הפתרון לבעיית התחבורה הציבורית בשבת טמון בטכנולוגיה

הפתרון הוא בהכנסת מפעילות פרטיות, יחד עם תחבורה ציבורית מסובסדת, שיתבססו על טכנולוגיית תחבורה על פי דרישה ■ בעולם כבר קיימות דוגמאות מוצלחות של נסיעות תחבורה ציבורית לפי לוח זמנים, לפי דרישה, ומסלולי קווים גמישים המשתנים בזמן אמת

דרור בן יוסף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק
שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורקצילום: Via
דרור בן יוסף

המאבקים במסדרונות הכנסת בין הפוליטיקאים החרדים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, הובילו בשנים האחרונות לפגיעה משמעותית במשתמשי התחבורה הציבורית בישראל. איכות ניידותם של אזרחי המדינה - החילונים והיהודים הדתיים - נפגעה באחרונה בצורה חדשה, בעקבות החלטת ראש הממשלה על ביטול עבודות תשתית של הרכבת במהלך השבת, כהכנה לביטולם של הקווים במוצאי שבת. ביטול פעילות הרכבת במוצאי שבת יפגע בעשרות אלפי אזרחים, המעוניינים לשוב לביתם לאחר יציאתה המאוחרת של השבת, רבים מהם דווקא דתיים שומרי שבת.

הקרב על השבת מתנהל בזירה הפוליטית עוד מימי הקמת המדינה והחתימה על הסדר הסטטוס־קוו, ואוגד בתקנות התעבורה ב-1991. הסדרים אלה קיבעו את אי־קיומה של תחבורה ציבורית בשבתות במרבית חלקי המדינה. ההסדר נחתם בימים שבהם המחשבים והאינטרנט היו עוד בגדר פנטזיה עתידנית רחוקה. המטרה היתה למנוע הפעלת תחבורה ציבורית מסובסדת, שמופעלת על ידי המדינה בשבת, מלבד ביישובים שבהם יש דרישה לכך ומתגוררים בהם תושבים לא יהודים כמו חיפה, שבה מופעלים עד היום קווי אוטובוס רבים בסופי השבוע.

בשנים האחרונות חלה התפתחות מהירה בתחום ה-Big-Data, לצד האינטרנט ויכולות GPS ומיקום רבות. שינויים אלה הביאו ליכולות תכנון ותפעול חדשות בתחום הניידות המקיימת. תחום התחבורה לפי דרישה (DRT-Demand Responsive Transportation) התפתח בשנים האחרונות וכיום כבר ניתן לראות דוגמאות מוצלחות מהעולם, שמבוססות על נסיעות תחבורה ציבורית לפי לוח זמנים, לפי דרישה, ומסלולי קווים גמישים המשתנים בזמן אמת. המערכת משנה את המצב שבו אוטובוס נוסע במסלול קבוע, ויוצא בשעה קבועה - במקרים רבים נוסע יחסית ריק (לא יעיל כלכלית) - לשיטת הפעלה שבה מיניבוס יוצר לעצמו מסלול המתעדכן בזמן אמת ומתבסס על דרישה עדכנית המגיעה מהלקוחות הפוטנציאליים בשטח באמצעות אפליקציות ייעודיות.

ה-DRT הוכח יעיל כלכלית וסביבתית, ומשמש פתרון משלים לבעיות תחבורה קיימות. הסטארט־אפ הישראלי ויה (via) למשל, מפעיל בניו יורק, וושינגטון ושיקגו מערך הסעות גמיש ולפי דרישה. החברה מסיימת השנה סבב שלישי של השקעות כשסך ההשקעות מגיע ל-137 מיליון דולר, מרביתן על ידי קרן פיטנגו. ויה היא דוגמה חיה לפוטנציאל הטמון בטכנולוגיית ה-DRT.

הפתרון לבעיית התחבורה הציבורית בשבת הוא בהכנסת מפעילות פרטיות, כמו ויה ו–Shotl, יחד עם תחבורה ציבורית מסובסדת, המתבססות על טכנולוגיית ה-DRT. אלה יכולות לספק פתרון למצוקת התחבורה הציבורית בשבת (בתוך המטרופולינים), ככזאת המבוססת על דרישת משתמשים בזמן אמת. ערים שבהן יש רוב חילוני או לא־יהודי ייהנו מתחבורה ציבורית יעילה וירוקה - בעוד שערים בעלות צביון דתי יותר, שהדרישה בהן לתחבורה ציבורית בשבתות נמוכה, יזכו לשמירה על צביונן הדתי.

המדינה, שתפקח על המערך, תחסוך בעלויות התפעול, תענה על צרכים ישירים של אזרחיה ותשמור על הסטטוס-קוו - אלא שהפעם בצורה ישירה ודינמית המתאימה למאה ה-21. בכך יינתן מענה חלופי, טכנולוגי, להסדר החלטה גורף על מטרופולינים שלמים ומשתנים, כפי שהוחלט בהסדר הסטטוס-קוו המיושן משנות ה-40 של המאה הקודמת. אימוץ טכנולוגיית ה-DRT בישראל יענה על צרכיה המיידיים של הממשלה בכל הקשור לייעול ושיפור התחבורה הציבורית בכלל וייתן מענה קונקרטי למצוקתם של 72% (על פי סקר של מכון סמית מיוני 2016) מתושבי ישראל היהודים, שמעוניינים בתחבורה ציבורית בשבת.

הכותב הוא עוזר מחקר במחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי, אוניברסיטת בן־גוריון בנגב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל