שנת המבחן של תעשיית הפינטק

חברות הפינטק צריכות לוותר על חלומותיהן להחליף את הבנקים - ועל הבנקים להבין שהטכנולוגיה היא הזדמנות

ערן סרוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנקומט של בנק הפועלים בירושלים
בנקומט של בנק הפועלים בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
ערן סרוק

באחד מפרקי העונה השלישית של הסדרה "מראה שחורה" נמדדים בני האדם לפי הדירוגים שמוענקים להם בסמארטפונים על ידי חבריהם. כך, התנהגות לא נאותה עלולה לגרום להפחתת ניקוד מסיבית - ולהידרדרות בסטטוס החברתי. תעשיית הפינטק העולמית (טכנולוגיה פיננסית ובנקאית) נעה בדיוק לכיוון הזה.

כבר כיום קיימות בשוק גרסאות תוכנה שבהן נאסף על הלקוח מידע מרשתות חברתיות ומידע ציבורי וגלוי, כדי לבדוק את מידת ההתאמה לפרופיל העסקי ולמדוד רמות סיכון. כך בעצם קובעים אם ניתן לתת ללקוח אשראי מוגדל או לא.

את גודל ההשפעה של הפינטק על השוק הפיננסי ניתן לראות על פי תגובת הבנקים בישראל ובעולם כולו: הזלזול של תחילת הדרך נהפך להיסטריה, וכעת הגיע שלב הבשלות. נדמה כי מדי יום קמות בישראל עשרות חברות פינטק חדשות, וכולן מגייסות כספים. אפשר לדמיין שבקרוב מאוד, בלי שנרגיש, הבנקים כפי שאנחנו מכירים אותם כיום, יהיו זיכרון נשכח.

מרבית הבנקים התייחסו בתחילה בקלות ראש לתופעת הפינטק. האבחנה שלהם היתה כי הם ותיקים ושולטים בשוק, הלקוחות נאמנים ובמרבית המקרים תלויים בהם, יש להם פרישה ארצית, מוניטין של יציבות וביטחון, ובעיקר — יש להם הרבה כסף. היו גם מי שניסו, ועדיין מנסים, לטעון שהטכנולוגיה לא תחליף לעולם את המגע האישי. אך עם הזמן הבינו הבנקים כי הם נתונים לאיומים טכנולוגיים שעלולים לשנות את הדרך שבה אנשים פרטיים ועסקים ינהלו את כספם.

כאשר השכילו להבין את גודל המהפכה, הבנקים הגיבו כהרגלם בעוצמה לתחרות המתהווה: חלקם הקימו מחלקות מחקר טכנולוגי וגייסו צעירים מוכשרים, שתפקידם היה לזהות את מגמות הבנקאות העתידית ולמצוא להן פתרונות טכנולוגיים. אחרים התחילו לפזר כספים בחברות פינטק בניסיון לרכוש טכנולוגיות.

הלחץ של הבנקים מאיום הפינטק הביא אותם להשקיע בטכנולוגיות שאינן בשלות, ללא התמקדות באפיק מסוים ועם בעיות הטמעה קשות במערכות הקיימות. כך, כספים רבים, כמו גם זמן ניהולי יקר, ירדו לטמיון.

2017 אמורה להיות שנת המבחן של תעשיית הפינטק, השנה שבה התעשייה מגיעה לבשלות, וענף הבנקאות מגיע להבנה כי חברות הפינטק לא יהוו תחליף לבנקאות המסורתית. טכנולוגיה כשלעצמה, חדשנית ככל שתהיה, לא תוכל להתחרות במוניטין של שנים, בקהל לקוחות ותיק ובכיס עמוק. האיום הטכנולוגי מחייב את הגופים הפיננסיים הוותיקים להתאים את עצמם ולהתייעל טכנולוגית, כמו גם להתחיל ולהציע שירותים מתקדמים ללקוח. הרווח הוא של כולנו.

נראה כי כעת בשלה העת לשיתופי פעולה טכנולוגיים בין גופים עסקיים גדולים לחברות פינטק, בתנאי שחברות הפינטק יוותרו על חלומות כיבוש העולם ויבינו כי הן לא יחליפו את הבנקים, חברות העברת הכספים או בתי ההשקעות. השחקנים הוותיקים, מצדם, צריכים להסכים לפתוח את המערכות שלהם לגופים חיצוניים, לשתף אותם בבסיסי המידע של הלקוחות ובעיקר להבין כי זו הזדמנות עבורם להתייעל ולהישאר עדכניים.

בסוף הפרק המדובר של "מראה שחורה" (בלי יותר מדי ספוילרים) יוצאת מערכת הדירוג משליטה וממחישה את אחד הפחדים שמלווה את תעשיית הפינטק: כל עוד יש שליטה מבוקרת על תעשיית הפיננסים, כל הצדדים מרוויחים; אולם הפחד האמיתי הוא מפני הרגע שבו תעשיית הפינטק תקום על יוצריה ותיהפך לאיום ממשי על המערכת הפיננסית בכל העולם.

הכותב הוא הבעלים והמייסד של חברת GMT, הפועלת בתחום העברות הכספים הבינלאומיות, ויועץ בתחום הפינטק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט