הקמת עסקים קטנים תיחלץ מעוני

מודל הסיוע בהקמת עסקים זעירים כמקור הכנסה לאוכלוסיות מוחלשות אינו בגדר המצאת הגלגל. המודל מיושם כבר לא מעט שנים במדינות כמו צרפת, ספרד, בלגיה וארה"ב

ניסים בר־אל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניסים בר־אל

מאז הקמתה, הצליחה מדינת ישראל להתמודד עם בעיות רבות — ביטחון, כלכלה וצנע. עם זאת, גם לאחר 68 שנים של ניסיונות, לא מצאו ממשלות ישראל פתרון אמיתי לאחת מסוגיות הליבה המאתגרות שעמדו בפניהן — סוגיית העוני בישראל. על פי נתוני הביטוח הלאומי ל-2014, חיים בישראל כ–1.7 מיליון עניים, בהם יותר מ–770 אלף ילדים, נתון ההופך את ישראל למדינה בעלת שיעור העניים השני בגובהו בקרב מדינות ה-OECD.

במשך השנים ניסתה המדינה לטפל בבעיה בדרכים שונות: היא הקימה את הדיור הציבורי, שכיום מנהל כ–80 אלף דירות בכל הארץ. בנוסף, הממשלה הקימה את ועדת אלאלוף למלחמה בעוני והנהיגה קצבאות ילדים. הביטוח לאומי מעניק קצבאות ותשלומי העברה לנזקקים מדי שנה, ובשנה שעברה הסכומים שהעניק הגיעו לכ–71 מיליארד שקל.

חרף זאת, העוני רק גדל. לאחר עשורים של ניסיונות במציאת פתרונות מאותו הסוג, הגיע הזמן שנחשוב מחוץ לקופסה — יש להפוך את משוואת התמיכה בחלשים ולשנות את המטרות — לסייע בייצור הכנסה קבועה, ולא בהשגת קצבה קבועה; ללמד יזמות ולהקים עסקים זעירים — במקום להעניק להם קצבאות.

צילום: זאב שטרן

מודל הסיוע בהקמת עסקים זעירים כמקור הכנסה לאוכלוסיות מוחלשות אינו בגדר המצאת הגלגל. המודל מיושם כבר לא מעט שנים במדינות כמו צרפת, ספרד, בלגיה וארה"ב. המודל מבוסס על איתור אוכלוסיות שיוכלו לממש פוטנציאל של הקמת עסק עצמאי כמקור הכנסה. מחקרים רבים מצביעים על כך שבמקרים אלה, נשים הן בעלות הפוטנציאל הרב ביותר להקים עסק זעיר מצליח.

השלב השני במודל הוא בחינת הרעיון העסקי והיתכנותו הכלכלית. השלב השלישי והמשמעותי הוא הצמדת מנטור - מתנדב מהעולם העסקי שילווה את המיזם הזעיר במשך שנה. ולבסוף, המימון - בדמות הלוואה זעירה בסך 5,000–40 אלף שקל ליזם החדש, ללא ביטחונות, ללא ערבויות ובריבית מסובסדת.

אם נאתר בכל שנה כמה אלפי משפחות מעוטות יכולת ונסייע בידן ליצור הכנסה באמצעות מיזם שניתן להפעיל מהבית — אפיית עוגות, קייטרינג, סלון קוסמטיקה או סטודיו לצילום — נוכל לחולל שינוי. לא רק שבכל שנה נוציא אלפי משפחות מהעוני, אלא גם נחסוך בקצבאות המשולמות מכספי משלם המסים למשפחות האלה. זהו מצב של WIN־WIN — אלפי משפחות מאושרות, אלפי נשים מועצמות ואלפי ילדים, שיוכלו ללכת לבית הספר בגאווה עם ספרי הלימוד ועם כסף לטיול השנתי.

השינוי המוצע אינו מסובך. ברמת מקבלי הסיוע, המחסום העיקרי הוא הפחד וחוסר הביטחון. המחסום השני הוא הסיוע הכספי. רבים מבין הנזקקים יתקשו בקבלת אשראי מהבנקים. את המחסומים הללו יש לפרוץ.

עמותת לתת עתיד הוקמה לפני כשנתיים במטרה לממש את החזון הזה. היא התחילה ליישם אותו, לצד עמותות אחרות שפועלות בתחום, עם יותר מ–400 משפחות. המודל כבר קיים, שיתופי פעולה נרקמו עם המגזר העסקי, עם מנטורים, עם גופים ציבוריים, עם עיריות ועם עמותות נוספות. עתה נותרה הממשלה, שיכולה לאמץ את היוזמה הזאת או לתמוך במודל דומה משלה — מודל שיכול לייצר אלפי עסקים זעירים חדשים בכל שנה, יתרום עשרות מיליוני שקלים לתל"ג ויחסוך למדינה סכום דומה בתשלומי העברה.

עלות הקמת מערך תמיכה שכזה אינה גבוהה, והיא חוסכת למדינה תקציבים של מאות מיליוני שקלים בשנה. עבור 3,000 משפחות בשנה שיזכו לקבל הלוואה ממוצעת של 20 אלף שקל למיזם, בריבית נמוכה, כולל הקמת מערך תפעול למיזם, יש להשקיע כ–12 מיליון שקל.

בתוכנית מתונה בשילוב המדינה ניתן לפעול להשגת יעד של הקמת כ–30 אלף עסקים זעירים חדשים בחמש שנים. עם השגת היעד, 30 אלף משפחות יתנתקו מהקצבאות, ויתרמו יחד למשק כ–1.5 מיליארד שקל. כל זאת בהשקעה כוללת של כ–24 מיליון שקל בשנה.

הכותב הוא יו"ר עמותת לתת עתיד, המסייעת לנשים במצוקה כלכלית 
להקים עסקים זעירים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים