עתיד המפלגות נמצא בפייסבוק

יש להגדיל את הנוכחות המפלגתית ברשתות החברתיות, ובמקביל להקים פורומים אינטרנטיים כחלופה לסניפים הפיזיים

יוחנן פלסנר
יוחנן פלסנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי גבאי בכנס
אבי גבאי צילום: שלומי יוסף
יוחנן פלסנר
יוחנן פלסנר

כניסתו של אבי גבאי למפלגת העבודה היא הבעת אמון מפתיעה בעמידות ובפוטנציאל ההשפעה והשיקום של המפלגות הוותיקות בישראל. על רקע המשבר התדמיתי והתפקודי העמוק בו נתונות המפלגות בישראל, נכונותו של גבאי לקשור את גורלו הפוליטי בגורלה של מפלגת פריימריס היא חריגה ובלתי־צפויה.

השפל במעמדן הציבורי של המפלגות בא לידי ביטוי ברמות הנמוכות של האמון הציבורי כלפיהן. כך למשל, במדד הדמוקרטיה האחרון נמצא כי המפלגות הן המוסד בעל האמון הנמוך ביותר מבין המוסדות הציבוריים והדמוקרטיים בישראל (14% בלבד). בנוסף, הציבור הישראלי ביקורתי ביחס לאיכות חברי הפרלמנט ולמחויבותם לציבור שבחר בהם.

המשבר במפלגות הוותיקות הביא בשנים האחרונות להקמת מפלגות חדשות, שאינן מקיימות תהליכים פנימיים דמוקרטיים לבחירת מועמדיהן לראשות המפלגה או לייצוג המפלגה בכנסת. במפלגות אלה ההכרעות המשמעותיות מתקבלות על ידי המנהיג, והציבור הרחב יכול לדחות או לקבל את ה"מוצר המוגמר" ביום הבחירות הכלליות עצמו — בלי שמתאפשרת לו יכולת אמיתית להשפיע על התהליך הפנים־מפלגתי.

המשבר במפלגות הוותיקות לצד הבעיות המבניות הבלתי־פתירות במפלגות "המנהיג היחיד", מביאים להמשך הפגיעה במוסד המפלגתי בישראל. המפלגות אינן ממלאות את התפקידים הקלאסיים והחיוניים שלשמן מתקיימות מפלגות בשיטה דמוקרטית: הצמחת מנהיגות, קיום דיון ערכי, תיווך של מחלוקות באמצעות נציגים מגזריים וקיום שיח מעמיק במטרה להציע רעיונות מעשיים וחדשניים לשיפור המציאות.

שיעור האזרחים החברים במפלגות נמצא בירידה חדה: מ–18% מכלל בעלי זכות הבחירה בשנות ה–80 — לפחות מ–5% בשנים האחרונות. בהתאם, חלקם של האזרחים הלוקחים חלק במשחק הפוליטי קטן. בנוסף, רבים מדי מקרב אלה שמחליטים להשתתף במשחק הפוליטי משתייכים לקבוצות בעלות אינטרס כלכלי מובהק או לקבוצות עם אידיאולוגיה קיצונית. כתוצאה מכך, טובת הכלל אינה מיוצגת באופן מספק.

בחירתו של גבאי אינה מייצגת את המגמה הגוברת של התרחקות ממפלגות הפריימריס. ואולם השפל שאליו הגענו, בייחוד על רקע העידן הטכנולוגי החדש, מייצר גם הזדמנויות. כדי לגייס מחדש ציבור רחב ומגוון למעורבות פוליטית עלינו לייצר מודל חדש של חברות במפלגות, שיציע מגוון דרכים ואפשרויות למימוש החברות והפעילות. אפשרות אחת היא בהנהגת פריימריס פתוחים, שיאפשרו לציבור רחב הרבה יותר להתפקד ולקחת חלק בבחירת יו"ר מפלגה או הרכב המועמדים לכנסת. המסלול הזה חייב לעבור דרך הקמת מנגנוני סינון, כמו תשלום מינימלי וכתב התחייבות אידיאולוגי, שיקשו על הניסיון לפגוע במועמד או במפלגה על ידי מתנגדיה. במקביל, ניתן לפעול להקמת פורומים אינטרנטיים כחלופה לסניפים המבוססים על מבנים פיסיים, ובכך לאפשר ליותר אנשים לקחת חלק פעיל בפוליטיקה בחיי היומיום. עוד סוגיה שיש לטפל בה היא הגדלת הנוכחות המפלגתית הממוסדת ברשתות החברתיות ולא רק על ידי חברי הכנסת עצמם.

עידוד המעורבות במשחק הפוליטי לצד חיזוק הכלים שמאפשרים לקיים דמוקרטיה פנים־מפלגתית בריאה ותוססת — הם תנאי לחיזוק המוסדות המפלגתיים ולהשבת אמון הציבור במערכות השלטון. כיום, כשהכלים הטכנולוגיים זמינים מתמיד, המשימה הזו נראית אפשרית.

הכותב הוא נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית