בבנק ישראל לא שכחו את המיעוטים

מספרם של המיעוטים המועסקים בבנק ישראל גדל משמעותית ב-22% בשנתיים האחרונות, אך עדיין נמוך

פנינה קרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חרדי בעבודה
צילום: בלומברג
פנינה קרן

הנהלת בנק ישראל סבורה כי גיוון תעסוקתי יכול לתרום תרומה משמעותית להשגת יעדי הבנק. לאור תפישה זו, אנו בבנק ישראל נוקטים אמצעים מגוונים לשילוב אוכלוסיות מיעוטים במגוון תפקידים.

5.4% מהמועסקים בבנק ישראל הם מאוכלוסיות מיעוטים או כאלה שהייצוג שלהן בשוק העבודה נמוך יחסית: 11 עובדים ערבים ודרוזים, תשעה חרדים, שישה יוצאי אתיופיה ו–18 עובדים בעלי מוגבלויות. הם מועסקים בבנק במגוון תפקידים מקצועיים ואדמיניסטרטיביים, לרבות תפקידים ניהוליים.

מספרם גדל משמעותית בשנתיים האחרונות, ב–22%, אבל עודנו נמוך. הגידול הקטן אך המתמיד במספרם אינו מניח את דעתנו, ואנו שוקדים כל העת על דרכים לשפר את הגיוון התעסוקתי בבנק. לכן, אנו קוראים לאותם מועמדים מתאימים מאוכלוסיות המיעוטים לבוא לעבוד אתנו ולסייע לנו לתרום לכלכלת ישראל.

את המהלך לשילוב אוכלוסיות מיעוטים בעבודה בבנק מרכז טלעת אבו־ליל, ראש המטה בחטיבת משאבי האנוש בבנק, שמתגורר בכפר עין מאהל שבצפון ועובד בבנק כבר 12 שנה. ערוץ מרכזי שבו אנו עושים שימוש הוא פרסום מכרזים ייעודיים לאוכלוסיות הזכאיות לייצוג הולם במגוון התפקידים המקצועיים שיש לבנק ישראל להציע. גם במכרזים הכלליים ניתנת העדפה לאוכלוסיות אלה.

ליווי העובדים הנקלטים מביא בחשבון את הקשיים שחווה מועמד מקבוצת מיעוט, כגון פערי שפה, חסמים תרבותיים וריחוק גיאוגרפי. אותם קשיים עומדים כמובן גם בפנינו כמגייסים. כדי להתמודד עמם אנו פועלים ביצירתיות ובנחישות במגוון ערוצים, במטרה לאתר את המועמדים ולעניין אותם בעבודה בבנק ישראל, ולא מחכים שהמועמדים יגיעו אלינו.

אנו מקיימים מפגשים עם מועמדים פוטנציאליים, גם בין כותלי הבנק אבל גם במוסד האקדמי שבו הם לומדים, במרכז הקהילתי בכפר או בעיר ובכל מקום שבו ניתן להגיע אליהם — ומביאים את כל המידע הנדרש לסביבה שבה המועמד חש בנוח, כדי לעורר את רצונו להשתלב בארגון המכיר בחוזקותיו ומודע לחששותיו. במפגשים אלה המשתתפים נחשפים לתהליכי הגיוס לבנק, לאפשרויות ההשתלבות במשרות השונות ולסיפורי הצלחה של עובדים ותיקים יותר הנמנים עם אותה קבוצת אוכלוסייה. בנינו גם מאגר מועמדים מן האוכלוסיות הרלוונטיות, שבאמצעותו אנו מציעים להם לגשת למכרזים לתפקידים שעשויים להתאים להם.

אחד המועמדים שהכוונו אותו לגשת למכרז מסוים, העלה קושי שעלול למנוע ממנו להמשיך בתהליך. עשינו מאמצים להציג לו את הפתרונות האפשריים מבחינתנו כבר בשלב מוקדם בתהליך. לא ויתרנו, עד שאותו מועמד החליט להמשיך בתהליך המיון. לשמחתי, הוא אמור להצטרף לשורות הבנק בקרוב.

כשמגיע אלינו מועמד מאחת האוכלוסיות הזכאיות לייצוג הולם, אנו עושים כל מאמץ כדי למצוא עבורו תפקיד. כך למשל, מועמד אקדמאי הגיש מועמדות למשרה מסוימת, אך משלא עלה בידינו לגייסו למשרה זו, גייסנו אותו לתפקיד רלוונטי אחר. העובדים שגייסנו מסייעים בהפצת משרות ובאיתור מועמדים פוטנציאליים מקרב חבריהם. זהו מכפיל כוח משמעותי, וככל שיגדל מספר העובדים מאוכלוסיות המיעוט, כך גם יגדל מספר השגרירים שלנו בקרב אוכלוסיות אלה, וחוזר חלילה.

גם לאחר גיוס העובד אנו מלווים אותו ומסייעים לו בשלביו הראשונים בעבודה כדי לוודא שהוא או היא משתלבים על הצד הטוב ביותר. אנו נעזרים בעמותות שמתמחות בכך, ומכירים בצרכים של קבוצות המיעוט השונות, באמצעות השתתפות בשכר דירה למתגוררים ביישובים המרוחקים או מתן אפשרות לימי חופש עודפים, למשל בהתאם לחגים ייחודיים או בקיום מנהגי אבלות. בנוסף, מתקיימות בבנק סדנאות בתחום הגיוס והניהול הרב־תרבותי בהשתתפות המנהלים המקצועיים מכל חטיבות הבנק, שמקבלים כלים מעשיים להתמודדות עם קשיי השפה והשוני התרבותי.

בנק ישראל הוא הבנק המרכזי של כלל האוכלוסייה בישראל, וככזה הוא חותר לייצוג הולם של כל האוכלוסיות בקרב עובדיו. למרות הקשיים והחסמים השונים, המאמצים שבנק ישראל עושה לגיוס עובדים מקרב אוכלוסיות המיעוט השונות כבר נושאים פירות ראשונים, בין אם בעלייה בהיקף העובדים ובין אם בהידוק הקשרים עם האוכלוסיות השונות, עם תקווה להגיע ולעודד את העובדים הפוטנציאליים להצטרף לשורותינו. נמשיך לעשות זאת במלוא המרץ.

הכותבת היא מנהלת חטיבת משאבי האנוש בבנק ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל