הנשים סופגות את יוקר המחיה

אלפי נשים עניות בישראל נאלצות למצוא פתרונות לא היגייניים ואף מסכני בריאות כדי להצליח לצאת לעבוד וללמוד ■ עלות מוצרי ההיגיינה הנשית היא מחדל מפלה לכל דבר, ואין מוצדק מהמאבק לדרוש את הוזלתם

קרן גרינבלט
קרן גרינבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טמפונים של טמפקס ותחבושות של אולווייז בבריטניה
, אישה מוציאה מדי חודש כ–40 שקל על מוצרי המחזור שלהצילום: רויטרס
קרן גרינבלט
קרן גרינבלט

אתמול (ג') פורסמה ב-TheMarker כתבה על צעדים שעומד לנקוט משרד הכלכלה להגברת התחרות, השקיפות והורדת המחירים בענף הטואלטיקה. כל צעד להורדת יוקר המחיה הוא כמובן מבורך, אך חשוב, כמו בכל מדיניות ציבורית, להאיר זרקור על הזווית המגדרית וההשפעה המיוחדת על נשים.

במדינות שונות בעולם כבר צפו ועלו מחאות נגד הגדרתם של מוצרי היגיינה נשית (כלומר, מוצרים להתמודדות עם הווסת – ובראשם טמפונים ותחבושות) כמוצרי יוקרה לצורכי מיסוי. בארה"ב ובמדינות נוספות מחירי המוצרים הללו מושפעים בעיקר ממיסוי מוצרי יוקרה, והכנסתם לקטגוריה סבירה יותר של מוצרי בסיס הפכה אותם לנגישים יותר לאוכלוסיות עניות ומודרות. בישראל, כפי שמתואר בכתבת "הישראלי הפראייר", ישנם גורמים נוספים המשפיעים על מחירם הגבוה של המוצרים – ואם משרד הכלכלה מסמן את תחום הטואלטיקה לצורך מאבק ביוקר המחיה, מוצרי היגיינה נשית חייבים להיות בראש התור להוזלה והנגשה.

הבינו: נשים לא בוחרות לדמם במשך 3-6 ימים בחודש. ככה אנחנו, ואין שום דבר יוקרתי או מיוחד בצורך לספוג, תרתי משמע, את השלכות הווסת על חיי היומיום שלנו. זוהי השיגרה, וכפי שבני אדם זקוקים למשחת שיניים וסבון, כך נשים זקוקות לטמפונים ותחבושות. נשים עובדות זה טוב לכלכלה, אך גם כשהן לא חלק פורמלי משוק העבודה - הן עובדות בטיפול במשפחה ובבית. אין לנו חופשים לצורך הווסת. אך המחיר שאנו נאלצות לשלם על המוצרים הללו, לא רק שגבוה ממדינות אחרות בעולם, אלא גבוה מכפי שאלפי נשים בישראל יכולות להרשות לעצמן. אלפי נשים עניות נאלצות למצוא פתרונות לא היגייניים ואף מסכני בריאות כדי להצליח לצאת לעבוד וללמוד, כאילו היינו מדינה מתפתחת. עלות מוצרי ההיגיינה הנשית היא מחדל מפלה לכל דבר, ואין מוצדק מהמאבק לדרוש את הוזלתם.

עו"ד קרן גרינבלט

חבילת טמפונים ממוצעת נעה במחיר שבין 15-30 שקל, וחבילת תחבושות גם כן סביב 30 שקל. כיוון שהדימום אינו אחיד במהלך הווסת (סלחו לי על הפרטים שלא נעימים לחלק מהגברים לקרוא, אבל כדאי לדעת), יש צורך ביותר מסוג או גודל אחד של טמפון או תחבושת במהלך אותו חודש, ולכן חבילה אחת בלבד אינה מספיקה. ולכן ההוצאה השנתית לאישה על הנושא הזה מגיעה לסביב ה-1,000 שקל, וזה מבלי לדבר על משפחות שיש בהן נערה אחת או יותר, בנוסף לאמא. אלו לא מחירים שמשפחה מהעשירונים התחתונים בישראל יכולה לעמוד בהם.

בשולי הדברים, אולי הגיע הזמן להתמודד גם עם האפליה המגדרית במחירים של מוצרי טואלטיקה בסיסיים המשרתים הן נשים הן גברים. הפער בין המחיר הישראלי למחירי חו"ל בדאודורנט לנשים גדול יותר מהפער בין דאודורנט גברי בישראל למדינות אחרות. גם המחירים המקוריים של מוצרים אלה יקרים יותר עבור נשים מאשר עבור גברים. יש לכך שלל סיבות היסטוריות ותרבותיות, אך השורה התחתונה היא שנשים נאלצות להוציא יותר כסף על מוצרי היגיינה וטיפוח אישי מאשר גברים, ללא כל הצדקה עניינית לכך. לא מספיק שאנו מרוויחות פחות עבור אותה עבודה, אנחנו גם צריכות לשלם יותר בסופר פארם?

אני קוראת לשר הכלכלה להטמיע חשיבה מגדרית במדיניות החיובית אותה הוא מקדם, ולבחון היכן המערכת יכולה לסייע לבטל פערים כלכליים-מגדריים שתורם לחלוף מן העולם הגיע זה מכבר.

הכותבת היא עורכת דין, ומנהלת קואליציית שותפוֹת – ארגוני נשים לשוויון כלכלי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט