גם רוכבי האופניים זקוקים למקום חניה

תקני החניה הופחתו עד כדי חניה אחת בלבד לדירה, אך ללא קידום חלופות תחבורתיות במקביל - צעד זה עשוי להוביל להחרפה ניכרת במצוקת החניה

מיטל להבי
מיטל להבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיטל להבי
מיטל להבי

מדינת ישראל נאבקת מזה זמן רב במשבר דיור מתמשך. מחירי הדירות מאמירים, והאזרח הישראלי הממוצע הולך ומתרחק מהיכולת שלו לרכוש דירה. בשש השנים האחרונות נמדדה עלייה של יותר מ-50% במחירי הדירות ברמה הארצית, בעוד שההכנסה הממוצעת למשק בית עלתה בשיעור מתון הרבה יותר.

תל אביב־יפו, כמו תמיד, תופסת מקום של כבוד בצמרת מדד מחירי הדירות ובשש השנים האחרונות נרשמה בו עלייה בשיעור של יותר מ-80%.

רוכבי אופנים ברחוב אבן גבירול בתל אביב

אחד הפתרונות בהם נוקטת המדינה על מנת להוזיל את עלויות הדיור הוא קיצוץ בתקני החניה. כך מוזילים את עלויות הבנייה, גם באזורי תעסוקה וגם בבנייה למגורים. תקני החניה אמנם הופחתו עד כדי חניה אחת בלבד לדירה, אך ללא קידום חלופות תחבורתיות במקביל. צעד זה עשוי להוביל להחרפה ניכרת במצוקת החניה.

פרויקטים חדשים של בנייה, התחדשות עירונית ותמ"א 38 צצים ברחבי ערי ישראל. ואולם למרות היקפי הבנייה העצומים ולמרות תקן החניה המקוצץ, מתמהמה מינהל התכנון לאשר תקני חניה לרכב דו גלגלי. בנוסף, פתרונות של תחבורה ציבורית עדיין לא מהווים קריטריון חובה בתכנון של שכונה חדשה ותקנים למפרצי עצירה עבור מוניות - אין.

אם אנחנו רוצים להחשיב את האופניים כאמצעי תחבורה לכל דבר ועניין, מן הראוי גם להתייחס אליו ככזה. כלומר, לספק למשתמשים בו פתרונות ראויים של תשתיות ותמריצים להגדלת השימוש.

פתרון אחד צריך לבוא בדמות תשלום כופר חניה אשר יהיה מיועד לחניית אופניים - תקנות החניה הארציות, שהן חלק מתקנות התכנון והבנייה, מחייבות לבנות מקומות חניה בכל מיזם נדל"ן. במקרה שלא מתאפשר לספק את מספר מקומות החניה הנדרש, יכול היזם להמיר את חובת התקנת החניות בתשלום לקרן חניה, שאחראית על הקמת חניונים ציבוריים בסביבת המיזם.

אלא שיש מקרים בהם לא ניתן להקים חניון ציבורי קרוב דיו, ואז נדרשת העירייה לעתים להחזיר את הכספים הללו ליזם. עם זאת, באמצעות תקן ארצי לחניה, שיתורגם לתוכנית בניין ערים מקומית, ניתן לייעד כספים אלו לבניית חניונים לאופניים במקום להחזירם ליזם.

כיום קיימים פתרונות טכנולוגיים המאפשרים חניה תת קרקעית של כ-200 זוגות על שטח של פחות מארבע מכוניות. כך, ניתן יהיה להמיר את תשלום קרן החניה עבור יותר מקומות חניה ובכך לממן את הקמת התשתיות המתאימות.

פתרון שני נמצא קרוב עוד יותר - בתלוש המשכורת שלנו. מדינת ישראל מקצצת מצד אחד בתקני החניה אך מצד שני מצ'פרת את בעלי הרכב הפרטי בהטבה של אלפי שקלים בחודש המגיעה להם רק אם יחזיקו ברכב פרטי. מציאות זו יוצרת מצב בו אדם מחזיק ברכב פרטי על מנת לקבל את ההטבה, אך מעכשיו הוא יצטרך להתחרות עם חבריו למשרד או לשכונה על פחות מקומות חניה.

התחבורה הציבורית אינה יעילה מספיק על מנת למשוך אליה יותר נוסעים, בין היתר משום שאינה עובדת סביב השעון ובסופי שבוע, ואם כבר הגדיל העובד לעשות והגיע למשרד באופניים, אף שאין לו תמריץ לכך - אין בנמצא די חניה זמינה והוא נאלץ לסחוב את האופניים למשרד. מתן תמריץ על "הגעה ירוקה לעבודה" - באופניים או בתחבורה ציבורית - יצמצם באופן ניכר את המחזיקים ברכב פרטי ויעודד שימוש בתחבורה אלטרנטיבית.

הפתרונות הללו לא נמצאים מעבר להרי האופק, אלא בהישג יד ובמרחק של החלטה. הכלים נמצאים בידי מינהל התכנון, הרשויות המקומיות מוכנות לבצע. נדרשת ראייה לטווח ארוך ורצון לשינוי.

הכותבת היא סגנית ראש עיריית תל אביב־יפו לתחבורה, בינוי ותשתיות ויו"ר סיעת מרצ במועצת העיר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי