קופת גמל להשקעה -
 פתרון פנסיוני לעצמאים

קופת הגמל החדשה יכולה גם לשמש כרית ביטחון למצב שבו עצמאים נאלצים לא לעבוד למשך תקופה מסוימת. מעבר לכך, הגמישות של המכשיר מאפשרת להם לפרוש בכל זמן אחרי גיל 60, ולא בהכרח דווקא בגיל 67

אייל שלזינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אייל שלזינגר

התוכנית של משרד האוצר לגיבוש הצעת חוק שתחייב את ציבור העצמאים לחסוך לפנסיה - בתמורה להשתתפות של המדינה בדמות הקטנת תשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי - עלולה לזכות בהצלחה חלקית בלבד. אבל בזמן שהצעה זו מתגבשת, הגיעה הבשורה: קופת גמל חדשה תאפשר חיסכון ללא חשש עבור בעלי העסקים.

עצמאי שרוצה לחסוך לפנסיה, אבל חושש לשעבד את הכסף ליום הפרישה מתוך דאגה מפני צורך פתאומי וחריג במהלך העסקים, יכול לחסוך באמצעות קופת הגמל להשקעה, היוצאת בימים אלה לדרך. קופת גמל זו תעניק לחוסך פטור ממס בתנאי שהחיסכון יימשך לאחר גיל 60, עד 70 אלף שקל.

הפתרון לעצמאי הוא חיסכון לפנסיה בסכום מינימלי, שיוגדר בחוק, וחיסכון של סכומים נוספים, שלא יעניקו הטבת מס בעת ההפקדה, לקופת הגמל החדשה. עצמאי שיבחר במהלך חייו למשוך את הכסף שנצבר בקופת הגמל, לפני גיל 60, ישלם מס רווחי הון של 25% - כך שבמבנה הקופה יש תמריץ לציבור לחסוך כספים רבים יותר לפנסיה ללא חשש.

השוואת מחירי ביטוחים

ברמת משק הבית, סכום החיסכון הוא בפועל כפול. כל זוג נשוי יוכל במסגרת זו להפקיד 140 אלף שקל בחיסכון המשפחתי. אם מביאים בחשבון את העובדה שהסכומים הם ליום ההפקדה, ומניחים שיצברו תשואה של 4% לשנה וייחסכו במשך כ-30 שנה, הסכום יכול לצמוח עם השנים ל–450 אלף שקל ויותר.

התוכנית אינה נותנת פתרון פנסיוני מלא, אך לפחות יוצרת מכשיר חדש שמאפשר חיסכון עם מענה לתקופת משבר פיננסי בחיים, שנמצא בשליטה מלאה של המפקיד. דמי הניהול בו צפויים להיות נמוכים באופן ניכר אפילו מחיסכון בקרנות נאמנות.

קופת הגמל החדשה יכולה גם לשמש כרית ביטחון למצב שבו עצמאים נאלצים לא לעבוד למשך תקופה מסוימת. מעבר לכך, הגמישות של המכשיר מאפשרת להם לפרוש בכל זמן אחרי גיל 60, ולא בהכרח דווקא בגיל 67, כשהעסק לעתים כבר לא רווחי, וההכנסה אינה גבוהה. זאת, בניגוד לקרן פנסיה או ביטוח מנהלים, שמגבילים את האפשרות למשוך קצבת פנסיה לגיל הפרישה הקבוע בחוק.

הבעיה היחידה בקופת הגמל החדשה היא שעצמאים יכולים לטעון שאם פיתחו מכשיר פנסיוני שמשפר את מצבם, ובמקביל מחייבים אותם לחסוך לפנסיה - צריכה להיות תקנה המאפשרת הכרה בהפקדות לצורך הטבות במס וביטוח לאומי (ובמקרה של משיכה לפני גיל 60, יהיה על המושך להחזיר את הטבות המס שקיבל). נושא זה מזמין את ארגוני העצמאים לקדמו במהירות.

משרד האוצר סופג ביקורת חדשות לבקרים, אך לפחות בכל הנוגע לקופת הגמל החדשה, הוא ביצע צעד חשוב ומשפיע מאוד שיש לו יתרונות רבים לציבור - גם לאלה שאינם נמנים עם העצמאים. מבקריה של קופת הגמל להשקעה טענו כי היא תיטיב רק עם עשירים - אך ההפך הוא הנכון. העשירים בישראל נהנו עד היום מהפריווילגיה של ניהול תיק השקעות פרטי בבתי השקעות, אך הדבר דרש הון של מאות אלפי שקלים. קופת הגמל החדשה מאפשרת לציבור לנהל חיסכון ברמה הגבוהה ביותר, ובפיקוח של מכשיר פנסיוני, אפילו מסכום של אלפי שקלים בודדים - כך שבעלי ההכנסות הנמוכות זוכים כאן למכשיר חיסכון שמעניק גם להם את הפריווילגיה של ניהול כספים איכותי.

הכותב הוא מייסד ושותף 
ב-Zebaroor, אתר אינטרנט ואפליקציה לניהול, מעקב וניתוח חסכונות פנסיוניים, ויו"ר לשכת היועצים הפנסיוניים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי