לא לפחד מנתיבי תחבורה ציבורית

הנוסעים בתחבורה הציבורית יקבלו עדיפות על פני הנוהגים ברכב פרטי, כפי שקורה במדינות מתקדמות בכל רחבי העולם

מיטל להבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פקקים בנתיבי איילון. עיריית תל אביב תתחיל השנה בפרויקט עירוני לשיתוף כלי רכב
פקקים בנתיבי איילון. עיריית תל אביב תתחיל השנה בפרויקט עירוני לשיתוף כלי רכבצילום: מוטי מילרוד
מיטל להבי

בשנים האחרונות ניתן דגש בישראל על פיתוח התחבורה הציבורית (לא כולל מערכות הסעת ההמונים), באמצעות הגדלת ההשקעות בתחום לכ–40% מתקציבו של משרד התחבורה, הקצאת תשתיות ורפורמת התעריפים, שהורידה את מחירי הנסיעה ברוב חלקי ישראל. למרות זאת, הנוסע הממוצע כמעט שאינו חש בשינוי בשטח.

האוטובוסים עדיין זוחלים בפקקים עם המכוניות הפרטיות, וצפיפות התחבורה בישראל, לפי דו"ח של OECD, היא הגבוהה ביותר בקרב כל מדינות הארגון. הפקקים מתארכים, הזמן מתבזבז, זיהום האוויר גובר ועצבנות הנוסעים נוסקת. מי שיכול, מתייאש וחוזר לנהוג ברכב הפרטי.

כשעיריית תל אביב־יפו סימנה את יעדיה לשנים הבאות בתחום התחבורה, השיח היה לא רק על עידוד תחבורה ציבורית, אלא בעיקר על צמצום התלות ברכב הפרטי. אי־אפשר לדבר על מעבר של נוסעים לתחבורה ציבורית בלי להפחית את התלות שלהם ברכב הממוזג שחונה מתחת לבית. כדי לצמצם את התלות הזאת למינימום, יש צורך בשינוי תפישתי.

נתיבי התחבורה הציבורית הם ביטוי לחלוקה דמוקרטית של זכויות הדרך — ל–50 נוסעים באוטובוס מגיעה עדיפות על פני הנהג הבודד ברכב הפרטי. לכן, יש לבצע חלוקה מחדש של זכויות הדרך ולהקצות נתיבי תחבורה ציבורית נוספים על חשבון נתיבים לרכב פרטי. לכך יש להוסיף אכיפה קפדנית על הנסיעה בהם ושילוב נכון של אמצעי תחבורה משלימים בנקודות ממשק עיקריות.

אלא שרשות מקומית אינה פועלת לבדה, אלא ארוגה במרחב המטרופולין, והדרכים הבינעירוניות מצויות מחוץ לגבולות שטח שיפוטה. לכן, מקדם משרד התחבורה תוכנית בשם "מהיר בעיר" לסלילת 330 ק"מ של נתיבי תחבורה ציבורית בערי מטרופולין גוש דן ובכניסות אליהן. כדי שהפרויקט יצליח, יש להתחבר לרשת הנתיבים העירונית הקיימת וליצור רשת של צירי העדפה רציפים, כך שגם אוטובוס שזוכה להעדפה בעיר לא ייאלץ לעמוד בפקקים עם המכוניות הפרטיות בכניסה וביציאה ממנה.

אין צורך להתנות את הפניית המשאבים מהרכב הפרטי אל התחבורה הציבורית בקיומו של פרויקט תשתיות מורכב. יש להעניק עדיפות לצירים שיוצרים רצף של נתיבים ייעודיים לאוטובוסים על צירי יוממות, ובמקביל לשנות הרגלים ולהגדיר מחדש למתכננים, למבצעים ולמשתמשים את המושג "נתיב תחבורה ציבורית" ואת חשיבותו. זה מתחיל במדיניות נחושה וברצון אמיתי לשינוי, וממשיך בוויתור על החששות ובגיוס אומץ לבצע מהלכים שאינם פופולריים — החל בהסבה של נתיב נסיעה או חניה מפרטי לציבורי, וכלה באכיפה על נהגים שאינם מצייתים לחוק.

השבוע תדון הכנסת בתקנות משלימות לתיקון פקודת התעבורה, שנכנסו לתוקפן לא מזמן, ומקנה לעיריות את הסמכות לאכוף באמצעות מצלמות את איסור הנסיעה בנתיבי תחבורה ציבורית ובגובה הקנס שיושת על נהגי הרכב הפרטי שייתפסו בעדשה. זהו עוד צעד חשוב והכרחי בשינוי פני התחבורה הציבורית ובהבטחת השימוש בנתיבים ייעודיים לאוטובוסים בלבד, כדי להבטיח לוח זמנים מדויק ולקצר את זמני הנסיעה ככל הניתן לצורך עידוד השימוש בהם.

שיתוף הפעולה שמתמסד בימים אלה בין כל הגורמים המעורבים — מפעילי תחבורה ציבורית, ארגוני משתמשים, רשויות מקומיות, משרד התחבורה ואגף התנועה במשטרת ישראל — מבשר את תנופת השינוי שצפויה במפת התחבורה של גוש דן. בהדרגה, הנוסעים בתחבורה הציבורית יקבלו עדיפות על פני הנוהגים ברכב פרטי, כפי שקורה במדינות מתקדמות בכל רחבי העולם.

הכותבת היא סגנית ראש העיר 
תל אביב־יפו והממונה על תיק
 התחבורה, הבינוי והתשתיות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?