למי שמטפל בהורה קשיש מגיעה תמיכה

בישראל חיים 1.5 מיליון אנשים שהטיפול בקרוביהם המבוגרים משפיע עליהם כלכלית ורגשית והם משוועים לסיוע מהמדינה

ליאור שטרסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זקנים סיעודיים ב אחוזת בית - רעננה
צילום: דודו בכר
ליאור שטרסברג

ההגדרה הבסיסית של הורים היא מי שעובדים, מכלכלים, מגדלים, מחנכים, דואגים ואוהבים. אך ברגע מסוים בחייה של כמעט כל משפחה חל היפוך בתפקידים הללו. לרוב בפתאומיות, ההורים המבוגרים יסבלו מהידרדרות רפואית ותפקודית, שמחייבת עזרה - ומי שהיו עד כה הילדים יקבלו על עצמם אחריות כבדה: טיפול בהורים המזדקנים.

ישראל היא מדינה צעירה, ורק 11% מתושבי המדינה (939 אלף) הם אזרחים ותיקים. עם זאת, קצב הגידול שלהם גבוה פי 2.3 מזה של כלל האוכלוסייה: על פי תחזיות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ב-2035 שיעור האזרחים הוותיקים בישראל יהיה 14.6%, כ-1.66 מיליון נפש. המגמה הזאת משפיעה על המדיניות הממשלתית וכמעט על כל השירותים הממשלתיים - מערכות הבריאות, הסעד והרווחה, שירותי הדיור והתחבורה. חוסנה של החברה נמדד בסיוע לאזרחים הוותיקים, שבנו את המדינה שבה אנו חיים. אין כמעט תחום חיים שלא יידרשו בו שינויים עמוקים - גם באופן מתן השירותים וגם בהקצאת המשאבים למימונם.

אחת ההשפעות העיקריות היא על אותם ילדים שיהפכו למטפלים, ומכונים בעגה המקצועית "המטפלים העיקריים". באחד מכל ארבעה משקי בית בישראל מתגורר אדם מבוגר, ו-97% מהאזרחים מזדקנים בבית. לא במקרה צועדים עולם הרפואה ושירותי הרווחה אל הבית, ומתמקדים ביתרונות הבריאותיים, הפסיכולוגיים והסוציאליים שהוא מספק. ואולם הדבר גורר התמודדות עבור הילדים, שהיא בעיקרה רגשית: מי שעד היום טיפלו בהם כבר אינם מסוגלים לעזור לעצמם, ועשויים לפתח תלות מלאה בזולת.

רוב האנשים רגילים לעזור להורים מבוגרים להתמצא בטכנולוגיה, אך לא ממש מעכלים את המשמעות של לעזור להם להתלבש ולהתקלח. זירת התמודדות אחרת היא הטיפול הביורוקרטי ומיצוי הזכויות, שכוללים התנהלות מול גורמים ציבוריים ופרטיים רבים. המטפלים העיקריים מתמודדים גם עם בחירת נותני השירות לטיפול (למשל מטפל סיעודי) וניהולם, והם עומדים לרשות הקרובים המבוגרים בצורכי היומיום, לרבות ליווי לטיפולים רפואיים ופתרון בעיות. הסיטואציה המורכבת כרוכה גם בעלויות שעשויות להגיע לאלפי שקלים בחודש, באובדן ימי עבודה ובלחצים רגשיים כבדים. כל אלה נעשים במקביל לגידול הילדים, ניהול הקריירה וניהול חיי חברה אישיים.

בניגוד להורות צעירה, הטיפול בקרובים מבוגרים עדיין לא מקבל את ההכרה הציבורית הראויה. בישראל חיים 1.5 מיליון אנשים שהטיפול בקרוביהם המבוגרים משפיע עליהם כלכלית, תעסוקתית, חברתית ורגשית, והם משוועים למענה ולשירותים שיקלו עליהם את הנטל. חלק מהשירותים קיימים, אבל לא במידה מספקת, ובוודאי לא נוכח מגמת ההזדקנות של האוכלוסייה.

האחריות על הצרכים של המשפחה שלנו היא בראש ובראשונה שלנו - הן על הדור הצעיר והן על הדור המבוגר. החוק והשירותים הממשלתיים צריכים לתת למטפלים העיקריים תמיכה גדולה יותר, בדומה לתמיכה שהם מספקים בטיפול בילדים. התמיכה צריכה להיעשות באמצעות הקטנת ההשתתפות העצמית של הזכאים לטיפול, ימי מחלה, הכרה בהוצאות וסבסוד סדנאות וקבוצות לתמיכה ולליווי רגשי.

יש אמרה מפורסמת, שלפיה אמא אחת יכולה לגדל עשרה ילדים, אבל עשרה ילדים אינם מסוגלים לטפל באם אחת. הנימה המבודחת מסתירה עד כמה המציאות שהיא מתארת היא מורכבת. אנו צריכים לזכור כי עלינו לעשות כל שבידינו כדי לשמור על הדור המבוגר, ההורים והסבים שלנו, אך גם על דור הביניים שמטפל בהם, כדי שנצליח לטפח חברה הומנית, בריאה ומוסרית.

הכותב הוא מנכ"ל עמותת מטב, העוסקת בפיתוח ובמתן שירותים לאזרחים ותיקים בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא