המדינה פוגעת בקהל השבוי בנתב"ג

אזרח ישראלי שנאלץ כיום לחדש דרכון בעמדת משרד הפנים בנתב"ג ישלם 1,115 שקל - כמעט פי ארבעה מהמחיר הרגיל

 הדס ברוה
הדס ברוה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אולם הנוסעים בנתב"ג
אולם הנוסעים בנתב"גצילום: עופר וקנין
 הדס ברוה
הדס ברוה

ישראלים רבים מכירים את הסיטואציה הבאה: קניתם כרטיס טיסה לחו"ל, כבר ארזתם את המזוודות, שריינתם את המלון, תיכננתם את המסלול, וברגע האחרון הוצאתם את הדרכון מהמגירה — וגיליתם, לחרדתכם, שהוא אינו בתוקף.

אם מדובר בשבת או בחג, או שהזמן שנותר אינו מאפשר התייצבות בלשכת רשות האוכלוסין הקרובה לביתכם, המוצא היחיד הוא חידוש הדרכון בעמדת משרד הפנים בנתב"ג. במצב הנוכחי, הגילוי ברגע האחרון שדרכונכם אינו בתוקף יעלה לכם ביוקר. אזרח ישראלי שנאלץ כיום לחדש דרכון בעמדה זו ישלם 1,115 שקל, או 560 שקל אם הוא חייל. אגרה זו גבוהה כמעט פי ארבעה ממחיר הנפקת דרכון בסניפי משרד הפנים, שעלותה 280 שקל. בכל הנוגע לקטינים, המחירים הם 555 שקל בנתב"ג ו–140 שקל במשרדי הרשות.

מטבע הדברים, הנפקת דרכון בנמל התעופה עולה יותר מההליך הרגיל, מאחר שלמדינה אינטרס להרתיע את האזרחים ולדאוג לכך שיגיעו לשדה התעופה עם דרכון בתוקף. הגיוני כי המדינה לא תרצה שכל הנוסעים יחדשו את דרכוניהם ברגע האחרון. עם זאת, יש לזכור כי חלק ממחדשי הדרכון בנתב"ג נקלעו לסיטואציה שלא מרצונם, ונאלצו לחדשו בשדה התעופה בשל טיסה דחופה שלא תוכננה מראש.

השאלה היא המידתיות של הסנקציה העונשית על האזרח בדמות גובה אגרת החידוש של הדרכון: האם הגיוני שהמדינה תגבה תשלום הגבוה פי ארבעה מהתשלום בגין אותו שירות — רק כדי להעניש את האזרח על שלא חידש את דרכונו קודם לכן?

בדיון שקיימה ועדת הכספים של הכנסת בדצמבר 2015 דרש יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, להפחית את סכום אגרת חידוש הדרכון בנתב"ג. "היא לא סבירה באופן קיצוני", אמר גפני, והוסיף: "אף אחד לא יכול להסכים לדבר הזה". אלא שחלפה יותר משנה, ו"הדבר הזה" ממשיך.

יתרה מזאת, אף שהממשלה קיבלה לפני שנה החלטה עקרונית להפחית את האגרה לסכום של 700 שקל לאזרח בגיר ו–280 שקל לקטין, התעריף עדיין לא השתנה, והאזרחים ממשיכים לשלם את המחיר הגבוה הקיים.

לאחראים, משרד הפנים וועדת הכספים, לא חסרים הסברים מפורטים כאלה ואחרים. בקצרה: במשרד הפנים טוענים כי ועדת הכספים לא אישרה את התקנות שהובאו לאישורה, שכללו גם ייקור של האגרות על חידוש דרכונים שלא בנתב"ג. מנגד, בוועדה טוענים כי כלל לא הונחו תקנות חדשות בפניהם בעניין אגרת החידוש של דרכון בנתב"ג. למעשה, הכשל נובע מעמדת משרד האוצר, שמתנה את ההפחתה באגרת חידוש הדרכון בנתב"ג בהעלאת אגרות אחרות.

אלא שבמקרה זה, כמו במקרים אחרים, ההסברים אינם משנים. הוא חושף שוב את אוזלת ידו של המחוקק בדאגה לצרכן. כשגלגלי הביורוקרטיה נעים באטיות, ומעורבים בהם יותר מדי גורמים שמפנים את חץ האחריות זה כלפי זה — האזרחים הם שמשלמים.

עו"ד ברוה עומדת בראש משרד עורכי דין הדס ברוה, המתמחה במשפט מנהלי ובעתירות לבג"ץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה