למה הערבים כמעט מחבקים את טראמפ?

אם יש משהו שהערבים צברו בו ניסיון זה התנהלות מול מנהיגים מגלומניים עם הפרעת אישיות

שמרית מאיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנשיא טראמפ והמלך עבדאללה, היום
הנשיא טראמפ והמלך עבדאללה, היוםצילום: YOUSEF ALLAN/אי־אף־פי
שמרית מאיר

היה אפשר לצפות כי נשיא אמריקאי שמונע כניסת מוסלמים לארה"ב, שנאום ההשבעה שלו כלל במופגן את השימוש במינוח "טרור אסלאמי" ושלמעשה מייסד את האסלאמופביה, יזכה ביחס מסויג, לכל הפחות, ממנהיגי מדינות ערב.

אלא שהמלך עבדאללה מירדן היה אחד המנהיגים הראשונים בעולם שפגשו את דונלד טראמפ, הסעודים שמרו על שתיקה כמעט מוחלטת בנוגע לאיסור הכניסה ומעדיפים להעביר מסרים בנימוס ובדיסקרטיות, נשיא מצרים עבד אל־פתח א־סיסי מתגאה ביחסים האישיים שיצר עם טראמפ עוד בימי מסע הבחירות, ואפילו הפלסטינים, שהיחס האמריקאי כלפיהם עבר מליטוף אמפתי בימי הנשיא הקודם, ברק אובמה, להתעלמות מזלזלת בעידן טראמפ (הם מנסים נואשות להשיג פגישה רשמית עם נציג של הממשל, כל נציג, בינתיים ללא הצלחה, משל היו מצורעים), שומרים על איפוק, מתחבאים מאחורי כתפיהן של מדינות ערב וממתינים לבאות.

יתר על כן, ניתן בהחלט לומר כי עוצמת המחאה של ארגונים יהודיים בארה"ב לנוכח איסור הכניסה, שזכה לכינוי "האיסור האסלאמי" (Muslim Ban), עלתה עשרות מונים על המחאה של מדינות ערב שלא נכללו ברשימה ושל שורת הארגונים האזרחיים וארגוני הלובי שהם מפעילות בוושינגטון. מוזר, אבל נכון.

מובארק ואובמה בבית הלבן, 2009

את ההסבר ליחסם המשונה לכאורה של הערבים לטראמפ אפשר לסכם בשלוש מלים: אובמה, איראן וכסף.

שמונה השנים של אובמה היו קטסטרופה לדיקטטורות/מונרכיות הערביות באזורנו. שלוש מכות קשות חטפו בעלות בריתה המסורתיות של ארה"ב באזור: הראשונה, ההפקרה של חוסני מובארכ לטובת האחים המוסלמים, שאחריה באה גם כתף קרה לסיסי, שתפס את השלטון בהפיכה צבאית. השנייה, הסכם הגרעין עם איראן, שהחזיר אותה מסטטוס של מדינה מצורעת ומוכת סנקציות למשפחת העמים והפך אותה ליעד נחשק (אם כי מהוסס) להשקעות. המכה השלישית והחשובה מכולן היא עצימת העין של ממשל אובמה לנוכח חצי מיליון הקורבנות של מלחמת האזרחים בסוריה. פעם אחר פעם ניסו הסעודים, הקטארים, הירדנים והמצרים (וגם הישראלים) לשכנע את ממשל אובמה לשנות כיוון. פעם אחר פעם הם נכשלו.

טראמפ אמנם הבהיר כי הוא מתכוון להמשיך במדיניות בדלנית קיצונית ולא לטבוע בשום בוץ אזורי, אבל הערבים, ובראשם בית המלוכה הסעודי, צברו מספיק ניסיון עם נשיאים אמריקאיים כדי לבין שיש להתייחס באורך רוח להבטחות במערכות בחירות.

הכרזתו של הממשל כי מעתה "איראן תחת מעקב" נענתה בהודעה של שר הנפט הסעודי, שלפיה הממלכה מתכוונת להגדיל את ההשקעות בשוק האנרגיה האמריקאי. נזכיר כי בבעלותם של הסעודים יותר מ-100 מיליארד דולר מכלל החוב הלאומי של ארה"ב, וככל הנראה אף יותר אם מביאים בחשבון מקלטי מס. בהכירנו את הנפשות הפועלות, יש גם ספוקלציות בנוגע להשקעות מהמפרץ בעסקיה הפרטיים של משפחת טראמפ. אבל גם בלי זה, ברור שהאינטרס הכלכלי שהנחה את כל הממשלים האמריקאיים לנקוט סובלנות סטואית לגבי התמיכה הסעודית בטרור, תקף גם בממשל הנוכחי.

הסעודים מצדם זקוקים לארה"ב יותר מבכל זמן אחר. האיראנים נושפים בעורפם, שוק הנפט אינו כשהיה, והמפלצת הטרוריסטית שיצרו פונה נגדם. אם נוסיף לכך גם את גילו ומצבו המנטלי של המלך סלמאן (צלול באופן חלקי ביותר) ומסע הדה־לגיטימציה שמתנהל נגד משפחת המלוכה ושליטתה במקומות הקדושים לאסלאם, נקבל מאזן אימה אמריקאי-סעודי, או, אם בוחרים להסתכל על הדברים אחרת - כר פורה לשיתוף פעולה בינם לבין ממשל טראמפ.

מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל־עזיז ונשיא מצרים, עבד אל־פתאח א־סיסיצילום: אי־אף־פי

אם לשפוט על פי התנהגותם מאז נבחר טראמפ, הסעודים, ובעקבותיהם המצרים והירדנים, יעדיפו להנמיך פרופיל גם מול גילויי אסלאמופוביה מצד הממשל ולנטרל מוקשים (העברת השגרירות לירושלים, הרחבת התנחלויות) בעבודה שקטה מאחורי הקלעים עם הבית הלבן, ולא בהתלהמות, ובוודאי שלא במתקפה אישית על הנשיא. יתר על כן, אם ירגישו שיחסים חמים יותר עם ישראל או סיוע במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים הם שאיפה אישית של הנשיא, ניתן להעריך שיעשו מאמץ ללכת לקראתו. אחרי ככלות הכל, אם יש משהו שהערבים צברו בו ניסיון זה התנהלות מול מנהיגים מגלומניים עם הפרעת אישיות.

שמרית מאיר היא מנכ"לית לינק, המרכז לתקשורת אסטרטגית במזרח התיכון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט