בתי המשפט כורעים תחת העומס

הליכים אלטרנטיביים כמו גישור ובוררות יכולים לשמש פתרון יעיל בתיקים מתאימים, אך אינם מהווים פתרון לעומס על בתי המשפט

גדעון פישר, ורד בר
עומס תיקים בבית משפט בתל אביב
עומס תיקים בבית משפט בתל אביבצילום: מוטי קמחי
גדעון פישר, ורד בר

שני מקרים שאירעו באחרונה העלו שוב לדיון את נושא העומס בבתי המשפט. הראשון — הודעתו של השופט יורם דנציגר על פרישתו, כשבע שנים לפני המועד המתוכנן. אמנם בהודעתו ציין השופט שההחלטה לא התקבלה כתוצאה מהעומס שהוטל עליו, אך עם הודעתו פרשנים רבים העלו את הסברה, שאינה מופרכת, כי זוהי הסיבה האמיתית לפרישתו.

השני — החלטתו של השופט עזריה אלקלעי לסרב לבקשתם של בני הזוג נתניהו לדחות את מועד עדותם בתביעה שהגישו נגד העיתונאי יגאל סרנה. השופט אלקלעי ציין כי החלטתו נבעה, בין היתר, מהעומס הרב שיש בבתי המשפט, ואף ציין כי דיונים שנקבעים לו בימים אלו, מתוארכים למאי 2018, כלומר כעבור כשנה.

העומס בבתי המשפט מוכר וידוע לכל אדם העוסק בתחומי המשפט, ולמעשה גם לציבור. בעוד שתקנות סדר הדין האזרחי קובעות לוח זמנים קצר ויעיל לניהול הליך משפטי, תוך קביעת סדר זמנים קבוע וברור, בפועל, כל עורך דין מתחיל יודע שהזמנים הללו אינם סוף פסוק. בקשות להארכות מועד להגשת מסמכים מוגשות כדבר שבשגרה, וחמור מכך, מרגע שיסתיימו כל ההליכים המקדמיים וניתן יהיה לקבוע את התיק לדיון בפני שופט, הצדדים ימצאו עצמם באותה בעיה שהציג השופט אלקלעי. המועד הקרוב ביותר לדיון יהיה בעוד חודשים רבים, ואם אחד הצדדים יצטרך לשנות את מועד הדיון, מסיבה כלשהי (וכשהדיון נקבע לעוד חצי שנה, לא בלתי סביר שבינתיים יצוצו עניינים נוספים, החל מדיון נוסף שייקבע באותו יום ועד למילואים או מחלה), הדיון שוב יידחה לחודשים רבים.

תקנות סדר הדין האזרחי אף קובעות כי מסוף הדיון, נדרש השופט לתת את פסק הדין בתוך 30 ימים. בפועל, גם זה לא קורה. באותה מידה שעורכי דין עמוסים נדרשים לבקש בקשות ארכה ללא הרף, גם השופטים נדרשים לאורכות, בשל העומס הרב המוטל על כתפיהם. וכך, גם מעת שהתיק הסתיים לכאורה, ימתינו הצדדים לעתים זמן רב בטרם יקבלו את פסק הדין.

פעמים רבות נתפשת הדחייה כמועילה לנתבע, שכך אינו נדרש להתמודד עם התביעה כנגדו ויכול לדחות את ההכרעה עד לאין קץ. בפועל, פעמים רבות גם לנתבעים יש אינטרס לסיים את התיק מהר. תיק תלוי נגד חברה מחייב אותה לדווח עליו ברישומיה, תוך הצגת הסיכון הכספי בכך ותיק תלוי נגד אדם פרטי, יפגע הרבה פעמים בשלוותו ובאיכות חייו. אף אחד אינו רוצה לעמוד מול הבלתי ידוע, וזוהי בדיוק המשמעות של תיק תלוי ללא הכרעה.

לאור זאת, ניתן לבחון אפשרויות אחרות לניהול הליכים, המחייבות את הסכמת הצדדים. גישור היא כמובן אופציה תקפה תמיד, כמו גם אפשרות לפנות לדרכי פשרה. בתי המשפט אף ממליצים לפנות להליכים אלו ופעמים רבות יחייבו את הצדדים להגיע לפחות לפגישה ראשונה דרך בית המשפט.

אופציה מוכרת פחות היא הליכי בוררות. בוררות מחייבת את הסכמת הצדדים, אך במקרים מתאימים ראוי ורצוי לבחון גם אפשרות זו, שלה יתרונות רבים. יתרון מרכזי של הבוררות היא שהליכי הבוררות עשויים להסתיים במהירות רבה יותר מאשר דיונים בבתי המשפט, שכן במסגרת הסכם הבוררות ניתן לקבוע לוח זמנים קשיח אשר יחייב הן את הצדדים והן את הבורר. הבורר, אדם פרטי אשר אינו מחויב לקחת תיק זה או אחר, יוכל לבחור אם לקחת את התיק לידיו לפי העומס המוטל עליו, ואם אינו יכול לעמוד בלוח הזמנים, מלכתחילה יידרש שלא לקחת את התיק ולדון בו.

הליכים אלטרנטיביים, כגון גישור ובוררות, יכולים לשמש פתרון יעיל במקרים המתאימים, אך כמובן שהם אינם יכולים לשמש חלופה לצורך של בית המשפט לפתור את בעיית העומס.

עו"ד פישר הוא דוקטורנט בדיני בוררויות ובעל משרד גדעון פישר; בר היא עורכת דין במשרד גדעון פישר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?