המשימה: להישאר עם עיסוק רלוונטי

לעתים נדרשת הסבה מקצועית ■ מי שעסק בפיתוח תמונות מפילם, היה אמור לרכוש את הידע לפיתוח דיגיטלי

שלמה קוגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי היי־טק בתל אביב
צילום: עופר וקנין
שלמה קוגן

כאשר מזדמן לי לשאת דברים בפני קהל בענייני תעסוקה, אני נוהג לספר על סבתה של אשתי, רחל, שהגיעה לגיל 108, ולצערי מתה לפני כמה חודשים. סיפור חייה ממחיש את העידן שבו אנחנו חיים, עידן השינוי המתמיד.

בימי חייה זכתה רחל לחוות מגוון המצאות ופיתוחים: טיסות מסחריות, שידורי טלוויזיה, טלפון סלולרי ומחשבים — לצד מוצרים שכבשו את העולם ונעלמו בתוך זמן קצר, כמו ווקמן, דיסקמן, מכשירי וידאו ודיסקים לצריבה. למעשה, מאז בריאת העולם, ב–120 השנים האחרונות חלו השינויים הרבים ביותר. יתרה מזאת, הידע האנושי הנצבר זמין באופן מיידי כמעט לכל דורש בלחיצת כפתור.

זמינות זו מביאה להתפתחות ויצירה של ידע חדש ותכוף ושל המצאות חדשות. אבל בד בבד, זמינות הידע מביאה גם להיעלמותם של מוצרים ומקצועות שאין לנו עוד צורך בהם - ולצורך במקצועות חדשים.

ניתן לאפיין את בני הדור הצעיר (עד גיל 35) ככאלה השולטים ברזי הקידמה הנפוצים. אין כמעט ילד בגיל חמש שאינו יודע לתפעל את הטלפון הנייד של הוריו. אף על פי כן, מיומנויות רבות שלהם לא נרכשו בלמידה פורמלית.

כדי לענות על השאלה מה עושים, עלינו לבחון כיצד אנחנו רוכשים את המיומנויות החיוניות לתפקוד אופטימלי, ומהן אותן מיומנויות חשובות. למעשה, אנחנו רוכשים את מכלול הידע שלנו בשני אופנים: למידה עצמית ולמידה פורמלית במערכת החינוך. לאור התמורות בנגישות הידע, הרי שערך הלמידה העצמית עולה עם השנים וכיום ניתן למצוא אנשים רבים בעלי שליטה גבוהה בתחומים רבים - מלמידה עצמית בלבד. דוגמה לכך יכולים לשמש האקרים (פצחנים) השולטים ברזי האינטרנט מלמידה עצמית.

במישור המערכתי מערכת החינוך אמורה להמשיך להקנות ידע והעשרה כללית - וחשובה מכך היא ההכשרה בהקנייה ובחיזוק של מיומנויות הלמידה ובהקניית כלים חיוניים לתפקוד היומיומי. כך, למשל, יש לחזק את הכישורים והקשרים הבינאישיים. עם זאת, המשימה החשובה באמת היא הכשרת הלומדים ללמידה עצמית, כלומר הקניית הכלים ללומד כיצד למצוא ידע רלוונטי ולהסתייע בו.

במישור האישי, כבוגרים, עלינו לפעול לסגירת פערי ידע. אחת לתקופה יש לערוך אומדן עצמי לבחינת פערי ידע בין המצוי לרצוי. אם בתחום עיסוקי קיימים חידושים שאינם מוכרים לי, עלי לגשר על פער זה ולרכוש את הידע הנדרש כדי שאשאר רלוונטי בשוק העבודה. במקרי קיצון, אף נדרשת הסבה מקצועית. מי שעסק בעבר בפיתוח תמונות מתשלילים (פילם), למשל, היה אמור לרכוש את הידע במעבר לפיתוח תמונות דיגיטלי.

אנחנו חיים בעידן שקצב השינויים בו מהיר, ולכן מוטלת עלינו החובה להתאים עצמנו אליו. המפתח להצלחה הוא ערנות, הכרת פערי הידע, וסגירתם באמצעות למידה. כמי שעוסק בתחום משאבי אנוש, אני מכיר ערך רב למועמד שמציג יכולת למידה עצמית ומהירה, על פני מי שחסר יכולת זו.

הכותב הוא מומחה למשאבי אנוש, ושימש בעבר סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת דואר ישראל ובחברת סונול ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה