האם השכרת דירות היא עסק?

הדיון בסוגיה מתחלק לשתי שאלות: אם נכון לסווג השכרה של מספר רב של דירות כהכנסה פסיבית, והאם מבחינה כלכלית וחברתית - הוגן להטיל מס מופחת על השכרה של מספר רב של דירות ■ התשובות, באופן לא מפתיע - אינן חד-משמעיות

אחמד איאד
מודעה על דירה להשכרה
מודעה על דירה להשכרהצילום: אסף עברון
אחמד איאד

פסק הדין האחרון בעניינו של עו"ד שרגא בירן בקשר לסיווג הכנסה מהשכרת דירה למגורים, פותח מחדש את הדיון על סיווג ההכנסה מהשכרת דירה למגורים, כהכנסה אקטיבית או פסיבית. שאלת הסיווג היא בעלת משמעות רבה מבחינת חישוב המס. הכנסה אקטיבית מחויבת במס בהתאם לסעיף 2(1) לפקודת מס הכנסה, כהכנסה מעסק. במקרה זה המס יחושב בהתאם למדרגות המס, והוא עשוי אף להגיע לשיעור המס המקסימלי (במקרה של יחיד). לעומת זאת, במקרה של הכנסה פסיבית בהתאם לסעיף 2(6) לפקודת מס הכנסה, ניתן לבחור בתשלום מס מופחת בשיעור של 10%.

מבחנים רבים מאפשרים לקבוע אם מדובר בהכנסה אקטיבית או פסיבית. כך למשל, נקבע כי הכנסה אקטיבית נובעת מפעילות ממשית, מתמשכת ושיטתית, וכן נדרשת יגיעה אישית מצד בעל העסק, עובדיו או שלוחיו להפקתה. לעומתה, הכנסה פסיבית מהווה תשואה על ההון המושקע ולא נדרשת כל יגיעה אישית להפקתה.

הדיון בסוגיה מתחלק לשתי שאלות: אם נכון לסווג השכרה של מספר רב של דירות כהכנסה פסיבית, בדומה להחלטה שהגיע אליה בית המשפט המחוזי בעניינו של בירן; וכן, אם מבחינה כלכלית וחברתית הוגן להטיל מס מופחת על השכרה של מספר רב של דירות.

לגבי השאלה הראשונה, קשה לקבוע באופן חד־משמעי כי השכרה של מספר רב של דירות לבדה, משמעותה הכנסה אקטיבית, ולכן לדעתי צדק השופט בהחלטתו. אמנם יש לדון בשאלה תוך התייחסות לפרמטרים כמו אופי הנכס, דרכי המימון והסיכון העסקי הטמון בו, אך יש לתת משקל גדול יותר גם למספר הדירות המושכרות. זאת מכיוון שככל שברשותו של המשכיר יש יותר דירות, כך נדרשים ממנו מאמצים גדולים יותר להפיק מהן הכנסה.

שרגא בירןצילום: אמיל סלמן

גם בשאלה השנייה ההכרעה אינה חד־משמעית. מתן הטבה למי שמשכירים כמה דירות, מיטיבה עם בעלי ההכנסות הגבוהות. אלא שמטרת המחוקק בהטלת מס מופחת היתה שונה ונועדה להגדיל את היצע הדירות להשכרה. הדבר היה נחוץ ביותר בתקופת העלייה הגדולה מבריה"מ בשנות ה–90, והוא נחוץ גם כיום. זאת מכיוון שצעירים רבים נוטים לשכור דירה בתחילת חייהם הבוגרים, עד שיהיה ברשותם ההון העצמי המינימלי הנדרש לרכישת דירה. הגדלת שיעור המס באפיק זה עלולה לגלגל את המס על השוכר ולפגוע באוכלוסייה החלשה שידה אינה משגת לרכוש דירה.

בנוסף, החוק מעניק את ההקלה לשיעור מס מופחת ללא הגבלת תקרה. זאת בשונה, למשל, ממסלול הפטור על השכרת דירה למגורים כשהמחוקק הגביל את תקרת הפטור. מחלוקות רבות בעניין זה מגיעות לדיון בבתי המשפט ומה שמאפיין אותן הוא עמדתה של רשות המסים לסיווג הכנסה מהשכרת מספר רב של דירות כהכנסה אקטיבית שאינה זכאית לשיעור מס מופחת בשיעור 10%.

לכן טוב תעשה רשות המסים אם תגביל את שיעור המס המופחת לתקרה שנתית כלשהי ותאפשר קיום היצע של דירות להשכרה במחיר סביר. כמו כן, קביעת מבחנים ברורים תסיר את האי־ודאות ותאפשר לקבוע באילו מקרים הכנסה מהשכרת דירה היא הכנסה מעסק, ובאילו מקרים מדובר בהכנסה פסיבית הזכאית לשיעור מס מופחת.

הכותב הוא רואה חשבון ומרצה במכללה האקדמית ספיר ובאוניברסיטת בן גוריון בנגב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?