התעשייה החברתית לקראת פריצת דרך

האתגר העומד בפנינו הוא באיתור והכשרת מנהלים עם ידע, ניסיון ורצון לעסוק בפעילות עסקית ובפעילות חברתית

חנוך ברקת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנוך ברקת

עולם ההשקעות החברתיות והעסקים החברתיים הוא תחום שצובר תאוצה ומתפתח בקצב מואץ בשנים האחרונות בישראל. אני מאמין כי הענף, שהצליח לחולל מהפכה תפישתית ויכול לשנות את מאזן הכוחות והיחסים בין המגזר העסקי למגזר החברתי — נמצא בפני פריצה נוספת בשנה הקרובה.

אנו על סף המעבר שבו תחום העסקים החברתיים יהפוך מיזמות נישתית לתעשייה נורמטיבית ומרכזית, שתעסיק אלפי עובדים בישראל ותסייע בתעסוקה ושיקום של אוכלוסיות מוחלשות, וכל זה באמצעות פעילות עסקית קונבנציונלית.

תלמידים בבית ספר בירושליםצילום: אמיל סלמן

לפני כשנה התחלנו להשקיע בעסקים חברתיים במסגרת קרן דואליס, בשותפות עם קרן היוזמה הממשלתית. המדינה השקיעה לראשונה 20 מיליון שקל בעסקים חברתיים בישראל. מדובר במהלך שהובילו אגף הקרנות בביטוח הלאומי, משרד האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה.

במהלך 2016 ראינו וחווינו פעילות של יזמים ושחקנים נוספים בתחום הפועלים להקמת עסקים חברתיים שמכשירים ומעסיקים אוכלוסיות מודרות. דואליס ביצעה ארבע השקעות חדשות, למשל, מסעדת אנה בבית טיכו בירושלים, המעסיקה בני נוער בסיכון, בשותפות עם עמותת החוט המשולש, עיריית ירושלים וקרן וואהל.

בנוסף, הון חדש מגיע לתחום בזכות קרן יוזמה שבין מטרותיה גם עידוד כניסת גורמים פיננסיים לזירה החברתית במסגרת של השקעות והלוואות. מדובר בצעד פורץ דרך של גיוס הון חדש המיועד למטרות חברתיות.

אין ספק כי ההכרה והתמיכה הממשלתית היא אבן דרך חשובה בהתפתחות התעשייה, אך יש לנו עוד דרך לעשות. הסיוע הממשלתי לא יצליח אם התעשייה עצמה לא תדע להתמודד עם האתגרים הצפויים ולא תיערך לכך.

האתגר הראשון הוא הרחבת כל חלקי האקו־סיסטם של מחזיקי עניין שונים — משקיעים חברתיים, קרנות פילנתרופיות, גופים מוסדיים, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות, ספקי שירותים ויועצים ועוד. מדובר בשדה עסקי ותעסוקתי חדש הנזקק לתשתיות חזקות כדי שיתפתח לתעשייה רחבה ובת קיימא. אתגר זה חשוב ביותר כדי להפוך את התחום מנישה למיינסטרים, שיכול להתמודד ולטפל באתגרים חברתיים משמעותיים באמצעות כלים עסקיים.

אתגר נוסף הוא בתחום הניהול והמנהלים — יזם ומנהל חברתי־עסקי משלב בפעילותו היומיומית בין מטרות חברתיות לבין אסטרטגיה עסקית. הוא חותר לשורת רווח כפולה — רווח עסקי ורווח חברתי. בישראל יש זן נדיר של יזמים, וכמו שיזמים טכנולוגיים רבים יצאו עם המצאות חדשניות ופורצות דרך, אנו פוגשים יותר ויותר יזמים שמקימים עסקים חברתיים שיצליחו עסקית ויחוללו שינוי חברתי. האתגר העומד בפנינו הוא באיתור והכשרת מנהלים עם ידע, ניסיון ורצון לעסוק בפעילות עסקית ובפעילות חברתית.

באוקטובר 2016 נפתח מרכז אקדמי ראשון מסוגו להשקעות חברתיות ועסקים חברתיים בבית הספר למינהל עסקים במכללה למנהל בשיתוף קרן רוטשילד קיסריה וקרן דואליס. המרכז מציע תואר שני במינהל עסקים עם מיקוד בעסקים חברתיים והשקעות חברתיות . עם זאת, עדיין יש צורך רב בהתנסות ובצבירת ניסיון מעשי.

הכותב הוא יו"ר ומייסד קרן דואליס להשקעות חברתיות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?