הגיל השלישי |

המחיר שמשלמים אזרחים ותיקים

גם בלי הקיצוצים בתקציב, הבעיות של האזרחים הוותיקים רבות ומגוונות: ניצול לרעה של קבוצות כוח צעירות, יוקר המחיה שמתעצם והולך, סל תרופות יקר ושירותים רבים שאינם מונגשים להם

יצחק משיח
יצחק משיח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק משיח
יצחק משיח

תקציב המדינה בתצורתו הסופית, כפי אושר באחרונה בממשלה, ישפיע על רוב תחומי חיינו. סעיפים רבים ממנו מנסים לכאורה לתקן עיוותים חברתיים ארוכי שנים. גם הפעם, הדיונים סביב אישור התקציב כללו איומים והתנגדויות של גורמים פוליטיים כאלה ואחרים. הבולט שבמתנגדים היה קולו של שר הבריאות, יעקב ליצמן, שטען בתוקף כי התקציב אינו נותן מענה לצרכיה הבסיסיים של המערכת הציבורית ובמיוחד לצרכים הנדרשים בשל הזדקנות האוכלוסייה.

גם בלי הקיצוצים בתקציב, הבעיות של האזרחים הוותיקים רבות ומגוונות: ניצול לרעה של קבוצות כוח צעירות, יוקר המחיה שמתעצם והולך, סל תרופות יקר ושירותים רבים שאינם מונגשים להם. לעתים הם אף נדרשים בגילם המופלג לעבוד כדי לשרוד. נוסיף על כל אלה היעדר הכרה של קבוצות אחרות בחברה.

התקציבים הנחוצים להחייאת השירותים החברתיים נמצאים כבר עכשיו בקופת המדינהצילום: אליהו הרשקוביץ

אזרח ותיק הוא אדם בן 65 או יותר, כפי שהוגדר בדו"ח של הכנסת שהוכן לקראת יום האזרחים והאזרחיות הוותיקים. קבוצה זו מהווה כ-11% מכלל האוכלוסייה בישראל. למרות ההנחה הרווחת, צריכים להבין כי במצב הנוכחי, טיפול ספורדי במערכות הרפואה ובסל התרופות לא יספיק לשיפור מצבם החברתי של הוותיקים. נדרשות פעולות נוספות.

אחת ההשערות היא שמצבם של האזרחים הוותיקים כיום הוא ביטוי ישיר לתת־ייצוג תקשורתי של קבוצת אוכלוסייה זו לאורך שנים. הם אמנם באים לידי ביטוי במדיה מדי שנה באותם תזמונים ידועים, אך לא מספיק. העיתוי הראשון הוא בתקופה שקודמת לאישור התקציב, והשני - בימים שלפני חגים ומועדים, שבהם אוכלוסיית הקשישים מוזכרת בהקשר של חולשה וקושי "לגמור את החג". משמעות הדבר היא שנוכחותם הציבורית אינה באה לידי ביטוי בצורה רציפה לאורך כל השנה, מצב שמייצר פער גובר בינם לבין קבוצות אחרות.

הדרתם של האזרחים הוותיקים התחדדה במחקר חדש שנערך בחודש שעבר ומצא כי ב-87% מהזמן כלי התקשורת אינם מסקרים ומדווחים על סוגיות הקשורות בקבוצת אוכלוסייה זו. המחקר, שהתקיים ביוזמת פרויקט ייצוגים בתקשורת, גילה דברים מעניינים. בשלושת השבועות שנבחנו בו, אתרי החדשות המובילים בישראל נסרקו כמה פעמים ביום במטרה לבדוק אם הם מסקרים את האוכלוסייה המדוברת ובאיזה נרטיב הם מוצגים, אם בכלל. הממצאים מלמדים על הדרה בוטה. מניתוח הנתונים עולה כי כל אתרי החדשות יחד פירסמו בעניינם בתקופה זו 47 כתבות בלבד מתוך יותר מ-36 אלף שהועלו לרשת - ובאלה שבהם הוזכרה קבוצה זו, הדבר נעשה בעיקר בהקשרים שליליים ובלתי מחמיאים.

למרבה האבסורד, זו אינה בעיה בלעדית לאזרחים הוותיקים. מחקרים אקדמיים אחרים הוכיחו בעבר כי הסוגיות שנידונו נכונות גם לגבי קבוצות אוכלוסייה רבות אחרות - כמו חרדים, בני העדה האתיופית, עולים מרוסיה, קווקזים, תושבי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית, הקהילה הלה"טבית, יוצאי פולין וגם נשים. איך שלא נסתכל על זה, אוכלוסיות אלה ורבות אחרות מוצגות במדיה על פי סטריאוטיפים, חלקם מודרים לחלוטין וזוכים לתת ייצוג מובהק, ואחרים סובלים מקטלוג שלילי ונרטיב עקבי שנמשך שנים רבות ומתווסף לקשיים ובעיות חברתיות אחרות.

בחזרה לאזרחים הוותיקים, ניתן לשער כי העובדה שהמדיה כיום נוטה להדיר אותם, היא ביטוי לאי־מחויבות שכלי התקשורת חשים כלפיהם, וזה לכאורה מעיד על חולשה שאולי מתפתחת בקשר הבין־דורי בחברה שלנו. לפיכך, דווקא בעניינם ובייחוד עכשיו, תפקידה של התקשורת בהבניית המציאות הכרחי וחשוב ליצירת כמיהה שלנו לזיקנה מכבדת. לא די להתמקד בשיח על תקציבים לשם שיפור מעמדם של האזרחים הוותיקים - אלא לפעול לשיפור ההכרה של המעגלים הרחבים בחברה, כולל של הברנז'ה, ובייחוד של הדור הבא של העוסקים בתקשורת, כדי שהדור הבא לא ישלם את המחיר.

הכותב הוא יועץ תקשורת ואסטרטגיה ומייסד פרויקט ייצוגים בתקשורת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל