הזכות ליזמות - לעשירים בלבד?

בישראל יש כ–2,000 מיזמי סטארט־אפ על כל מיליון אזרחים, הכנסות גבוהות מהיי-טק ותעוזה בתחום היזמות ■ הדו"חות האחרונים מראים כי ביחס למדינות OECD, ישראל סובלת גם מהפערים החברתיים הגדולים ביותר, עוני רב בקרב אוכלוסיות מבוגרות ושיעורי תפוקה נמוכים מאוד ■ כיצד נתונים עגומים אלה עולים בקנה אחד עם מותג אומת הסטארט־אפ?

גיא שפיגלמן
גיא שפיגלמן

יזמות מקיפה אותנו מכל עבר — ברחוב, בעיתון, בכנסים ובמפגשים שבהם אנו משתתפים, מהמטרופולינים הגדולים ועד ליישובים המרוחקים ביותר. יזמות שרויה בכל. פוליטיקאים אוהבים לדון בנושא, וכך גם פעילים חברתיים, אנשי אקדמיה, ובכירים בעולם העסקי.

לעתים נדמה כי יזמות היא תרופת הפלא לכל חוליי הכלכלה. חברות גדולות הפסיקו להעסיק עובדים? ההזדמנויות מגיעות באמצעות יזמות של עסקים קטנים. רוצים לעבוד מהר יותר, עם תפוקה ותוצאות טובות יותר, אך עם פחות כוח אדם? יזמות טכנולוגית היא ככל הנראה הפתרון. הגישות המסורתיות לפתרון בעיות החברה אינן יעילות יותר? יזמות עסקית־חברתית דווקא כן.

מייסדי ווייז, מימין לשמאל: אמיר שנער, אהוד שבתאי, נועם ברדין ואורי לויןצילום: קובי קנטור

אין ספק שיזמות היא הכרחית, אך לא כולם זוכים ליהנות ממנה. ישראל למשל, הרוויחה ביושר את התואר אומת הסטארט־אפ - יש לה את מספר החברות הגדול ביותר הנסחרות בנאסד"ק אחרי ארה"ב וסין, אף שמבחינת גודל האוכלוסייה, ישראל קטנטנה לעומתן.

בישראל יש כ–2,000 מיזמי סטארט־אפ על כל מיליון אזרחים, נתון כפול מזה שנמדד בעמק הסיליקון בקליפורניה, והכנסות של 9 מיליארד דולר מ–105 אקזיטים שהתרחשו ב–2015.

עוניצילום: אליהו הרשקוביץ

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ–8% מכוח העבודה נמצא במגזר היזמות וההיי־טק, נתח גדול ביחס לעולם. לשם השוואה, באוסטרליה מדובר על 3% בלבד, לפי דו"ח חברת דלויט, שפורסם בשנה שעברה.

ואולם לצד התעוזה בתחום היזמות, הדו"חות האחרונים מראים כי ביחס למדינות OECD, ישראל סובלת גם מהפערים החברתיים הגדולים ביותר, עוני רב בקרב אוכלוסיות מבוגרות ושיעורי תפוקה נמוכים מאוד. אז מה קורה כאן? וכיצד נתונים עגומים אלה עולים בקנה אחד עם מותג אומת הסטארט־אפ?

אם נביט מעבר לנתונים, נגלה כי קיימת אומת סטארט־אפ בישראל לצד אומת כל האחרים. מסקר דעת קהל שערך ארגון PresenTense ועסק במודעות וגישה כלפי יזמות, עולה כי כ–90% מהאזרחים היהודים בישראל שמעו על יזמות באופן כללי, אך כשנשאלו אם הם מכירים אנשים שעובדים בתחום — רק 40% ענו בחיוב. נתון נמוך אף יותר נמדד במענה לאותה שאלה בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל, כאשר רק 20% מהנשאלים הערבים השיבו כי הם מכירים אנשים שעובדים בתחום. נתון מעניין נוסף מצביע על קשר ישיר מובהק בין ההיכרות של אנשים העוסקים בתחום, והרצון או השאיפה לבחור בתחום זה עבור עצמך או עבור ילדיך.

נשים ערביות, באירוע של חברת איוורקסצילום: ITWORKS

לפיכך, ניתן לומר שלפחות בשלב זה, פעילות יזמית, על כל ההבטחות שטמונות בה, תורמת בפועל להעמקת הפערים החברתיים־כלכליים מעצם העדפתה את אלה שמלכתחילה זוכים לגישה או הזדמנות, בעודה פוסחת על אחרים. תופעה זו אינה ייחודית לישראל, ואין כינוס בארה"ב שסוגיית הרב־גוניות אינה נדונה בו. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אף הכריז באחרונה על תוכנית לעידוד יזמות בארה"ב.

הדרך להתמודד עם המצב היא להתחיל לראות ביזמות עסקית־חברתית כקילומטר האחרון בדרך להעצמה אנושית, לצד חינוך, השכלה, הכשרה ופיתוח מנהיגות חברתית. אם נסכים על הנחת יסוד זו, הרי שכפי שחינוך הוא זכות יסוד, כך גם יזמות חייבת להיות זמינה ונגישה לכל.

ב–PresenTense אנו מפעילים תשעה מאיצי יזמות ברחבי ישראל הפונים לאוכלוסיות שונות ומגוונות, כולל תושבי הפזורה הבדואית בנגב — באמצעות המאיץ בחורה — ונשים חרדיות, באמצעות המאיץ בירושלים. אנו נתקלים ביזמים מקומיים מוכשרים להפליא שבאמצעות מעט הכשרה ופתיחת צוהר ליצירת קשרים, מקימים עסקים עצמאיים, יוצרים מקומות תעסוקה ומספקים מענה לצרכים שלא קיבלו מענה קודם. ללא תוכניות כאלה, אותם מיזמים לעולם לא היו קורמים עור וגידים.

מעבר לפעילות של אותם יזמים ספורים הלוקחים חלק בתוכנית והפירות שיקצרו, המסר הוא חלק בלתי נפרד מהסיפור: אותם יזמים מוכיחים לסביבה שיזמות אינה פעילות זרה השייכת רק לתושבי תל אביב, סן פרנסיסקו, ניו יורק או לונדון, אלא גם להם. הגיע הזמן להפסיק לראות ביזמות דבר שמטיב או שייך לבעלי המעמד החברתי־כלכלי הגבוה — אלא בתופעה כלכלית־חברתית שחייבת להיות נגישה לכולם ובכל מקום.

הכותב הוא מנכ"ל ארגון PresenTense, הפועל לקידום יזמות בפריפריה החברתית־גיאוגרפית בישראל

נשים חרדיות בחברת מטריקס, מודיעין עליתצילום: אייל טואג
צילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?