אם אין קורנפלקס שיאכלו עוגות

הרפורמה המכוונת להפחתת הביורוקרטיה ביבוא מזון יבש עלולה להתגלגל בסופו של דבר דווקא להרחבתה

אליס אברמוביץ'
ילדים אוכלים קורנפלקס
צילום: אייל טואג
אליס אברמוביץ'

בנובמבר 2015 אישרה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת את רפורמת הקורנפלקס. הרפורמה כוונה לסלק, החל במאי 2016, עיכובים וחסמים ביורוקרטיים ביבוא מזון יבש, לפשט את היבוא, ולהוזיל את סל המזון.

על התקנות החדשות היה צריך לחתום שר הבריאות, יעקב ליצמן, אבל בסוף מאי אישרה הוועדה את בקשת משרדו לדחות את תחילת יישום הרפורמה בארבעה חודשים. הסיבה: משרד הבריאות לא הספיק להיערך לשינויים המתוכננים. מיד לאחר מכן הודיע שר האוצר, משה כחלון, כי רפורמת הקורנפלקס תיכנס לתוקף כבר בשבועות הקרובים - בניגוד להחלטת הוועדה.

הצעת החוק הממשלתית להגנה על בריאות הציבור (מזון), שהוגשה במסגרת חוק ההסדרים, נפרשה על פני 221 עמודים ו–334 סעיפים. הרפורמה הסדירה באופן מקיף את ענף המזון (כולל יצרנים, יבואנים, משווקים, מובילים ומאחסנים), תוך התבססות על מודלים הנהוגים באיחוד האירופי ובארה"ב. בין ההקלות שאושרו: ביטול הדרישה מיבואן להציג מסמכים מקוריים מיצרן המזון בחו"ל - מה שהיה אמור לפתוח את האפשרות ליבוא מקביל ולזירוז הכנסת המוצרים לישראל, וכן לביטול בדיקות החובה למוצרי בשר במהלך הובלתם, תוך הגברת הפיקוח הווטרינרי במפעלים ובנקודות המכירה.

בדיון שהתקיים בוועדה אמר אלי גורדון, מנהל שירות המזון הארצי במשרד הבריאות, כי מאז אושרה הרפורמה לפני כחצי שנה נעשים "מאמצים מאסיביים להשלמתה". עם זאת, טען גורדון, התהליך עדיין בעיצומו, ועדיין יש צורך בתוספת כוח אדם לצורך יישום הרפורמה.

הרפורמה היא יוזמה מבורכת, שממנה כל הישראלים יוכלו להפיק תועלת. עם זאת, דבריו של מנהל שירות המזון הארצי בפני הוועדה מעוררים חשש. הרי התועלת המרכזית שברפורמה היא בהקטנת הוצאותיהם של היבואנים, ובצמצום הנטל הביורוקרטי הכבד. החיסכון כאן אמור לחלחל למטה, ולהתבטא בהפחתת מחיריהם של מוצרים מיובאים - מה שאמור להביא לקיטון במספר העוסקים באישור, בדיקה ובקרה של מוצרי מזון מיובאים. בקשת ההארכה של משרד הבריאות, והטענה שיישום הרפורמה יביא דווקא לגידול בכוח האדם הנדרש, מעלים ספק שמא הקיטון בעול הביורוקרטי במקום אחד יתחשבן עם גידול במנגנון הפקידותי ובביורוקרטיה במקום אחר.

מצב זה עלול ליצור תוצאה אבסורדית: הרפורמה המכוונת להפחתת הביורוקרטיה עלולה להתגלגל בסופו של דבר דווקא להרחבתה. הציבור עלול לצאת קרח מכאן וקיפח מכאן: מחד גיסא העול הביורוקרטי לא יפחת והחיסכון לא יחלחל אל הצרכנים, ומאידך גיסא תוספת כוח האדם ליישום הרפורמה תמומן אף היא מכיסם של הצרכנים, הפעם כמשלמי המסים. נותר לקוות כי בשורה התחתונה מחיר הקורנפלקס לא יעלה בעקבות הרפורמה שנועדה להורידו.

הכותבת היא עורכת דין, שותפה במחלקת מיסוי עקיף וסחר חוץ
במשרד איתן מהולל שדות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?