חדוה בר הבריחה את המשקיעים הזרים

המפקחת לא התכוונה להשפיע על שוק הנדל"ן, אך הוראותיה בעניין פתיחת חשבונות בנק השפיעו באופן ישיר גם עליו

גיל הירשמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדוה בר
חדוה ברצילום: אייל טואג
גיל הירשמן

אחרי שנים ארוכות שבהן שיעור המשקיעים בדירות היה גבוה, במידה רבה בשל עסקות הנדל"ן המרובות של תושבים זרים בישראל, גילו הסקירות האחרונות של הכלכלן הראשי במשרד האוצר כי מדי חודש יורד מספר רוכשי הדירות להשקעה, ולכן גם יורד השיעור שלהם מכלל רוכשי הדירות.

באוצר מיהרו להצהיר כי השינוי בהרגלי הרכישה והמכירה של משקיעי הנדל"ן נובע מהצעדים של המשרד לצינון השוק — כמו ביטול הפטור ממס שבח, העלאת מס הרכישה על משקיעים, מס הדירה השלישית ותוכנית מחיר למשתכן. אלא שהאמת, לפחות בנוגע למשקיעים הזרים, היא שהם עוזבים את שוק הנדל"ן הישראלי משתי סיבות עיקריות, שאינן קשורות כלל לצעדים שנקטה הממשלה בשוק הדיור.

הסיבה הראשונה היא התחזקותו הדרמטית של השקל אל מול היורו והדולר. התחזקות זו פגעה בכדאיות של רכישת נדל"ן בישראל לעומת חלופות בחו"ל.

הסיבה השנייה היא ההגבלות החדשות שמטילים הבנקים הישראליים על העברות מט"ח של תושבי אירופה וארה"ב לישראל — וכן ההגבלות שהטיל הפיקוח על הבנקים בכל הקשור לפתיחת חשבונות של תושבי חו"ל ומתן אשראי להם.

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, פירסמה לפני כמה חודשים הוראות למערכת הבנקאות תחת הכותרת "היערכות לניהול סיכוני ציות נוכח קביעת עבירות מס כעבירות מקור". למכתב ששיגרה המפקחת בעניין צורף נספח עם רשימת "דגלים אדומים" שבגינם יש לבקש מהלקוחות הסברים.

ההוראות החדשות הפכו את פתיחתו של חשבון בבנק בישראל למשימה מורכבת במיוחד — אפילו חשבון רגיל של אדם פרטי, תושב ישראל, וקל וחומר חשבון של תושב זר, חברה זרה או נאמנות כלשהי. כדי לפתוח חשבון בישראל נאלץ כיום תושב זר לחשוף באופן נרחב את מבנה הבעלות ושיקולי המס של עסקיו — גם כאשר מדובר בסך הכל ברכישת דירה להשקעה.

המפקחת על הבנקים לא התכוונה להשפיע בצעד זה על שוק הנדל"ן הישראלי, אלא למנוע הלבנת הון, אך הוראותיה השפיעו באופן ישיר גם על שוק הנדל"ן. הקשיים הכרוכים בפתיחת חשבון בישראל מפחיתים את האטרקטיביות של עסקות נדל"ן מבחינת משקיעים זרים, שאינם מעוניינים בהתעסקות הביורוקרטית הכרוכה בכך.

הכותב עומד בראש משרד עורכי הדין גיל הירשמן ושות', המתמחה בתחומי הנדל"ן, חדלות הפירעון והליטיגציה המסחרית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר