יבואנים חמדנים, אלא של ממשלה מסורבלת ומכבידה. במקום לשלוח את צוות המשרד שלו לחפש את הכסף האבוד בכיסי היבואנים — טוב יעשה השר אם ישלח את אחד מעובדיו (ואולי אפילו את כל הצוות) לנסות לייבא ארגז אחד של מייק־אפ דאבל־וור מתוצרת אסתי לאודר, והתוצאה בוודאי תהיה מאירת עיניים.

הכותבת היא עורכת דין, שותפה במחלקת מיסוי עקיף וסחר חוץ במשרד איתן מהולל שדות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?