המגזר הציבורי השתפר בהעסקת ערבים - עכשיו תורו של המגזר הפרטי

למרות הצלחות הממשלה בשירות המדינה, שינוי משמעותי בשוק התעסוקה חייב לכלול את המגזר הפרטי

רועי ג'רופי
רועי ג'רופי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי ג'רופי
רועי ג'רופי

בדיון שהתקיים באחרונה בוועדה לביקורת המדינה בישרו נציגי נציבות שירות המדינה כי הגיעו ליעד של 10% בייצוג האוכלוסייה הערבית בשירות המדינה, כפי שקבעה הממשלה ב-2007. אמנם היעד הושג באיחור של ארבע שנים, אבל בסך הכל מדובר בחדשות טובות על עלייה בשיעור העובדים הערבים בשירות המדינה.

עם זאת, ולמרות ההצלחה היחסית בשירות המדינה, דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם במאי, והתייחס לכלל פעולות המדינה לעידוד שילובם של האזרחים הערבים בתעסוקה, הציג תמונת מצב עגומה למדי וקבע כי היקפי ההשקעה וקצב ההתקדמות אינם מספיקים כדי לצמצם את הפערים לטווח הארוך. אם תימשך המגמה, משרד האוצר צופה פגיעה קשה במשק הישראלי, כולל ירידה בשיעורי התעסוקה וברמת התוצר לנפש, לצד גידול בגירעון התקציבי.

לשכת תעסוקה במזרח ירושליםצילום: אמיל סלמן

המאמצים הנוכחיים של המדינה מתמקדים ביצירת היצע כוח עבודה איכותי ונגיש. כך למשל, המדינה משקיעה משאבים רבים בחינוך ובהכשרה מקצועית, ומשקיעה בבניית מעונות יום ובפיתוח תשתיות תחבורה. אבל כל המאמצים האלה אינם משפיעים כלל על חסם עיקרי ורב־עוצמה העומד בפני השתלבות האזרחים הערבים בשוק העבודה - אפליה על רקע לאומי.

צריך להסתכל למציאות בעיניים: במדינה שבה מפלס המתח ביחסי יהודים־ערבים נותר גבוה במשך זמן רב כל כך, יש קושי מובנה לאפשר מסגרות חיים משותפות ליהודים ולערבים, גם במקום העבודה. כדי לייצר מוטיבציה גדולה יותר לקליטת עובדים ערבים דרושים מאמצים מיוחדים.

דוגמה טובה למאמץ כזה אפשר למצוא בהצלחת הממשלה להגדיל את ייצוג הערבים בשירות המדינה, שעמה פתחתי. עם כל הביקורת על כך שהיעד היה אמור להיות מושג עד 2012, שהפיזור בין המשרדים אינו אחיד ושייצוגם של עובדים ערבים במשרות בכירות מועט, זו עדיין דוגמה טובה למאמציה של המדינה.

על ידי רגולציה שיצרה ביקוש לעובדים ערבים, והלכה למעשה הכריחה את משרדי הממשלה לשכור עובדים ערבים, הצליחה המדינה בתשע שנים להעלות את שיעור השתתפותם של עובדים ערבים בשירות המדינה מ-5.7% ב-2007 ל-10% באמצע 2016 - עלייה של כ-75% בתשע שנים.

דוגמה טובה למה שקורה במגזר הציבורי כשלא נעשים מאמצים להגדלת הביקוש, אפשר למצוא בגופי השירות הציבורי שהחלטת הממשלה לייצוג הולם אינה חלה עליהם - כמו תאגידים ציבוריים וחברות ממשלתיות, שבהם שיעור העובדים הערבים נותר נמוך מאוד. בבנק ישראל שיעור העובדים הערבים הוא 1%, ברשות שדות התעופה 1.1%, בחברת מקורות 1.1%, בחברת החשמל 2.7% ובדואר ישראל 4.2%.

למרות הצלחות הממשלה בשירות המדינה, שינוי משמעותי בשוק התעסוקה חייב לכלול את המגזר הפרטי, שבו נמצאים כ-63% מכלל המשרות במשק. שוק העבודה הפרטי אינו שונה באופן מהותי מהחלקים במגזר הציבורי שאינם נדרשים להעסיק ערבים - גם בו יש ייצוג נמוך מאוד של אזרחים ערבים. החדשות הטובות הן שכבר כיום יש למדינה דרך יעילה וזולה לקדם העסקת ערבים: שימוש בכוח הקנייה שלה. מדינות רבות בעולם מגדילות את הביקוש להעסקת קבוצות מוחלשות באמצעות דרישה להעסיקן בחברות הזוכות במכרזי מדינה.

זהו אמצעי יעיל ליצירת ביקוש בשוק הפרטי, והוא מותאם למאפיינים של האוכלוסייה הערבית, שכבר עכשיו ניתן למצוא בה נכונות גבוהה להשתלב בשוק העבודה לצד השפעה חזקה של אפליה בקבלה לעבודה על רקע לאומי. אבל אולי חשוב מכול, יש היצע. מחקר שנערך בהזמנת מיזם קולקטיב אימפקט, המקדם שילוב ערבים בתעסוקה, ובוצע על ידי מכון המחקר שלדור, מצא כי יש 70 אלף מועמדים ערבים שסיכויי השתלבותם במגזר הפרטי גבוהים, ומהם 27 אלף שיכולים להשתלב כבר כיום בליבת המגזר העסקי (תעשייה, שירותים מקצועיים, פיננסים והיי־טק).

אין ספק כי המדינה עשתה צעד בכיוון הנכון בפעילותה להגדלת הייצוג ההולם במגזר הציבורי, אבל הגיע הזמן לטפל באופן אפקטיבי בביקוש לעובדים ערבים גם בשוק הפרטי, ולחולל פריצת דרך בשילוב עובדים ערבים בשוק העבודה הישראלי.

הכותב הוא רכז פרויקט ייצוג הולם בעמותת סיכוי - לקידום שוויון אזרחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי