פרסום בערבית הוא מהלך שיווקי נבון

לא ניתן להתעלם מחמישית מהקונים בישראל, ומי שיעשה זאת - לא ימצה את יכולתו הכלכלית ויפסיד לקוחות

מיכאלה אלרם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאלה אלרם

פרסומת בערבית של המשביר לצרכן שודרה במשחק הגמר של היורו בין צרפת לפורטוגל. היתה זו פרסומת קומית שיווקית, עם פרזנטורית מהמגזר הערבי — השחקנית והקומיקאית רנין בשאראת. את הסרטון הפיק משרד הפרסום מקאן תל אביב, והוא מקדם מבצע של הרשת לקראת עונת החתונות במגזר, ומבטיח חמישה ימי חופש בטורקיה למי שקונה ביותר מ–10,000 שקל.

הפרסומת גררה גל תגובות נזעם, חלקו וולגרי, באתר המשביר לצרכן, תוך שימוש בלשון ביבים מצד מאות גולשים יהודים. חלק מהגולשים אף קרא להחרים את הרשת. נדהמתי מעזות המצח והגסות כלפי 21% מתושבי ואזרחי ישראל בני המגזר הערבי. אלה אזרחים שווי זכויות, רובם שומרי חוק, שנולדו בישראל. ולמרות זאת, הנאצות והרצון להחרמת המשביר לצרכן בשל הפרסום לערבים נמשכו כמה ימים.

לפי הערכות, רק בשנים האחרונות החלו החברות הישראליות לגלות את כוח הקנייה של המגזר הערבי. הכלכלן אמין פרס מציין כי "מכירת מכשירי סלולר תפסה תאוצה במגזר תוך נוכחות מסיבית, ומהווה סמל למעמד חברתי מצליח". מוצרים נוספים, ובהם הלבשה והנעלה, תפסו אף הם נפח מכירות גדול.

בימים אלה מתכננת שותפות חדשה בשם SEVEN, בראשות יואב קפלן, להקים קניונים במגזר הערבי. "כוח הקנייה של האוכלוסייה הערבית גדל והולך, אך גם כיום יש יישובים ערביים עם 50 אלף תושבים שנאלצים לנסוע לקניונים בערים סמוכות", מסביר קפלן. גם ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) חושב כי כוח הקנייה של הצעירים במגזר עולה ככל שהם מתקדמים בעבודתם ובהשכלתם.

ד"ר יעקב שיינין, מייסד ויו"ר חברת הייעוץ מודלים כלכליים, צופה גידול משמעותי בהכנסות משקי בית ערביים, דבר שיתרום לכוח הקנייה בתחומי צריכה רבים ומגוונים. בעוד שהשוק היהודי עמוס בפרסום שיווקי, הפלחים הערבי והחרדי עדיין בתוליים יחסית, ומבחינה מסחרית לא הגיוני להתעלם מהם.

ההתקפות על המשביר לצרכן נובעות מלאומנות מיותרת הגובלת בגזענות. התוקפים מצפים כי בעל עסק רציני וגדול לא יפנה לקהל פוטנציאלי של 21% מהקונים ויוותר עליהם. ברור שלא ניתן להתעלם מחמישית מהקונים בארץ ומי שיעשה כך לא ימצה את יכולתו הכלכלית ויפסיד לקוחות. איומי החרמות חסרי שחר משום שברגע שלקוח ימצא את מבוקשו במשביר לצרכן במחיר מתאים — הוא יקנה את המוצר בלי לשקול את החרם, בוודאי שלא חרם בגלל פרסום בערבית בגמר היורו. האיומים מיותרים ומלמדים על אי־הבנה שיווקית כלכלית, וגרוע מכך, על חוסר התאמה אזרחית חברתית חשוכה.

הפרסום והשיווק למגזר הערבי יילך ויגדל בשנים הבאות משום שמדובר באזרחי ישראל בעלי כוח קנייה צומח ובעל פוטנציאל. כדאי לזכור כי שיווק ופרסום מעוררים מסחר הדדי, מה שתורם לשיפור מרקם החיים וליחסים משופרים בין ערבים ליהודים בישראל.

הכותבת היא מרצה לשיווק במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א), דירקטורית ברמי לוי ובחברות נוספות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו