מס ריבוי הכנסות במקום ריבוי דירות

הצעת החוק היא הקלת מס לעשירים, כיוון שאינה מבחינה בין בעלי דירות יקרות וזולות ■ ראוי לגבות מס ממי שמשכיר דירות רבות שבבעלותו, אבל בהתאם לרמת ההכנסה שלו - ולא במסלול קבוע

עודד פורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
וילה בהרצליה פיתוח
וילה בהרצליה פיתוח
עודד פורר

הכותרת להחלטת הממשלה בעניין המיסוי של בעלי שלוש דירות ויותר היא "מס ריבוי דירות". ואולם הצעת החוק היא למעשה הקלת מס לעשירים, המיטיבה עם בעלי הדירות היקרות ואינה מבחינה בינם לבעלי דירות זולות בהרבה. לכן, ראוי היה ליזום במקומה מס ריבוי הכנסות מהשכרת דירות.

ראוי לגבות מס ממי שמשכיר דירות רבות שבבעלותו, אבל בהתאם לרמת ההכנסה שלו -ולא במסלול מיסוי קבוע, כפי שמוצע בהחלטת הממשלה הנוכחית, שבה ממסים דירה בקרית גת באותו סכום שבו ממסים וילה בהרצליה פיתוח. מדוע בעל דירה בשווי של 1.8 מיליון שקל ישלם מס של 18 אלף שקל בשנה, בדיוק כמו בעליה של וילה ששוויה 10 מיליון שקל.

בעיה טכנית נוספת היא הנוסחה שמעריכה את שווי הדירה, ולפיה נקבע המס. בעלי ממון יוכלו להשקיע משאבים כדי להיאבק ברשויות על כך, בעוד שבעלי דירות שאינם בעלי הכנסה גבוהה ייפגעו. להערכתי, רשות המסים תתקשה להתמודד מול המס המורכב והקשה לחישוב, יתפתחו עימותים ודיונים משפטיים ממושכים - וכתוצאה מכך קשיי גבייה והשקעת משאבים מיותרים.

הפתרון טמון בשינוי מסלול המס: מריבוי נכסים לריבוי הכנסות - התמקדות בהכנסות שמהן נהנה בעל הדירה בשל השכרתה, ולא במספר הדירות שלו.

בדיון על המס שיתקיים בוועדת הכספים של הכנסת, בכוונתי להציע מתכונת למס שיתבסס על הכנסות מהשכרת הדירות. כך ניתן לקבוע, למשל, שלא יהיה שינוי בקביעה כי עד להכנסה חודשית משכר דירה של 5,070 שקל אין מיסוי, כפי שנהוג כיום. על הכנסה של 15 אלף שקל מדרגת המס תהיה 10%, כפי שנקבע ביוזמת המס החדשה - אבל על כל שקל של הכנסה מעל סכום זה, המשכיר ימוסה ב-20%, ומעל הכנסה של 20 אלף שקל ב-25%, וכך הלאה.

כך נאזן בין מי שהכנסותיו נמוכות ופרנסתו היחידה היא מאותן דירות (כמו עצמאי שבמקום להפריש לקרן פנסיה רכש דירות להשכרה), לבין מי שהכנסותיו מהדירות גבוהות ומצטרפות להכנסות גבוהות אחרות שיש לו. שיטת מיסוי כזאת גם תפחית את המוטיווציה של בעלי הדירות להעלות את שכר הדירה - שהרי מי שנמצא על גבול ההכנסות, לעתים יעדיף לא להעלות את שכר הדירה כדי שלא להיכנס למדרגת מס גבוהה יותר.

בכך נסייע גם לשוכרי הדירות, משום שבמתכונת המוצעת בחוק ההסדרים ישנו חשש אמיתי שהם אלה שיספגו את עלויות המיסוי.

הכותב הוא ח"כ מטעם ישראל ביתנווחבר בוועדת הכספים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים