חינוך |

מערכת החינוך צריכה ללמוד מכוכבי יוטיוב

הערוצים החדשים יכולים להיהפך מהר מאוד לכלים מרכזיים בלמידה בבית הספר, בכיתה וכמובן בבית: 5 דברים שאפשר ללמוד מה"יוטיוברים"

ססיליה וייסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
היוטיובר פליקס שיילברג, מקים הערוץ פיודיפאי
היוטיובר פליקס שיילברג, מקים הערוץ פיודיפאיצילום: Matt Sayles/אי־פי
ססיליה וייסמן

הכיתה והלמידה "מתהפכות" בשנים האחרונות. ההצלחה של אקדמיית קהאן (ארגון המספק שיעורים מוקלטים ברשת) וסרטוני וידאו חינוכיים אחרים נהפכו למרכיב מרכזי בלמידה של הילדים בשעות הפנאי, ומורים רבים התחילו לשלב אותם בתהליך ההוראה על ידי הפיכת הכיתה — הלמידה מתבצעת באמצעות וידאו בבית, והשיעורים בכיתה כוללים למידה שיתופית בקבוצות, פתרון בעיות ושיח פעיל של התלמידים.

את המהפכה הזאת מובילים ה"יוטיוברים" — שנהפכו לכוכבים החדשים. היוטיוברים מפיקים סרטונים שמדברים אל הצופה כחבר קרוב, מספרים בדיחות ומשתמשים בשפה לא פורמלית. בהתאם לגיל המשתמש, יוטיוברים יכולים להפעיל את הצופים הצעירים במגוון דרכים, ליידע על נושאים ותחומים חדשים או פשוט לבדר. איך הם עושים את זה ומה אנחנו יכולים ללמוד מהם?

1. הסרטונים של היוטיוברים קצרים וידידותיים. בדרך כלל, אורך הסרטונים נע בין כמה שניות לעשר דקות. זו הקטגוריה הצומחת ביותר במדיה דיגיטלית, עם שיעור חדירה גבוה מאוד בקרב ילדים ובני נוער. מחקרים מראים כי אורך סרטון אופטימלי בחינוך הוא שש דקות.

2. חלוקת התוכן ל"פרקים". יוטיוברים רבים יוצרים יותר מסרטון אחד באותו נושא, משלבים בתוך הסרטונים סיפורים מחייהם, המלמדים כל הזמן דברים חדשים, תוך שימת דגש על אורך הסרטון כתכונה העיקרית ששומרת עליו מרתק ומשמעותי.

3. דמות ידידותית מעוררת אמון. אחד הסודות של היוטיוברים הוא הגישה הידידותית והחברית שלהם לצופים, היוצרת הזדהות ורצון לחזור אל הערוץ שוב ושוב. פיודיפאי הוא ערוץ היוטיוב עם מספר המנויים הגדול ביותר - יותר מ–40 מיליון - ויותר מ–10 מיליארד צפיות. הפופולריות שלו נובעת מגישה שמעוררת בצופים תחושה של בילוי עם חבר מוכר.

4. סט דמוי בית מעורר תחושה נוחה. הסביבה הביתית מייחדת את היוטיוברים. זה נכון במיוחד לגבי היוטיוברים הצעירים, שיכולים להביא את העולם לחדרים הפרטיים שלהם באמצעות כלים דיגיטליים הזמינים לכולם וגם מוכרים לצופים שלהם. בדרך זו יוצרים היוטיוברים אינטראקציה וקשר מתמשך עם הילדים שמרגישים שיש להם גישה ליוטיובר במקום שבו בדרך כלל יש גישה רק לחברים.

5. שפה נכונה יכולה וצריכה להיות שפה מדוברת. מייקל סטיבנס (Vsauce) הוא יוטיובר פופולרי בתחום החינוך. הוא מפיק עם שותפים כמה ערוצים, בעיקר על מדע וטכנולוגיה, פילוסופיה ונושאים כלליים אחרים המושכים את הילדים לחזור אליהם שוב ושוב. הערוצים שבהם שותף סטיבנס הגיעו ליותר מ–16 מיליון מינויים ויותר מ–1.6 מיליארד צפיות. הם מקפידים על השפה שבה הם משתמשים, שומרים עליה ידידותית ומשעשעת, ובכך מבדלים את עצמם מרוב היוטיוברים שמשתמשים בסלנג וקללות.

הפצת תוכן לימודי ביוטיוב הופכת אותו לזמין על פי דרישה, בכל מקום ובכל זמן. הנגישות של ילדים בישראל ובעולם לסמארטפון או לטאבלט גדלה, והם משתמשים במכשירים האלה בעיקר למשחקים, לרשתות חברתיות וליוטיוב. ואולם הערוצים החדשים יכולים להיהפך מהר מאוד לכלים מרכזיים בלמידה בבית הספר, בכיתה וכמובן בבית.

הכותבת היא עורכת כנס החינוך "מעצבים את העתיד 4" של המרכז לטכנולוגיה חינוכית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו