הבנקאים אינם משתלטים על מוחות הנוער

היעדר חשיפה ראויה לנושאים פיננסיים במערכת החינוך הוא הבעיה, ולא העובדה שהתכנים יימסרו מפי בנקאים

אסף דוד־מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כיתה בתיכון
צילום: ניר כפרי
אסף דוד־מרגלית

קראתי בעיון את מאמרו של גיא רולניק "בנט, תוציא את הבנקאים מהכיתות של הילדים שלנו" (Markerweek, 19.5.17), על הפרויקט של בנק ישראל ומשרד החינוך, בשיתוף פורום ועדי ההורים היישוביים ומועצת התלמידים והנוער הארצית - ונדהמתי מהכתוב בו.

התוכנית להגברת המודעות הפיננסית בקרב בני הנוער היא פרי עבודה מאומצת של כל שותפיה. במסגרתה אנחנו שואפים לבנות ידע והבנה בתכנים פיננסיים בקרב בני הנוער, שבקרוב יבקשו לפתוח חשבונות בנק. בתוכנית יילמדו הזכויות, הסיכונים והאפשרויות שראוי שכל אדם בוגר יכיר. חוסר המודעות והיעדר החשיפה הראויה במערכת החינוך הם הבעיה, ולא העובדה שהתכנים יימסרו מפי בנקאים. מורה, מוכשר ככל שיהיה, לא יכול להעביר ידע בנושא פתיחה וניהול של חשבון בנק בבהירות, כפי שיעשה זאת בנקאי.

שיעור פותחי החשבון בבנק שקוראים הסכמים בנקאיים הוא אפסי. כך גם שיעור בעלי כרטיסי האשראי שמבינים מה העלות של פריסת עסקות בקרדיט. מדוע לא לאפשר למי שמכיר את הנושא מ"יד ראשונה" ללמד אותו, כדי לתת מידע הוגן?

התוכנית, שאליה נחשפו הבנקים לאחר שהתקבל אישור שר החינוך, מבורכת בעינינו. האיזונים והבלמים שנקבעו מניחים את דעתנו. אנחנו רואים חשיבות רבה בהוספת תכנים להגברת האוריינות הפיננסית בקרב בני נוער, אחרת נשלול מהנוער כלי חשוב להצלחה בחייהם כבוגרים.

התכנים, המבוקרים גם על ידינו, מחוברים בהנחיה ובפיקוח של בנק ישראל ובשיתוף פדגוגי של משרד החינוך. בפועל, התכנים נכתבים על ידי רשת אורט - בוודאי לא על ידי הבנקים.

יוזמת התוכנית היא המפקחת על הבנקים. תפקיד הבנק המרכזי, כפי שמוגדר במסמכים אקדמיים רבים, הוא לעודד ולקדם אוריינות פיננסית באוכלוסייה. בכל העולם מצויים הבנקים המרכזיים בחזית המאבק בבערות הפיננסית.

והאינטרס של הבנקים? בנק לאומי תורם לתוכנית "זינוק להשכלה", הפועלת לצמצום נשירת סטודנטים מאוכלוסיות מוחלשות מלימודי מדעי המחשב. בנק הפועלים תומך בתערוכת האמנות הישראלית לטובת הוועד למלחמה באיידס, ועוד. כנראה שהבנקים רואים בתוכנית ערך חברתי מוסף, ולכן ניאותו לקדיש לה משאבים. ייתכן שלבנקים יש אינטרסים נוספים, אבל התוכנית אינה כוללת פרסום לבני הנוער.

מעבר לכך, כמייצגי ההורים במערכת החינוך, קיבלנו הבהרה ברורה שהבנקאים שיפקדו את הכיתות יציגו את עצמם כבנקאים ויעבירו מערך שיעור אחיד, המחובר על ידי אנשי פדגוגיה.

אכן קיים סיכוי שבנקאי יציין בהרצאתו דבר הקושר אותו למעסיקו. עם זאת, בהרצאה יהיה נוכח גם צוות בית הספר, שיונחה לוודא שהדברים נמנעים. ההדרכה שיעברו הבנקאים תחזור ותדגיש את האיסור.

לא פעם נמתחת ביקורת על היעדר חינוך פיננסי בבתי הספר, והיא מוצדקת לטעמנו. עתה, משקמה תוכנית עניינית ומקצועית שאינה דורשת שנים של היערכות, יש לעודד אותה.

הכותב הוא ראש צוות חינוך פיננסי בפורום ועדי ההורים היישוביים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות