|

המדינה תיתן תקציבים - ראשי הרשויות צריכים לדעת לנצל אותם

כל עוד המדינה לא תפשיר קרקעות לנדל"ן מניב ארנונה ביישובים הערביים - הם ייוותרו תלויים בתקציבי המדינה

איל קנץ
הפגנה נגד דוח פרבר
צילום: אליהו הרשקוביץ
איל קנץ

ועדת הכספים של הכנסת דנה באחרונה בהעברת 650 מיליון שקל למען פיתוח כלכלי ברשויות המקומיות הערביות. זה תקציב ייחודי וחשוב, המאפשר לרשויות להשקיע בפרויקטים שיגדילו את הכנסותיהן, ובכך להביא לשיפור בחיי התושבים. עם אישורו של התקציב, על הרשויות המקומיות הערביות לפעול בייתר שאת לניצולו המלא, שכן רק יישומו וניצולו יוכל להביא להגדלת ההשקעה הקריטית בתקציבי פיתוח כלכלי ביישובים הערביים.

הצורך להמשיך להגדיל את תקציבי הפיתוח לרשויות המקומיות הערביות מגיע מהיעדר קרקעות לתעשייה מניבת ארנונה - קרקעות לתעשייה ומסחר. לשם השוואה, ביישובים יהודיים יש יותר מ-33 אלף דונם המיועדים לתעשייה ומלאכה, ואילו ביישובים הערביים רק 1,200 דונם. נדל"ן עסקי הוא מקור ההכנסה המרכזי של רשויות מקומיות בישראל, ובלעדיו הרשויות נותרות תלויות בתקציבי המדינה. כל עוד המדינה לא תפשיר קרקעות לנדל"ן מניב ארנונה ביישובים הערביים - הרשיות הערביות ייוותרו תלויות בתקציבי המדינה.

הבעיה היא שמרבית תקציבי המדינה אינם מותירים בידי ההנהגה המקומית שיקול דעת לגבי השאלה איך ובמה להשקיע. פעמים רבות התוכנית אינן מותאמות לצרכים המקומיים. כמו כן, מרבית התקציבים הרגילים אינם מיועדים לבינוי לפיתוח כלכלי אלא לחינוך ורווחה.

תקציב מענק הפיתוח של משרד הפנים הוא למעשה המענק המרכזי הגמיש, שבו רשות מקומית יכולה להחליט במה להשקיע. בשנים רגילות, משרד הפנים מקצה כ-300 מיליון שקל למענקי פיתוח לכלל הרשויות בישראל. התקציב מחולק לפי נוסחה וכל רשות מקומית מתוקצבת בסכומים נמוכים, שבדרך כלל משמשמים לפרויקטים קטנים של פיתוח לטווח הקצר, כמו תיקון מעגל תנועה. תקציב מענק הפיתוח הרגיל אינו מספיק כדי ליצור תשתית כלכלית, ולכן כל עוד המדינה אינה מפשירה קרקעות לפיתוח עסקי - עליה להמשיך להגדיל את תקציבי הפיתוח ולאפשר בניית תשתית כלכלית איתנה גם ברשויות הערביות.

משמעות התקציב הנמצא כרגע על שולחן הוועדה אינו רק בסכום המוגדל ביחס לשנים קודמות, אלא גם באופן ובמטרות שאליהן הוא מכוון. הוסכם כי מטרת הגדלת התקציב היא לא רק להרחבת הפרויקטים, אלא גם ליצירת תשתית בת־קיימא לפיתוח כלכלי. כך למשל, התקציב יושקע בבניית תוכניות רב־שנתיות, בפיתוח מערכות ממחושבות לסקירה, מיפוי וגבייה ובתקינה של חוקי עזר.

נראה כי פקידי הממשלה מבינים ששינוי גבולות וחלוקת הכנסות הם תהליכים ארוכים ובמיוחד פוליטיים, ולכן פונים לנתיבים של השקעות ממוקדות ליצירת פרויקטים מחוללי הכנסות לרשויות המקומיות. כדי שמגמה זו תימשך, על כלל המשרדים והרשויות להירתם למשימה. אבל יותר מכל, על הרשויות המקומיות הערביות להתכונן ולתכנן היטב את הנתיבים שבהן ירצו להשקיע. חוסר מוכנות של רשות מקומית ייתן לממשלה תירוץ לצמצם את תקציבי הפיתוח בשנים הבאות - מוכנות וניצול גבוהה תסייע להזרמת תקציבים גבוהים ומשמעותיים אף יותר.

לשם כך, על הרשויות לא רק להכין תוכניות אסטרטגיות ותוכניות עבודה, אלא להגדיל את מצבת כוח האדם שלהן ולהקצות כוח אדם ייעודי לביצוע ולפיקוח על מערכת התכנון ולניהול של הפרויקטים. זו צריכה להיות משימת העל של כל רשות ומשימת העל של ועד ראשי הרשויות. רק הצטיינות בניצול התקציבים תוביל להזרמת תקציבים נוספים ולהעלאת רמת החיים של התושבים ביישובים הערביים ולשוויון אמיתי.

הכותב הוא מנהל פיתוח מדיניות וקשרי ממשל במרכז אינג'אז לקידום הרשויות המקומיות הערביות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה