ביג דאטה יכול להזניק את מערכת החינוך

האוטומציה תפחית את תסכול המורה ותשפר את ההישגים. דמיינו שכל זמנו של המורה יוקדש לקשר עם התלמיד

ירון אדל
אילוסטרציה חינוך כיתה
צילום: ניר כפרי
ירון אדל

היחס לנתונים (Data) בשנים האחרונות מזכיר קצת את הבהלה לזהב. יזמים רבים בתחילת דרכם מקימים חברות, בהנחה שיוכלו למכור נתונים שינטרו - וחברות פעילות משנות את המודל העסקי לכיוון סחר במידע. למעשה, מידע הוא המוצר המרכזי של שתיים מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, גוגל ופייסבוק. מהפכת המידע יצרה יכולות בעלות השלכות מרחיקות לכת, ולכן מידע נהפך למשאב החשוב ביותר הנסחר כיום.

הביטויים השגורים בתעשיית ההיי־טק - Big Data, Machine Learning ואחרים - מסמנים אפשרויות חדשות שעומדות לרשות האנושות. דוגמאות מובהקות לכך הן מניעה אפקטיבית של התפרצות מחלות ברמה האישית והארצית; פענוח וניתוח של רצפי דנ"א בדקות ספורות; איתור מדויק של מצביעים פוטנציאליים; שדרוג מסלולי חלוקה וניוד; התאמה אישית של תרופות; ערים חכמות; ומכוניות אוטונומיות.

עם השתלטות המידע על התרבות המערבית, החינוך נשאר מחוץ למשחק. החשש האוטומטי מפגיעה חמורה בפרטיות הילדים הוא מובן, שורשי ומוצדק, מה שגרם למערכות החינוך להגן על עצמן במחיר ההימנעות משימוש בנתונים אלה. אנשי חינוך רבים יטענו כי זו אחת המערכות הנמדדות ביותר ושיש בה כמות ענקית של נתונים. הדבר נכון, אך השימוש בנתונים אלה נעשה רק באופן רטרוספקטיבי (שקלול ציוני בגרות, נשירה, תוצאות מיצ"ב וכדומה), רק ככלי בקרה, ולא ככלי ניהולי. נתונים אלה נאספים בצורה ידנית וסיזיפית, שאינה מתגמלת ואינה יוצרת ערך עבור אנשי החינוך.

מערכת החינוך מתקשה להתאים את עצמה לצרכיה הבוערים. כל מורה ומנהל, מתחיל או ותיק, יעידו על השעות הארוכות הכרוכות בבדיקת מבחנים, על הקושי לשים לב לכל אחד ואחת מהתלמידים או המורים, על הכנה של תוכנית לימודים מותאמת אישית לצרכים של תלמיד או מורה מסוים, ועוד. האתגרים רבים, המשאבים מוגבלים והצורך דחוף.

במידע בלבד אין כדי לשנות מהותית את תפקוד המערכת. עם זאת, ברצוני לטעון כי לחיבור שבין אנשי חינוך לנתונים יש פוטנציאל אדיר לשינוי יסודי של המערכת. ביום שיעמדו לרשות המנהלים כלי ניהול בזמן אמת, הם יוכלו למקסם את ההון האנושי והמשאבים העומדים לרשותם.

דמיינו מערכת שתאפשר למנהל לדעת באיזו שעה ביום מורים מצליחים להוציא את המקסימום מתלמיד, ובעקבות זאת תבנה מערכת שעות אופטימלית. ביום שיעמדו לרשות המורים כלים התומכים בהחלטות חינוכיות, כלים לאוטומציה של חלק מהתהליכים החינוכיים (כמו בדיקת מבחנים), מידת התסכול תפחת, מידת החניכה תעלה, ועמה גם ההישגים.

דמיינו שכל זמנו של המורה יוקדש לקשר אישי עם התלמיד. ביום שיעמדו לרשות התלמידים כלים שיעזרו להם ללמוד על עצמם - איך הם לומדים, מה הם עושים, במה הם חזקים וכדומה - האחריות על התהליך החינוכי תעבור מצוות בית הספר אל התלמיד. דמיינו תלמיד שמחליט לארגן קבוצת למידה בלילה, עם כמה מחבריו, כי למידה בלילה מעלה להם את הציונים.

אנו נמצאים בפתחה של תקופה טכנולוגית חינוכית מרתקת. לפיכך, ראוי כי משרד החינוך יאמץ את הכלים האלה בהקדם ויתכנן מדיניות המבוססת על ההנחה שיש לחבר לשטח - עד לרמת הכיתה - כמה שיותר נתונים. אין ספק שקיים סיכון, צריך לשמור על פרטיותו של התלמיד ויש לעשות ככל האפשר לשם כך, אך לא במחיר של בלימת השינוי ששימוש בנתונים עשוי להביא.

הכותב הוא מנהל תחום חינוך במכוןהישראלי לחדשנות, ומיוזמי תחרות הדאטאתון החינוכי הראשון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?