הפרוטוקולים העלומים 
של צוות שאול מרידור

בג"ץ פסק כי צוות קנדל, שניהל את המו"מ הקודם מול מונופול הגז, פעל "ללא תיעוד וללא שקיפות", וקבע כי להבא "ראוי שייערכו פרוטוקולים מסודרים" ■ אלא שהפרוטוקולים של ישיבות הצוות שאחראי לניהול המו"מ על החלופות לסעיף היציבות - טרם פורסמו

אמנון פורטוגלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמנון פורטוגלי

פסק הדין של בג"ץ בעניין מתווה הגז התייחס לנושא עקרוני וחשוב שנוגע לשקיפות ושיתוף ציבור. פסק הדין מותח ביקורת על אופן עבודתו של צוות המשא ומתן הקודם מול מונופול הגז - ללא כתב מינוי, ללא תיעוד בפרוטוקולים, ללא הליך שימוע ראוי וללא שקיפות. למרות זאת, הדיונים הנוכחיים במתווה הגז גם כן התנהלו במחשכים.

השופטים אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן התייחסו בפסק הדין לצוות קנדל, שניהל את המשא ומתן הקודם על מונופול הגז, וקבעו כי: "מספר כשלים התקיימו בעבודתו של צוות קנדל. להבא, ראוי שעבודתו של צוות בין־משרדי, דוגמת צוות קנדל, תוסדר באופן רשמי; וכי ייערכו פרוטוקולים מסודרים של דיוניו של צוות מעין זה.

שאול מרידורצילום: עופר וקנין

חשיבותם של הדיון הציבורי ושל השתתפות הציבור בתהליך קבלת ההחלטות, כערכים בעלי מעמד משפטי, שיש למנוע את הפגיעה בהם. שקיפות ההליך הפוליטי היא תנאי בסיסי לשם שיתוף הציבור בהליך הדמוקרטי. היא מבקשת שהכרעות עקרוניות לא רק תשקפנה את עמדת רוב הבוחרים, אלא גם את הדרישה שהנושאים העיקריים שנדונים יידונו ברצינות גם בידי הציבור, בטרם ההכרעה עצמה. החשיבות של שיתוף הציבור באמצעות שקיפות ופומביות היא בעלת משקל מכריע", סיכמו השופטים.

בעקבות החלטת בג"ץ לפסול את סעיף היציבות ואת מתווה הגז, החליט שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שהצוות להסדרה ופיתוח משק הגז הטבעי בישראל ינהל את המו"מ על החלופות לסעיף היציבות ואת המגעים לתיקון המתווה מול חברות הגז.

הפגנה נגד מתווה הגזצילום: אייל טואג

וכאילו כדי להבטיח שהצוות החדש יפעל בצורה חד־צדדית לטובת האינטרסים של תאגידי הגז, מונו האנשים הבאים - רובם חברים לשעבר בצוות קנדל: בראש הצוות עומד שאול מרידור, וחברים בו יוסי וירצבורגר, אלכסנדר ורשבסקי, אמיר לוי, אבי שמחון, ישראל דנצינגר, עמית לנג ואבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. מאוחר יותר צורפו לצוות מיכל הלפרין וגלית כהן.

מרידור היה מנוע מלעסוק בגיבוש מתווה הגז עקב חשש לניגוד עניינים. אחיו, עו"ד מתן מרידור, ייצג את חברת נובל אנרג'י באותו הסדר מול רשות ההגבלים העסקיים. ואולם, נראה שלדעת שטייניץ זה לא הפריע למרידור לנהל את צוות המו"מ החדש ואת המגעים לתיקון המתווה מול חברות הגז.

אבי ליכטצילום: אוליבייה פיטוסי

כאמור, חלק ניכר מחברי הצוות הבכירים הם אותם הרגולטורים שהכניסו אותנו לבוץ של מתווה הגז. ואם הם ימשיכו להתנהל במחשכים, בלי שקיפות ובלי שיתוף הציבור - אותם רגולטורים, שאמורים לייצג את הציבור, ימצאו את עצמם שבויים בידי האינטרסים התאגידיים, בלי שיהיה מישהו שיאתגר אותם בדעה נגדית. ומי שישלם על האסדרה הלקויה של מתווה הגז החדש, מוטה האינטרס התאגידי, יהיה הציבור כולו.

למרות האמור בפסק הדין של בג"ץ, צוות מרידור, כמו ועדת קנדל, פעל ללא כתב מינוי הנדרש כתוצאה מהפסיקה. הפרוטוקולים של ישיבות הצוות שנערכו עד כה - אם תועדו לא פורסמו, וכמו בוועדת קנדל, נציגי הציבור הודרו ביודעין ובכוונה מהדיונים. כמו כן, הצוות לא קיים שימוע ציבורי לפני גיבוש המלצותיו לתיקון המתווה ול"ריכוך" סעיף היציבות.

עמית לנגצילום: חיים טרגן

ביקורת דומה לזו של בג"ץ על צוות קנדל מתח גם מבקר המדינה, יוסף שפירא, בדו"ח ביקורת על פיתוח משק הגז הטבעי שפירסם ב–2015: "לדעת משרד מבקר המדינה, עבודה בלתי פורמלית עלולה לפגוע ביכולתם של השותפים לה לקבל החלטות מחייבות ולהוציאן מהכוח אל הפועל. היה ראוי שהעבודה הבין־משרדית תוסדר באופן רשמי. קביעת הסוגיות שיידונו בה, אחריות השותפים לה וסמכויותיהם היו מאפשרים למנות בעלי תפקידים באופן מושכל ולתת מענה מלא ומאוזן לכל הסוגיות".

אלא שבממשלת הקומבינות שלנו, דבר זה יקרה רק אם יופעל על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחץ ציבורי, ורק אם יימצאו אנשי ציבור וקובעי דעת קהל בעלי עוז לומר דברים אלה בפומבי ולהילחם עליהם.

הכותב הוא חוקר
 במרכז חזן במכון ון ליר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"